Kiedy trzeba zgłosić wycinkę drzewa?
W Polsce należy zgłaszać niemal każdą wycinkę drzewa. Należy to zrobić w urzędzie miasta lub gminy osobiście, pocztą lub drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu ePUAP. Wniosek o wycinkę należy złożyć, jeżeli obwód drzewa liczony na wysokości 5 cm wynosi więcej niż:
- 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego.
- 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego.
- 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Czy wycinkę suchego drzewa należy zgłosić?
Zdarza się, że drzewo dożywa swojego wieku i obumiera. Czasem system korzeniowy pozostaje żywy i wypuszcza odrosty. Jeżeli wokół drzewa nie ma młodych siewek, a ono samo jest suche i nie rodzi liści, wszystko wskazuje na to, że całkowicie uschło. W tej sytuacji warto odczekać trochę, by mieć pewność, że roślina nie odżyje. Jednak nawet wtedy nie możemy wyciąć suchego drzewa na swojej działce bez zgłoszenia tego w urzędzie. Wyjątkiem nie jest nawet sytuacja, gdy martwy pień stanowi zagrożenie. Wówczas można przygotować dokumentację fotograficzną i naciskać na przyspieszenie decyzji, ale podjęcie działań na własną rękę jest niezgodne z prawem.
Przeczytaj także: Para emerytów dostała 15 tys. zł mandatu za wycięcie drzew! Jak uniknąć takiej kary?
Jaka kara grozi za wycięcie suchego drzewa bez zezwolenia?
Wycinka suchego drzewa bez zezwolenia jest karana. Przepisy są jednak w tym przypadku nieco łaskawsze. Osoby, które wytną zdrowy okaz, będą musiały zapłacić mandat w wysokości dwukrotnej opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu. Tymczasem ci, którzy pozbędą się ze swojej działki drzewa lub krzewu obumarłego albo nierokującego szansy na przeżycie, złomu lub wywrotu, zapłacą karę niższą o 50 proc. niż gdyby wycięli żywe drzewo.
Czy suche drzewo można przyciąć?
Jeżeli masz na swojej działce obumarłe lub chore drzewo, możesz nieco je przyciąć. Na taki zabieg nie potrzeba zezwolenia, jeżeli gałęzie nie ingerują w przewody energetyczne, linie telekomunikacyjne ani inne instalacje publiczne, gdy przycinanie nie zagraża życiu, zdrowiu i mieniu sąsiadów, a także gdy drzewo nie znajduje się na terenach chronionych lub w strefach ochrony przyrody. Przycięcie może pomóc poprawić kondycję chorego drzewa lub zminimalizować zagrożenie ze strony suchego okazu.
Jakie drzewa i krzewy można wycinać bez pozwolenia?
Nie potrzebujemy zgody z urzędu gminy w przypadku wycinania następujących roślin na własnej działce:
- krzewu lub krzewów,
- drzew lub krzewów złamanych lub wywróconych w wyniku wypadku, katastrofy lub działania czynników naturalnych — na przykład podczas wichury lub ściętych przez bobra. Jeśli na terenie twojej posesji doszło do takiej sytuacji, musisz powiadomić gminę o planowanej wycince i poczekać na przyjazd urzędnika, który przeprowadzi oględziny i zdecyduje, czy możesz to zrobić.
- drzew: bożodrzewu gruczołkowatego, innych gatunków — w przypadku, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza odpowiedniej wartości,
- drzewa i krzewy owocowe — jednak, jeśli rosną one na terenach zielonych, np. bulwarach lub w pobliżu dworków udostępnionych do zwiedzania oraz nieruchomości bądź jej części wpisanej do rejestru zabytków, należy zgłosić ten fakt w urzędzie.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements