StoryEditorZerwane zaręczyny

Czy po zerwaniu trzeba oddać pierścionek zaręczynowy?

19.03.2023., 13:00h
Coraz więcej par żyje na tak zwaną „kocią łapę”. Zmieniają się zwyczaje i styl życia. W prawie polskim niestety nie ma miejsca na uregulowanie spraw związanych z narzeczeństwem i samymi zaręczynami. Jakie prawa obowiązują związki partnerskie? Jak to wygląda w 2023 roku?

Postrzeganie narzeczeństwa zależy od konkretnej pary. Dla jednych jest to czas przygotowywania do ślubu, dla innych moment na weryfikację uczuć, dążeń, wzajemnych oczekiwań. Można na spokojnie przemyśleć kwestię posiadania dzieci, wytyczyć sobie i związkowi dalekosiężne cele, poznać siebie wzajemnie w życiu codziennym. Część związków znajduje swój finał na ślubnym kobiercu, część pozostaje w szczęśliwym narzeczeństwie przez lata. Niestety, te pary mogą mieć trudności w rozliczeniu wspólnego majątku. W małżeństwie jest o wiele łatwiej, ponieważ obowiązuje wspólnota lub rozdzielność majątkowa.

Drogie prezenty a koniec narzeczeństwa

Po II wojnie światowej narzeczeni mieli zupełnie inną sytuację. Wszystko przez zapis, dzięki któremu osobie poszkodowanej po zerwaniu zaręczyn przysługiwało odszkodowanie. Obecnie, tego typu podarunki (np. pierścionek zaręczynowy, sfinansowanie operacji plastycznej) są traktowane jako dobrowolna darowizna i nie podlegają zwrotowi. Optyka zmienia się, jeśli chodzi o wspólny zakup nieruchomości: – W takiej sytuacji należałoby założyć sprawę sądową o tzw. zniesienie współwłasności. Jeżeli dwie osoby kupują wspólnie mieszkanie, to są współwłaścicielami w częściach ułamkowych. Po rozstaniu współwłaścicieli warto uregulować tę kwestię tak, aby to mieszkanie przyznać na wyłączność jednego z byłych narzeczonych, a drugi miałby prawo do zwrotu wpłaconej przez siebie części na tę nieruchomość – podkreśla Katarzyna Bórawska, adwokat z kancelarii B-Legal z Torunia.

Auto a zerwanie zaręczyn

Zakochani mężczyźni uwielbiają robić prezenty swoim ukochanym. Jeśli narzeczona została przyłapana na zdradzie, czy będzie musiała oddać drogie auto po zerwaniu zaręczyn? – W takiej sytuacji darczyńca, który chce odzyskać prezent, musiałby wykazać rażącą niewdzięczność obdarowanej narzeczonej. Takie sprawy są do wybronienia, a auta są do odzyskania – przekonuje adwokat Katarzyna Bórawska. Kiedy odwołanie darowizny jest niemożliwe? Gdy rozstanie nastąpi w bezkonfliktowy sposób lub gdy winnym jest darczyńca.

Różnica pomiędzy konkubinatem i narzeczeństwem

– Konkubenci to osoby, które prowadzą wspólne gospodarstwo domowe i razem mieszkają. Natomiast ich relacja nie musi prowadzić do zawarcia związku małżeńskiego (pary homoseksualne w Polsce). Mówiąc o narzeczonych, mamy na myśli osoby, które nie muszą ze sobą faktycznie mieszkać, ale złożyli sobie przyrzeczenie i celem ich relacji jest zawarcie związku małżeńskiego. Tutaj uprawnienia tych osób są w zasadzie podobne i niestety znacząco mniejsze od praw małżonków – podkreśla adwokat Katarzyna Bórawska. Małżonkowie natomiast mają prawo do dziedziczenia po sobie, prawo do podziału wspólnie zgromadzonego majątku, prawo do renty czy emerytury po małżonku, prawo do alimentów po rozwodzie.

image
Bolesny rozwód

Jakie są przyczyny rozwodu z orzeczeniem winy. Co jeszcze poza zdradą?

Prawo do udzielenia informacji

Okazuje się jednak, że osobie narzeczonej (także w parze homoseksualnej) przysługuje prawo do udzielenia informacji o stanie zdrowia pacjenta, możliwych metodach leczniczych, wynikach leczenia oraz rokowaniu. Mało osób o tym pamięta! Ów narzeczony czy narzeczona powołując się na fakt pozostawania opiekunem pacjenta, np. ze względu na wiek, czy stan psychiczny, może żądać informowania o stanie zdrowia partnera czy partnerki.

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: materiały prasowe

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 02:31