Dramat małżeństwa spod Hrubieszowa: ogromna kara za wycinkę drzew
Reporterzy z programu “Interwencja” przygotowali materiał, w którym przedstawiono historię państwa Haliny i Józefa Staroniów z gminy Trzeszczany pod Hrubieszowem. W ubiegłym roku małżonkowie usunęli z własnego podwórka cztery tuje, które były już spróchniałe i zagrażały ich bezpieczeństwu. Nie zgłosili tego jednak do urzędu, a to poskutkowało nałożeniem kary w wysokości 15 tys. zł!
Sąsiedzki spór o wycinkę drzew zaowocował wysoką karą
Tło historii spod Hrubieszowa stanowi sąsiedzki konflikt. Zdaniem pani Haliny, to mściwy sąsiad złożył zawiadomienie o niezgłoszonej wycince drzew w ramach odwetu za to, że wcześniej Staroniowie z pomocą radcy prawnego zmusili go do skrócenia świerków na działce. Sąsiad jednak argumentuje, że konflikt ciągle się od wielu lat i sprawa wycinki to zaledwie czubek góry lodowej. Niezależnie od przyczyn, skutek sąsiedzkiej niechęci jest taki, że emerytowani małżonkowie z gminy Trzeszczany muszą zapłacić kilkanaście tysięcy złotych za usunięcie spróchniałych tui.
Sąsiedzkie spory o drzewa przy granicy działki nie są rzadkością. Jak je rozwiązać? Przeczytaj o tym w naszym artykule: Gałęzie z drzewa sąsiada wiszą nad moją działką. Co z tym zrobić?
Ile będą musieli zapłacić emerytowani małżonkowie za wycinkę drzew?
Pierwotnie nałożona kara w wysokości 15 tys. zł znacznie przekraczała możliwości finansowe dwojga emerytów. Odwołali się od niej do wójta, dzięki czemu udało się obniżyć mandat o połowę. Dalsza interwencja w Samorządowym Kolegium Odwoławczym przyniosła kolejną obniżkę, ponieważ urzędnicy uznali, że nie chodziło o nielegalną wycinkę, ale o niezgłoszone wycięcie drzewa z posesji, za co kara jest niższa. Urzędujący nowy wójt gminy Trzeszczany zapowiedział, że umorzy połowę kwoty, a resztę rozłoży na raty, by małżonkowie mogli spłacić mandat. Łącznie do zapłaty będą zatem mieli około 2000 zł.
Czy każdą wycinkę drzewa na działce trzeba zgłaszać?
Przepisy polskiego prawa nie pozostawiają wątpliwości: zgłoszenie wycinki drzewa do urzędu jest obowiązkowe, nawet jeśli jest to drzewo na prywatnej działce. Tej regule podlegają drzewa, których obwód liczony na wysokości 5 cm wynosi więcej niż:
- 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego.
- 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego.
- 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Wnioski o zezwolenie na wycinkę rozpatrywane są zwykle w ciągu 30 dni. W rzadkich, skomplikowanych przypadkach termin wydłuża się do 60 dni. W ciągu 3 tygodni przedstawiciele urzędu, w którym zgłasza się chęć wycięcia drzewa, powinni dokonać jego oględzin, jednak jeżeli nie pojawią się w tym czasie, nie jest to jednoznaczne z uzyskaniem zgody.
Jak uniknąć kary za wycięcie drzewa na własnej działce?
By uniknąć kary za wycięcie drzewa, należy zawsze z odpowiednim wyprzedzeniem zgłaszać wniosek o pozwolenie na wycinkę i oczekiwać na akceptację ze strony urzędu. W innym razie grozi nam kara, wyliczana jako dwukrotna wartość opłaty za usunięcie drzew lub krzewów ustalonej na podstawie stawek obowiązujących na dany rok, podanych w obwieszczeniu Ministra Środowiska w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej.
Nie ma potrzeby uzyskania zezwolenia na wycinkę w przypadku:
- krzewu lub krzewów,
- drzew lub krzewów złamanych lub wywróconych w wyniku wypadku, katastrofy lub działania czynników naturalnych - na przykład podczas wichury lub ściętych przez bobra. Jeśli na terenie twojej posesji doszło do takiej sytuacji, musisz powiadomić gminę o planowanej wycince i poczekać na przyjazd urzędnika, który przeprowadzi oględziny i zdecyduje, czy możesz to zrobić.
- drzew: bożodrzewu gruczołkowatego (Ailanthus altissima), innych gatunków - w przypadku, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza odpowiedniej wartości,
- drzew i krzewów owocowych - jednak, jeśli rosną one na terenach zielonych, np. Bulwarach lub w pobliżu dworków udostępnionych do zwiedzania oraz nieruchomości bądź jej części wpisanej do rejestru zabytków, należy zgłosić ten fakt w urzędzie.
Przeczytaj także: Kiedy można wyciąć drzewo na własnej działce bez zezwolenia? Co się zmieniło w 2023 roku?
Zuzanna Ćwiklińska
źródło: Polsat News/Interwencja
fot. envato elements