StoryEditorPrawo polskie

Sok z brzozy na zdrowie, ale kara za jego pozyskiwanie może przerazić!

16.03.2023., 18:00h
Bzowina to napój mający sporo ciekawych właściwości prozdrowotnych. Właśnie zaczyna się sezon na jego pozyskiwanie! Warto zastanowić się, czy nie zapłacimy mandatu, jeśli skorzystamy z dobrodziejstw natury leśnej? Czy upuszczanie płynu z drzewa podlega karze?

Sok z brzozy (inaczej oskoła lub bzowina) ma dobry wpływ na zdrowie człowieka. Ostatnio pisaliśmy o jego niezwykłych walorach (Sok z brzozy – kiedy i jak zbierać?). Polecany jest dla osób, które czują spadek energii, na przykład na czas przesilenia wiosennego. To taki naturalny energetyk! Oskoła wzmacnia układ odpornościowy, reguluje przemianę materii, nadaje się na wiosenny detoks i w chorobach nerek. Zawiera żelazo, miedź, fosfor, potas, magnez, wapń, witaminy z grupy B, witaminę C i sole mineralne.

Sok z brzozy – jak zbierać

Najlepszym momentem na zbieranie soku jest początek wiosny, a więc marzec i kwiecień. Wtedy, gdy temperatury są wyższe i brzoza pobiera wodę z gleby. Jak się do tego zabrać? To jedna z metod. Inne opisujemy w tym artykule. Potrzebna jest butelka i rurka. Wybieramy brzozę co najmniej 10-letnią, ważne, aby nie była młodziutka i rosła daleko od źródeł emisji spalin. Wwiercamy się wiertarką na 3-4 centymetry w głąb – prostopadle do pnia i wkładamy rurkę, przez którą będzie sączyć się sok, drugi jej koniec umieszczamy w butelce. Mocujemy ją sznurkiem do drzewa. Po koło 3-4 godzinach butelka jest pełna drogocennego płynu. Bzowinę można przechować w lodówce przez około 5 dni.

Sok z brzozy w służbie piękności

Oskoła ma też zastosowanie w kosmetologii. Od wieków znane jest jej działanie tonizujące i rozjaśniające skórę. Dzięki zawartości kwasów i mikroelementów może wspomóc codzienną pielęgnację cery. Bzowina jest świetna do płukania i jako wcierka do włosów łamliwych, słabych, wypadających oraz jako płyn służący do okładów i przemywania ran, ponieważ przyspiesza gojenie.

Czy pozyskiwanie soku w lesie jest legalne?

Niestety nie. Aby działać zgodnie z literą prawa, należy uzyskać zgodę leśniczego lub właściciela lasu. Legalnie sok z brzozy można czerpać z drzew znajdujących się na terenie własnej ziemi czy gospodarstwa. – Bez względu na to, czy będzie to las państwowy czy prywatny, poproście o zgodę właściciela lub zarządcy. Miejscowi leśnicy mogą wskazać konkretne drzewa w lesie, z których możecie się napić – czytamy na profilu facebookowym Lasów Państwowych.

image
Bzowina to superfoods!

Sok z brzozy - kiedy i jak zbierać? Do czego służy?

Sok z brzozy jest także dostępny w sklepach i aptekach. Kolejną ciemną stroną sokowego szaleństwa jest nieumiejętna technika pozyskiwania płynu – często otwór będący pozostałością po wwierceniu się w pień drzewa nie jest dobrze zabezpieczony, co powoduje osłabienie brzozy. Praktyki te są potraktowane jako niszczenie drzew. Przyłapana osoba może otrzymać mandat do 500 zł. – Po wszystkim, należy otwór zatkać drewnianym kołkiem i zabezpieczyć maścią ogrodniczą, by nie osłabić zdrowotności drzewa – radzą leśnicy z Lasów Państwowych.

W kodeksie wykroczeń jest przewidziany paragraf, który reguluje sprawę samego nielegalnego pobierani soku. Okazuje się, że leśniczy może nałożyć karę do 250 zł.

Art.  153. [Drobne szkodnictwo leśne]

§  1. Kto w nienależącym do niego lesie:

1) wydobywa żywicę lub sok brzozowy, obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza,

2) zbiera mech lub ściółkę,

3) zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń,

4) zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym,

podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

§  2. Jeżeli czyn godzi w mienie osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.

Zaśmiecanie lasu

Nieprzyjemnym i szkodliwym skutkiem pozyskiwania oskoły bywa pozostawiony przez leśnych zbieraczy nieporządek. Butelki plastikowe, zbiorniczki, rurki plastikowe. Zaśmiecanie lasu to sprawa, która wyjątkowo denerwuje leśniczych. Uwaga! Za zaśmiecanie lasu może być nałożona grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 500 zł.

Art. 162 Kodeksu wykroczeń:

§  1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las,

podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 złotych.

§  2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca

podlega karze aresztu albo grzywny.

§  3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec nawiązkę, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się nawiązkę - do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.

 

Angelika Drygas

Źródło: Lasy Państwowe, sip.lex.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:55