StoryEditorKara za nieodśnieżanie

Usuwaj regularnie śnieg i sople z dachu, by nie dostać mandatu! Jaka kara za to grozi?

Lodowe sople lub gruba warstwa śniegu zalegająca na dachu mogą stanowić zagrożenie zarówno dla ludzi przebywających w budynku, jak i dla przechodniów. Z tego powodu należy regularnie je usuwać. W innym przypadku trzeba liczyć się z mandatem! Jaka kara grozi za nieodśnieżenie dachu i wiszące sople?

Ile waży śnieg? 

Gdy z nieba sypią się śnieżynki, trudno uwierzyć w to, że śnieg może być niezwykle ciężki. Jednak w rzeczywistości właśnie tak jest! 1 m3 śniegu może ważyć 200 kg. Im bardziej mokry jest opad, tym więcej waży - jego waga może dojść nawet do 700-800 kg! Lód także jest bardzo ciężki. 1 m3 lodu może ważyć 900 kg. Nic więc dziwnego, że zaniedbanie odśnieżania może doprowadzić do katastrofy! 

Kto musi usuwać śnieg i sople z dachu? 

Obowiązek usuwania śniegu oraz wiszących sopli z dachu spoczywa na właścicielach nieruchomości bądź osobach, które zarządzają budynkiem. Nakłada go na nich prawo budowlane, w którym znajdziemy następujący zapis: 

"Zarządca nieruchomości jest zobowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury.” 

Przeczytaj także: Rozgrzewanie auta, nieodśnieżony samochód, kulig: za co kierowca może dostać mandat zimą?

Czy zimą odbywają się kontrole nieodśnieżonych dachów? 

Aby zapobiegać katastrofom budowlanym, zimą przeprowadzane mogą być kontrole dachów pod kątem ich odśnieżenia. Uprawnione do przeprowadzenia takich kontroli są Straż Miejska, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. GUNB najczęściej sprawdza dachy wielkopowierzchniowe, w tym dachy hal fabrycznych czy magazynowych, jednak strażnicy miejscy lub strażacy mogą skontrolować domy jednorodzinne. Ich wizyty można się spodziewać po obfitych opadach śniegu lub w sytuacji, gdy otrzymają zgłoszenie o ewentualnym niebezpieczeństwie. Właściciel lub zarządca musi wpuścić kontrolerów - inaczej naraża się na karę w postaci grzywny. 

Kto może usuwać zwisające z dachu sople? 

Gdy śnieg zacznie się topić, ale wciąż chwytają mrozy, na skraju dachu mogą pojawić się sople. Ich długość może być różna. Długie sople mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców, przechodniów, ale także ich własności - np. samochodów zaparkowanych w pobliżu. Z tego powodu na właścicielu budynku spoczywa obowiązek ich usunięcia. Nie jest to zadanie, które można zlecić straży pożarnej - strażacy usuną tylko takie sople, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi – jednak można wynająć firmę, która profesjonalnie się tym zajmuje. Właściciel nieruchomości może także ostrożnie zrobić to sam, wchodząc na dach lub strącając sople z ziemi. Zaniedbanie wiszących sopli może poskutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. 

Przeczytaj także: Czy za śliski i nieodśnieżony chodnik właściciel nieruchomości może dostać karę?

image
FOTO: Envato Elements

Mandat za nieodśnieżony dach 

W przypadku nieodśnieżonego dachu kary są bardziej surowe. Mandaty zaczynają się od 500 i sięgają do 1000 zł. Jeżeli jednak właściciel nadal nie usunie śniegu z dachu, sprawa może trafić do sądu. W takiej sytuacji grzywna może wzrosnąć do 5000 zł, a w skrajnych przypadkach zamienić się w karę pozbawienia wolności od 3 do 5 lat. 

Kto płaci odszkodowanie za zimowe wypadki? 

Jeżeli dojdzie do wypadku w wyniku osunięcia się zwałów śniegu z dachu bądź spowodowanych spadającymi soplami, poszkodowany może wstąpić na drogę sądową i starać się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu lub mieniu. Wówczas do jego zapłacenia zobligowany może być właściciel lub zarządca nieruchomości, który nie zadbał na czas o zabezpieczenie dachu w odpowiedni sposób.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 01:25