StoryEditorOpłaty lokalne

Podatek od psa wyższy w 2025 roku

17.07.2024., 14:00h
W Polsce jest coraz więcej właścicieli czworonogów, więc na pewno grono zainteresowanych opłatą lokalną za pupila powiększa się. Podatek od psa to kwota zmienna. Nie dotyczy całego kraju. W nowym roku będą obowiązywały inne stawki. Ile wyniesie podatek od psa w przyszłym roku?

Spis treści:

Podatek od psa w Polsce

Ile wyniesie podatek od psa?

Kto nie zapłaci podatku od psa?

Jako można zapłacić podatek od psa?

Podatek od psa w Polsce

O tym, czy podatek od psa będzie obowiązywał mieszkańców danej gminy, decydują samorządy. Ponadto, roczna opłata za pupila różni się wysokością stawek w różnych regionach kraju. Warto zajrzeć na stronę internetową własnej gminy, aby tam znaleźć informacje. Może się zdarzyć, że wysokość opłaty zależy od wielkości i rasy psa. Chociaż gminy decydują o kwocie podatku od psa, to górne widełki wyznacza Ministerstwo Finansów.

Ile wyniesie podatek od psa?

Na kwotę ma wpływ wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za pierwsze półrocze – to na tej podstawie zostają ustalone maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. 15 lipca w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego ogłoszono, że w I półroczu 2024 roku w stosunku do I półrocza 2023 roku nastąpił wzrost cen o 2,7%. Wiadomo więc, że o tyle zmienią się stawki podatków i opłat lokalnych. Tak naprawdę to nie jest duża podwyżka, nie ma się czego obawiać. Maksymalny podatek od psa w tym roku wynosi 173,57 zł, w 2025 roku, po podwyżkach wzrośnie do 178,26 zł.

image
Podatek od psa
FOTO: Envato Elements

Kto nie zapłaci podatku od psa?

Spora grupa podatników jest zwolniona z daniny od pupila, a dokładnie:

  • osoby posiadające orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, gdy pies jest psem asystującym,
  • osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • seniorzy mający więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzący gospodarstwo domowe,
  • obywatele płacący podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy.

Zobacz także: Podatek od kota: kto i ile musi zapłacić za mruczącego pupila?

– Jeśli masz więcej psów i spełniasz te warunki – zapłacisz za drugiego i każdego kolejnego psa. Nie płacisz za 1 lub 2 psy – jeśli płacisz podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Płacisz wtedy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa. Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem. Sprawdź na stronie internetowej swojej gminy, czy wprowadziła dodatkowe zwolnienia – czytamy w serwisie rządowym.

Jak można zapłacić podatek od psa?

Podatek od psa płacony jest co roku, terminy podaje gmina. Opłatę można uiścić w kasie gminy, przelewem na konto gminy lub u osoby, którą wyznaczyła gmina (inkasenta).

Fot. envato elements

Źródło: gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. listopad 2024 18:58