StoryEditorOgnisko w ogrodzie a prawo

Kiełbaski z ogniska w ogrodzie? Sprawdź, jaki mandat Ci grozi!

05.08.2023., 17:00h
W majówkę rozpalamy grille, a w lipcu i sierpniu – ogniska. W okresie wakacyjnym pogoda pozwala na długie przesiadywanie na świeżym powietrzu. Magię potęguje ciepło, które daje ogień. Jednak czy takie działanie jest zgodne z prawem? Czy może grozi nam mandat za rozpalenie ogniska w swoim ogrodzie?

Czy możemy zrobić ognisko w swoim ogródku?

Liczy się cel działania. W całej Polsce panuje zakaz samodzielnego palenia odpadów zielonych na działkach (w tym na ROD – Rodzinny Ogródek Działkowy), ze względu na segregację śmieci. Dlatego jeśli chcemy się ich pozbyć, jesteśmy zmuszeni wrzucić je do pojemnika BIO, dostarczyć do punktu PSZOK lub znaleźć inne zgodne z prawem rozwiązanie. Możemy wykorzystać odpady roślin w naszym ogrodzie, jeżeli nie są porażone żadnymi chorobami czy grzybami. Zróbmy z nich kompost lub w przypadku liści jesienią – okrywy na zimę czy ściółkowanie pod krzewy.

Ognisko w ogrodzie – kiedy jest to możliwe

Możemy jednak rozpalać ogniska tzw. rekreacyjne, które posłużą do pieczenia kiełbasek, ziemniaków, opiekania chleba czy pianek. Ważne jest, aby zachować przy tym ostrożność oraz postarać się o odpowiednie materiały. Nie możemy wrzucić do ognia żadnych odpadków zielonych – najlepiej zaopatrzyć się w drewno opałowe. Zapobiegnie to tworzeniu się nadmiernego dymu oraz emisji zanieczyszczeń.

image

Ognisko w ogrodzie 

FOTO: Envato Elements

Ognisko w ogrodzie bezpieczne i zgodne z prawem – czyli jakie?

W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów znajdują się odpowiednie regulacje, które wskazują dokładnie, w jaki sposób rozpalane ogniska są legalne i bezpieczne:

  • rozpalane w odległości większej niż 100 m od granicy lasu,
  • w miejscu uniemożliwiającym zapalenie się materiałów palnych,
  • w odległości większej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych,
  • gdy nie przedostaje się na drogę, na której może ograniczać widoczność i stwarzać zagrożenie w ruchu samochodowym,
  • w odległości większej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej.

Ognisko w ogrodzie a sąsiedzi

Przed rozpaleniem ogniska dobrze jest zadbać o to, żeby nie przeszkadzało sąsiadom, gdyż mają wtedy prawo do wezwania policji. Warto więc wcześniej poinformować ich o swoich zamierzeniach. Mandat, zarówno za palenie odpadów zielonych, jak i za przeszkadzanie sąsiadom wynosi 500 zł.

image
Ognisko w ogrodzie

Magiczne lato w ogrodzie – jak zrobić miejsce na ognisko?

​Teresa Karwacka

fot. envato elements

Źródło: sejm.gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:00