StoryEditorWypłata czternastek

Będzie 14. emerytura! Czy senior może dostać podwójną wypłatę?

Rząd Donalda Tuska wprowadza różne zmiany w programach socjalnych, obowiązujących w poprzednich latach. Czy czternastą emeryturę czeka rewolucja? Czy będzie możliwe uzyskanie jej w podwójnej wysokości?

Spis treści: 

Czym się różni 13. i 14. emerytura? 

Dodatkowe emerytury, zwane w Polsce popularnie “trzynastką” i “czternastką”, wypłacane są już od kilku lat i pomagają uprawnionym seniorom podreperować domowy budżet. Wprowadzone zostały przez rząd PiS, jednak Donald Tusk zapowiedział, że to, co zostało już dane, nie będzie Polakom odebrane. Trzynastka i czternastka zostaną więc z nami na dłużej. Świadczenia te wypłacane są uprawnionym osobom bez potrzeby składania dodatkowych wniosków. Różnią się między sobą tym, że 14. emerytura ma kryterium dochodowe. Po jego przekroczeniu wypłacana jest w zmniejszonej wysokości. 

Ile wyniesie 14. emerytura 2024? 

14. emeryturę wypłaca się w wysokości emerytury minimalnej. Kwota ta ulega zmianom co roku, gdyż świadczenie przechodzi waloryzację. W 2024 roku będzie to 1780,96 zł brutto (1620,67 zł netto). Taką kwotę zobaczą na swoich kontach emeryci, których regularne świadczenie jest nie wyższe niż 2900 zł brutto. Osoby uprawnione do wyższej emerytury otrzymają “czternastkę” pomniejszoną o kwotę przekroczenia w myśl zasady “złotówka za złotówkę”. 

Przeczytaj także: Podwyżka płacy minimalnej 2025: w grę wchodzą dwie stawki!

Kto nie dostanie czternastej emerytury w 2024 roku? 

Do pobierania dodatkowych emerytur od państwa uprawniona jest większość seniorów w Polsce, ale ze względu na to, że “czternastka” ma kryterium dochodowe, nie każdy ją otrzyma. Jeżeli po przeliczeniu według zasady “złotówka za złotówkę” kwota czternastej emerytury okaże się mniejsza niż 50 zł, nie zostanie ona wypłacona świadczeniobiorcy. 

Kiedy będzie wypłacana “czternastka” w 2024 roku? 

16 maja zapadła decyzja o tym, kiedy będą wypłacane czternaste emerytury w 2024 roku. Obyło się bez niespodzianek. W poprzednich latach pieniądze trafiały do seniorów w sierpniu lub we wrześniu (w zależności od tego, kiedy otrzymują swoje regularne świadczenie). W tym roku będzie podobnie. Wypłatę "czternastek" zaplanowano na wrzesień.

Czy można otrzymać podwójną czternastą emeryturę? 

Choć rząd Donalda Tuska, zgodnie z obietnicą, nie wycofuje się z istniejących programów socjalnych, niektóre z nich są zmieniane i udoskonalane. Tak się stało między innymi ze wsparciem dla rodzin z dziećmi. 

Przeczytaj więcej: “Aktywny rodzic”: o jakie świadczenia na dziecko można się starać i ile wyniosą? 

Emeryci, którzy często zmagają się z trudnościami finansowymi, liczą na to, że rządzący zaoferują im możliwość pobierania dodatkowych emerytur w podwójnej wysokości. Takie prawo mogłoby przysługiwać osobom, które są uprawnione do świadczeń z ZUS i KRUS, gdyż pracowały zawodowo, równocześnie prowadząc gospodarstwo rolne. Okazuje się jednak, że na razie tego typu zmiany nie są planowane. Oznacza to, że w 2024 roku nie będzie możliwości pobrania 14. emerytury w podwójnej wysokości.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 14:22