StoryEditorRodziny z dziećmi

“Aktywny rodzic”: o jakie świadczenia na dziecko można się starać i ile wyniosą?

Rząd przyjął projekt ustawy “Aktywny rodzic”, która ma zapewniać wsparcie rodzinom z małymi dziećmi. Inicjatywa obejmuje tak zwane “babciowe”, ale nie tylko. O jakie świadczenia na malucha będzie można się ubiegać?

Spis treści:

Czym jest projekt “Aktywny rodzic”? 

Ostatnio wiele mówiło się o projekcie wypłacania tak zwanego “babciowego”. Niektórzy utożsamiali je z projektem “Aktywny rodzic”, jednak nie do końca słusznie. Babciowe stanowi bowiem zaledwie jedną z części składowych tego programu. Oficjalne nazwy komponentów to: 

  • aktywni rodzice w pracy,  
  • aktywnie w żłobku, 
  • aktywnie w domu. 

Celem powołania do życia programu “Aktywny rodzic” jest wspieranie polskich rodzin w godzeniu zadań związanych z wychowywaniem dzieci oraz aktywności zawodowej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma nadzieję, że dzięki temu wsparciu Polacy chętniej będą decydowali się na dzieci, mając w perspektywie powrót na rynek pracy. Szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk określiła tę inicjatywę jako flagowy projekt ministerstwa, łączący w sobie postulaty koalicjantów. 

Przeczytaj także: Od kiedy można składać wnioski o wypłatę bonu energetycznego?

Dla kogo będzie program “Aktywny rodzic”? 

Program “Aktywny rodzic” dedykowany jest rodzinom, w których niedawno pojawiło się dziecko. Obejmuje bowiem maluchy od 12 do 35 miesiąca życia. Rodzice sami będą mogli zdecydować, z której części programu chcą skorzystać, jednak miesięcznie na jedno dziecko mogą wybrać tylko jedno świadczenie. Raz podjętą decyzję można będzie zmieniać w kolejnych miesiącach, np. jeżeli nieaktywny zawodowo rodzic postanowi wrócić do pracy i posłać dziecko do żłobka, może przejść ze świadczenia “aktywnie w domu” na świadczenie “aktywnie w żłobku”. 

Jakie będą stawki w programie “Aktywny rodzic”? 

Projekt ustawy przewiduje następujące stawki świadczeń w ramach programu “Aktywny rodzic”: 

  • aktywni rodzice w pracy - 1500 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy od 12 do 35 miesiąca życia dziecka, 1900 zł miesięcznie dla rodziców dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, 
  • aktywnie w żłobku - do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko niepełnosprawne, jednak nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki,  
  • aktywnie w domu - 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące na każde dziecko w rodzinie pomiędzy 12 a 35 miesiącem życia. 

Przeczytaj także: 500 zł więcej na dziecko z funduszu alimentacyjnego!

Jakie programy znikną po wejściu w życie “Aktywnego rodzica”? 

Program “Aktywny rodzic” zastąpi kilka funkcjonujących do tej pory form wsparcia. Zniknąć ma między innymi Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, którego zadania przejmie komponent “aktywnie w domu”. Pomysłodawcy projektu są zdania, że takie rozwiązanie jest bardziej korzystne, gdyż RKO nie przysługiwał na pierwsze dziecko, a “Aktywny rodzic” dotyczy każdego malucha w rodzinie. Posłowie PiS podczas obrad sejmu poinformowali jednak, że złożą poprawkę do projektu, zakładającą, że RKO będzie funkcjonował dalej. 

Wejście w życie nowego programu ma także wiązać się ze zniesieniem regulacji związanych z dofinansowaniem obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, która przysługuje w wysokości do maksymalnie 400 zł miesięcznie. “Aktywnie w żłobku” ma być korzystniejszym finansowo rozwiązaniem dla rodziców, którzy posyłają swoje dzieci do tych instytucji. Przy okazji planowane jest także wprowadzenie górnej granicy opłat za żłobek w wysokości 2100 zł miesięcznie, by uniknąć sytuacji, w której ceny będą sztucznie podnoszone. Żłobki, których cennik przekroczy wyznaczoną przez ministerstwo granicę, nie będą mogły być dofinansowywane z programu “Aktywny rodzic”. 

Kiedy ruszy “Aktywny rodzic”? 

Projekt ustawy “Aktywny rodzic” został zaakceptowany, jednak będzie jeszcze przedmiotem prac sejmu. Wstępnie start programu przewiduje się na 1 października 2024. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 12:06