StoryEditorGrilluj z głową!

Gdzie wolno zapalić grilla? Nieostrożnym grillującym grozi ogromny mandat!

Nadeszła wiosna, a wraz z nią - chęć na grilla! Grillowanie to nie tylko sposób przyrządzania jedzenia, to także sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz, zwykle w towarzystwie przyjaciół i rodziny. Zanim rozpalisz grilla, dowiedz się, gdzie wolno to robić! Jaka kara może spotkać grillujących?

Czy w lesie wolno grillować? 

Czasem zdarza się, że chcemy połączyć dwie przyjemności i po spacerze w lesie zjeść smaczną przekąskę z grilla. Lepiej jednak uważać, ponieważ przepisy mówią, że na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości 100 metrów od granicy lasu nie można rozniecać ognia i korzystać z otwartego płomienia, chyba, że w miejscu do tego przeznaczonym. Jeżeli zapragniemy upiec coś, samodzielnie wybierając miejsce na grill, możemy zostać ukarani. Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości od 20 do 5000 złotych. 

Czy sąsiad może zgłosić grillowanie na policję? 

Nie od dziś wiadomo, że z sąsiadami lepiej mieć dobre stosunki – robienie sobie na złość po sąsiedzku może skutecznie uprzykrzyć życie. Również w przypadku grillowania warto mieć na uwadze, że sąsiadom może się to nie spodobać - szczególnie dym i intensywne zapachy, które towarzyszą tej przyjemności. Wówczas mają oni prawo zgłosić się na policję i poskarżyć na nasze uciążliwe zachowanie, które zakłóca im korzystanie z własnej nieruchomości i negatywnie oddziałuje na ich mieszkanie, czyli oskarżyć nas o tzw. immisje. Policja lub straż miejska w najlepszym razie może wystawić pouczenie, jednak w najgorszym - ukarać grillujących mandatem w wysokości 500 zł. 

Przeczytaj także: Już czas! Jak przygotować grilla do letniego sezonu?

Grillowanie w ogrodzie: czy można dostać mandat? 

W odróżnieniu od grillowania w lasach czy parkach, gdzie z założenia nie wolno robić tego poza wyznaczonymi miejscami, rozstawiania grilla i smażenia kiełbasy we własnym ogrodzie nikt nie może nam zabronić. Warto jednak pamiętać, szczególnie jeżeli grill odbywa się w towarzystwie napojów alkoholowych, o przestrzeganiu porządku i ciszy nocnej. Obowiązuje ona od godziny 22:00 do 6:00. W kodeksie wykroczeń zapisano następujący przepis: 

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. (art. 51. § 1. Kodeksu wykroczeń)” 

Mandat, przewidziany za nadmierny hałas, może mieć wysokość od 20 do 5000 zł. W skrajnych przypadkach można dostać karę ograniczenia wolności na okres miesiąca i areszt przez okres od 5 do 30 dni. 

Czego nie robić podczas grillowania? 

Aby mieć pewność, że grillujemy bezpiecznie i legalnie w terenie, należy najpierw zorientować się, czy w danym miejscu są przestrzenie specjalnie wyznaczone do tej czynności. Jeżeli nie, z przyjemności grillowania lepiej zrezygnować lub znaleźć inne miejsce. 

Z kolei grillując we własnym ogrodzie, lepiej odsunąć się od granicy działki, by uciążliwy dym i zapachy nie przeszkadzały sąsiadom. Jeżeli szampański nastrój będzie się utrzymywał, lepiej z czasem przenieść imprezę do domu, by nie zakłócać ciszy nocnej. Przestrzeganie tych prostych reguł pozwoli nie narazić się na karę i zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 00:59