StoryEditorNocowanie w lesie

Biwak w lesie – czy to legalne w Polsce? Jakie grożą mandaty?

22.07.2023., 17:00h
„Zanocuj w lesie” to projekt Lasów Państwowych, w ramach którego fani dzikiego biwakowania mają do dyspozycji ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach. Jednak tego typu przygoda obwarowana jest wieloma wytycznymi, z którymi należy się zapoznać, zanim wbijemy pierwszy śledź w leśne podłoże.

Wakacyjne wojaże w miejsca dziewicze to nie lada wyzwanie i wielka przyjemność, ponieważ bliska obecność dzikiej natury daje wytchnienie od problemów dnia codziennego, umożliwia autentyczny relaks i reset. W lesie zazwyczaj jest chłodniej, toteż te destynacje przyciągają turystów z większych miast. Tam oddychamy nieskażonym powietrzem i mamy możliwość uważnej obserwacji natury – roślinności i zwierząt. Bywa i tak, że las staje się schronieniem na noc, gdy wędrujemy lub jesteśmy miłośnikami bushcraftu i surviwalu.

Czy w lesie można nocować?

Można, ale pod kilkoma warunkami. Tak naprawdę program „Zanocuj w lesie” ma zachęcać do tego turystów, należy jednak pamiętać, aby nocować w miejscach do tego wyznaczonych. Najpierw trzeba zapoznać się z mapą zakazów wstępu do lasu, która jest dostępna na stronie Banku Danych o Lasach, informacje są codziennie aktualizowane. Ważne są także komunikaty na stronach internetowych nadleśnictw o czasowych zakazach wstępu do lasu – niewiedza nie jest wytłumaczeniem. Planowanie nocowania w lesie wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. To tam czyhają poważne zagrożenia, jak np. pożary. Przed rozłożeniem namiotu należy sprawdzić prognozę pogody, aby nie trafić na burzę.

Gdzie można spać w lesie?

Miejsca legalne zaznaczone zostały na mapie obszarów objętych programem „Zanocuj w lesie”. To te pomarańczowe obszary. Szczegóły dostępne są po kliknięciu w zieloną chmurkę, a następnie trzeba wybrać „Program: Zanocuj w lesie”. W ten sposób można dotrzeć do przydatnych informacji – pożytecznej instrukcji dla turystów, regulaminu i wykazu czasowych obostrzeń. Mapa jest dostępna również w aplikacji mBDL, którą można pobrać bezpłatnie w sklepie Google.

3xZ: Zaplanuj – Zanocuj – Zabierz

To główna zasada promowana przez Lasy Państwowe – turyści, którzy zechcą zanocować w lesie powinni po pierwsze zaplanować swoją eskapadę tak, aby przewidzieć wszystkie niedogodności i przygotować się na najcięższe warunki. Po nocowaniu istotne jest także posprzatanie wszystkich śmieci i zatarcie śladów swojej bytności.

image

Nocowanie w lesie

FOTO: Envato Elements

Najważniejsze zasady nocowania w lesie

 • W jednym miejscu może nocować maksymalnie 9 osób, przez nie dłużej niż 2 noce z rzędu – wtedy zgłoszenie nie jest wymagane.
 • Nocleg powyżej tego limitu trzeba zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego ze strony nadleśnictwa.
 • Wyposażenia turystyczne nie może niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego.
 • Do nocowania można użyć hamaka, płachty biwakowej, czy namiotu – w tym przypadku rozbijamy go na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej.
 • Warto sprawdzić na stronach nadleśnictw, gdzie prowadzone są prace gospodarcze, czasowe zamknięcia szlaków, zmiany przebiegu szlaków itp.
 • Należy uważać na miejsca, w których obowiązuje stały zakaz wstępu (np. uprawy leśne czy ostoje zwierząt).
 • Lasy objęte stałym lub okresowym zakazem wstępu, z wyjątkiem upraw leśnych do 4 m wysokości, oznacza się tablicami z napisem „zakaz wstępu” oraz w przypadku okresowego zakazu, wskazaniem przyczyny i terminu obowiązywania zakazu.
 • Należy oznaczyć swoją obecność, ponieważ w lesie mogą pojawić się np. rowerzyści, koniarze czy myśliwi. Warto używać sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach, a nocą zostawić zapalone światło.

Czy w lesie można rozpalić ognisko?

Jest to możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Najlepiej wcześniej skontaktować się z koordynatorem programu w nadleśnictwie. Drewno na rozpalenie ogniska w wyznaczonym miejscu należy przynieś ze sobą. Zdarza się, że w niektórych lasach dostępne jest drewno to tego celu. Zbieranie w lesie drewna i chrustu na ognisko w miejscach, gdzie jest zakaz, nie jest legalne.

image

Nocowanie w lesie

FOTO: Lasy Państwowe

Czy w lesie można używać kuchenek gazowych?

Informacje o możliwości używania kuchenek gazowych znajdują się na stronie internetowej nadleśnictwa, np. zabronione jest używanie kuchenek na glebach torfowych, w młodnikach i drzewostanach w których wysokość koron drzew znajduje się poniżej 5 m od ziemi oraz na powierzchniach leśnych porośniętych wysokimi trawami i wrzosem.

image
Czego unikać?

Za zbieranie mchu grozi aż 250 zł kary. Za co jeszcze dostaniesz mandat w lesie?

Kara z nielegalne spanie w lesie

Spanie na dziko w lesie poza miejscami wyznaczonymi to wykroczenie, za które grozi mandat o wysokości do 500 zł. Dodatkowo leśnicy mogą ukarać turystów za niszczenie ściółki, zbieranie chrustu, rozpalenie ogniska, zaśmiecanie, płoszenie zwierzyny. Te wykroczenia mogą „kosztować” do 1000 zł.

Inne ważne zasady legalnego przebywania w lesie

 • Nie należy wjeżdżać do lasu pojazdem silnikowym, zaprzęgowym ani motorowerem. Samochód trzeba zostawić na pobliskim parkingu leśnym lub innym miejscu do tego wyznaczonym.
 • Można pozyskiwać na własny użytek owoce i grzyby, oczywiście te jadalne i gatunki, które nie podlegają ochronie gatunkowej, z wyjątkiem miejsc oznakowanych, gdzie zbiór płodów runa leśnego jest zabroniony.
 • Wszelkie odpady po biwakowaniu należy zapakować do worków i umieścić je w koszu na śmieci. Nie wolno wyrzucać resztek jedzenia do lasu!
 • Po załatwieniu potrzeb fizjologicznych w lesie, trzeba zatrzeć ślady i ograniczyć używanie środków higieny osobistej
 • Psy powinny pozostać na smyczy.
 • Nie należy podchodzić do dzikich zwierząt.
 • Lepiej nie planować noclegu na trasie przemieszczania się leśnych zwierząt (charakterystyczne wąskie, wydeptane ścieżki).
 • W razie zagrożenia zdrowia należy posiłkować się informacjami na najbliższym słupku oddziałowym – numery przydadzą się do szybkiej lokalizacji.

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: Lasy Państwowe

Infografika: Lasy Państwowe

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 17:19