StoryEditorKlasy energetyczne

Domy w Polsce jak AGD! Na czym polega klasyfikacja energetyczna domów i mieszkań?

Osobom, które w ostatnich latach dokonywały zakupów sprzętu AGD, zjawisko klas energetycznych jest znane – wizualnie kojarzymy je z kolorowymi paskami, ułożonymi od czerwonego do zielonego. Taka klasyfikacja dotyczyć ma nie tylko lodówek czy pralek, ale także całych domów! Od czego będzie zależała klasa energetyczna budynku? Jakie dokumenty będą niezbędne, by ją potwierdzić?

Dlaczego Polska wprowadzi klasy energetyczne budynków? 

Klasyfikacja energetyczna budynków to nowe zjawisko. Ministerstwo Rozwoju i Technologii obecnie jest na etapie wstępnych konsultacji rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku oraz wzoru paszportów charakterystyki energetycznej. Wszystko przez unijne dyrektywy, skupiające się na oszczędzaniu ciepła i energii oraz ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych w budynkach. Polska musi się do nich jak najszybciej dostosować, bowiem jest ostatnim krajem w Unii Europejskiej, w którym nie obowiązują klasy energetyczne w odniesieniu do nieruchomości. 

Czemu ma służyć klasyfikacja energetyczna budynków? 

Celem wprowadzenia w Polsce klasyfikacji energetycznej budynków jest wykrycie tych domów, które wciąż nie są odpowiednio ocieplone i nie przeszły termomodernizacji. Klasy energetyczne pozwolą zmierzyć postępy na tej drodze: docelowo wysokość ewentualnych dotacji może być uzależniona od efektu inwestycji, czyli polepszenia klasy dla danego budynku. 

Przeczytaj także: Mieszkasz w starym domu na wsi? Sprawdź, czy UE każe ci go wyremontować! 

Dzięki wytycznym, które uszeregują nieruchomości od tych o najgorszej klasie energetycznej do tych najbardziej wydajnych, możliwe będzie skupienie się na budynkach, które wymagają najpilniejszej interwencji a ich remont przyniesie realny postęp dekarbonizacji i przyczyni się do ograniczenia ubóstwa energetycznego

Jak będą wyglądały klasy energetyczne budynków? 

Klasy energetyczne to zjawisko znane konsumentom między innymi z zakupów sprzętu AGD. Kojarzymy je z kolorowymi paskami, uszeregowanymi od czerwonych do zielonych i oznaczonymi kolejnymi literami alfabetu. Ten system będzie stosowany również w odniesieniu do budynków. Najbardziej energochłonne i wymagające prędkiej termomodernizacji nieruchomości zakwalifikowane zostaną do klasy G – szacuje się, że trafi tam 15 proc. budynków o najsłabszej charakterystyce energetycznej. Z kolei domy, w których udaje się osiągnąć zerową emisyjność, trafią do klasy A. Docelowo do 2030 roku budynki mieszkalne miałyby osiągnąć co najmniej klasę E, a w ciągu kolejnych 3 lat przejść do klasy D.

Przeczytaj także: Termomodernizacja domu 2024: ile pieniędzy można dostać? 

Klasyfikacja energetyczna budynków: co będzie podstawą? 

Wciąż trwają prace nad stworzeniem nowych metod obliczania charakterystyki energetycznej budynków, adekwatnych do współczesnych czasów, biorących pod uwagę nowoczesne technologie oraz zmiany klimatyczne. Na tę chwilę eksperci proponują stosowanie metody godzinowej jako podstawy wyliczania zapotrzebowania energetycznego. Pod uwagę brana jest także metoda miesięczna dla budynków mieszkalnych jedno- oraz wielorodzinnych. 

Kto musi mieć paszport energetyczny? 

Informacje o klasach energetycznych mają być zawarte w dokumencie nazwanym paszportem energetycznym. Obecnie w Polsce obowiązują świadectwa energetyczne, jednak paszport będzie czymś innym. Jego wyrobienie ma być dobrowolne. Docelowo prawdopodobnie dane o tym, w jakiej klasie energetycznej lokuje się określony budynek, umieszczone zostaną w świadectwie energetycznym. Taka informacja ma trafiać również do ogłoszeń o sprzedaży lub najmie nieruchomości. 

źródło: wysokienapiecie.pl

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 23:10