StoryEditorPrawo budowlane

Nakaz posiadania świadectwa energetycznego od 1 kwietnia 2024. Co z tymi, którzy go nie mają?

Od 1 kwietnia 2024 posiadanie świadectwa energetycznego budynku będzie obowiązkowe. Jego brak nałoży na właściciela nieruchomości pewne ograniczenia, może także ściągnąć mu na głowę karę. Ile kosztuje wyrobienie takiego świadectwa i gdzie można to zrobić? Jakie są konsekwencje braku świadectwa energetycznego?

Co to jest świadectwo energetyczne budynku? 

Świadectwo energetyczne, zwane także certyfikatem lub paszportem energetycznym, to dokument, w którym znajdują się informacje dotyczące zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub jego części. Obejmują one między innymi wyliczenia pod kątem tego, ile prądu zużywają instalacje takie jak: 

  • ogrzewanie, 
  • wentylacja, 
  • przygotowanie ciepłej wody użytkowej, 
  • chłodzenie, 
  • oświetlenie (w przypadku budynków niemieszkalnych). 

Na tej podstawie można ocenić, jak bardzo energochłonny jest budynek. Świadectwo energetyczne pozwala także zakwalifikować nieruchomość do odpowiedniej klasy od A do G. 

Więcej o klasyfikacji energetycznej przeczytasz tutaj: Domy w Polsce jak AGD! Na czym polega klasyfikacja energetyczna domów i mieszkań? 

Dlaczego paszport energetyczny jest obowiązkowy? 

Posiadanie paszportu energetycznego dla każdej nieruchomości będzie obowiązkiem właścicieli od 1 kwietnia 2024. Wszystko za sprawą prawa unijnego, które nakłada na posiadaczy domów konieczność wyrobienia takiego dokumentu. Jeszcze do niedawna obowiązek ten spoczywał tylko na tych, którzy mieli nieruchomość wybudowaną po 2009 roku. Od 1 kwietnia 2024 dotyczy wszystkich. 

Czego nie można zrobić bez charakterystyki energetycznej domu? 

Brak charakterystyki energetycznej domu czy mieszkania ściągnie na właściciela nieprzyjemności. Bez tego dokumentu nie będzie mógł sprzedać nieruchomości ani jej wynająć. Będzie to weryfikowane i posiadacze domów, którzy zechcą ominąć ten przepis, mogą spodziewać się kary. Co ważne, paszport energetyczny ma datę ważności - wygasa po 10 latach. Trzeba zatem pamiętać o jego odnawianiu.

Skąd wziąć certyfikat energetyczny nieruchomości? 

Certyfikaty energetyczne dla nieruchomości są wystawiane przez specjalistów w tym zakresie. Aby uzyskać taki dokument, należy znaleźć firmę, która przeprowadzi audyt. Ważne, by przedsiębiorstwo znajdowało się w wykazie, prowadzonym przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Audytor przybędzie na miejsce i przeprowadzi kontrolę energochłonności. Sprawdzi między innymi piec, instalacje grzewcze i wentylacyjne, a nawet ocieplenie domu czy stolarkę okienną, bowiem jej wady mogą powodować “uciekanie” ciepła. W wyniku audytu właściciel nieruchomości otrzyma dokument, w którym znajdzie między innymi wyliczone roczne zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, wyrażone w kilowatogodzinach na metr kwadratowy powierzchni użytkowej. 

Ile kosztuje świadectwo energetyczne budynku? 

Ceny świadectwa energetycznego różnią się między sobą. Zależą od oferty danej firmy i regionu, ale ważnymi czynnikami są także wielkość nieruchomości, lokalizacja, rodzaj zastosowanych instalacji, konstrukcja przegród wewnętrznych i zewnętrznych itd. Nawet detale architektoniczne, takie jak skomplikowanie bryły domu, mogą mieć znaczenie. Koszt uzyskania certyfikatu energetycznego waha się od kilkuset do około 1500 zł. 

Jaka kara grozi za brak świadectwa energetycznego? 

Jeżeli właściciel, który nie wyrobił dla swojej nieruchomości świadectwa energetycznego zechce ją sprzedać lub wynająć, może się nieprzyjemnie zdziwić. Brak tego dokumentu poskutkuje bowiem karą, której ostateczną wysokość ustali notariusz podczas sporządzania aktu notarialnego. Grzywna może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. 

 

źródło: deccoria

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. kwiecień 2024 22:04