StoryEditorPrawo polskie

Czy można jeździć konno po ulicy? Jakie przepisy obowiązują?

29.08.2023., 12:00h
Jadąc konno po ulicy, należy mieć świadomość tego, że inni uczestnicy ruchu mogą nie wiedzieć, jak zachować się w stosunku do konia. To duże, ale płochliwe zwierzę, które wzbudza respekt, a nawet strach. Jakie są zasady jazdy konnej po ulicy?

Prawo o ruchu drogowym mówi wprost:

– Jazda wierzchem i pędzenie zwierząt powinny się odbywać po drodze przeznaczonej do pędzenia zwierząt. W razie braku takiej drogi jazda wierzchem i pędzenie zwierząt mogą odbywać się po poboczu, a jeżeli brak jest pobocza – po jezdni. Zatem jadący konno, jak i prowadzący zwierzę – jest kierującym, dlatego obowiązują go wszystkie zasady ruchu drogowego, dokładnie takie, jak w przypadku kierujących np. samochodem.  

Kto może jeździć konno po drodze?

Jeśli chodzi o drogi publiczne zastosowane jest kryterium wieku – w przypadku jazdy wierzchem – 17 lat, w przypadku pędzenia zwierząt – 13 lat. Ta zasada nie obowiązuje w kontekście jazdy po drogach polnych czy wewnętrznych.

Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, ale mają 15 lat lub więcej, a chcą kierować pojazdem zaprzęgowym muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Podczas jazdy konnej po drogach należy:

  • stosować się do zasady ruchu prawostronnego, jak najbliżej prawej krawędzi jezdni i zachować szczególną ostrożność,
  • zachować ostrożność podczas zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy, wymijania i omijania,
  • pamiętać o obowiązku sprzątania po swoich zwierzętach – w przeciwnym razie grozi mandat karny w wysokości od 50 zł do 200 zł.

Jakie zwierzę może jechać po ulicy?

Zwierzęta muszą być spokojne, niepłochliwe, zdrowe i sprawne fizycznie, poddające się jeździe. Muszą być odpowiednio przygotowane – ważna jest uprząż i uzda.

Prawo o ruchu drogowym

Jadący wierzchem powinien zadbać także o elementy odblaskowe, a zmianę kierunku ruchu ma sygnalizować ręką wyciągniętą w bok, natomiast zatrzymanie poprzez gest ręki uniesionej w górę. Ponadto, bezpośrednio jeden za drugim może jechać nie więcej niż 5 pojazdów zaprzęgowych. Odległość między piątym pojazdem a następnym nie może być mniejsza niż 200 m. Kierujący pojazdem zaprzęgowym przy wjeżdżaniu na drogę o nawierzchni twardej w miejscu, gdzie nie ma dostatecznej widoczności drogi, jest obowiązany prowadzić zwierzę za uzdę.

Czego nie może robić kierujący pojazdem zaprzęgowym?

Nie powinien przeciążać konia, jechać obok innego uczestnika ruchu na jezdni, ani pozostawiać pojazdu niezabezpieczonego przed ruszeniem. Zabrania się także jazdy pojazdem na płozach bez dzwonków lub grzechotek.

Jeździec nie może jechać:

  • konno bez uzdy,
  • obok innego uczestnika ruchu na jezdni
  • po drodze oznaczonej znakami z numerem drogi międzynarodowej oraz po drodze, na której obowiązuje zakaz ruchu pojazdów zaprzęgowych,
  • po drodze o nawierzchni twardej w okresie niedostatecznej widoczności,
  • po drodze o nawierzchni twardej w wieku poniżej 17 lat.

Jeździec może prowadzić luzem tylko jedno zwierzę po swojej prawej stronie.

image
Nocowanie w lesie

Biwak w lesie – czy to legalne w Polsce? Jakie grożą mandaty?

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: sip.lex.pl, lexlege.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 20:59