StoryEditorWaloryzacja emerytur

Czy w 2024 roku będzie druga waloryzacja rent i emerytur?

Jeszcze do niedawna politycy deklarowali, że rok 2024 może być pierwszym rokiem, gdy waloryzacja rent i emerytur będzie przeprowadzona dwukrotnie. Dziś jednak nie jest to pewne. Dlaczego?

Spis treści:

Rząd Donalda Tuska zapowiadał dwie waloryzacje rocznie 

Po wygranych wyborach w październiku 2023 roku Donald Tusk zapowiadał, że nic, co zostało dane Polakom, nie będzie im odebrane. Chodziło między innymi o trzynastą i czternastą emeryturę. Premier obiecał także, że jego rząd wprowadzi ustawę, dzięki której możliwe będzie przeprowadzanie waloryzacji emerytur i rent dwa razy w roku, nie raz, jak miało to miejsce do tej pory. 

Jaki jest warunek dwóch waloryzacji emerytur w roku? 

Projekt ustawy o dwóch waloryzacjach w ciągu roku był odpowiedzią na bardzo wysoką inflację w Polsce. By poprawić byt seniorów, rządzący chcieli wprowadzić drugą waloryzację rent i emerytur, pod warunkiem, że w pierwszych 6 miesiącach roku inflacja będzie się utrzymywała na poziomie powyżej 5 proc. Wskaźnik waloryzacji wyliczany miałby być tak samo jak do tej pory: na podstawie wzrostu inflacji oraz realnego wzrostu wynagrodzenia. 

Przeczytaj także: Emerytury w 2025 roku będą wyższe! O ile?

Co dalej z projektem drugiej waloryzacji? 

Tym, co zaniepokoiło świadczeniobiorców uprawnionych do rent i emerytur, jest fakt, że mimo obietnic projekt ustawy, która miałaby wprowadzać drugą waloryzację w ciągu roku, nie wszedł jeszcze w życie. Wciąż jest on procedowany w sejmie. W rozmowie z portalem money.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski zapewnił, że ustawa stanie się faktem w ciągu najbliższych kilku miesięcy. 

Czy w 2024 roku będzie druga waloryzacja emerytur? 

W 2024 roku przeprowadzono już waloryzację rent i emerytur. Jak co roku, przypadła ona na marzec. Emeryci i renciści, którzy z nadzieją czekali na drugą waloryzację we wrześniu, będą rozczarowani. Rząd zadeklarował, że w tym roku nie będzie ona przeprowadzona! Dlaczego? Chodzi nie tylko o przepisy, które jeszcze nie weszły w życie. Ważniejszy jest fakt, że dziś można już z pewnością stwierdzić, iż inflacja w Polsce w pierwszym półroczu 2024 roku spadła poniżej 5 proc. To oznacza, że niespełniony jest podstawowy warunek do przeprowadzenia drugiej waloryzacji w ciągu 12 miesięcy.

Przeczytaj także: Renta wdowia 2024 – od kiedy zacznie obowiązywać? 

Czy rząd wycofa się z dwóch waloryzacji rocznie? 

W rozmowie z portalem money.pl Sebastian Gajewski powiedział, że rząd nie ma zamiaru wycofywać się z projektu ustawy o dwóch waloryzacjach emerytur i rent w ciągu roku. Wręcz przeciwnie: przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku i stać się stałym elementem systemu emerytalnego w Polsce. Świadczeniobiorcy muszą jednak mieć świadomość, że druga waloryzacja jest warunkowa i będzie przeprowadzana tylko w określonych sytuacjach. 

Czy 14. emerytura zostanie wypłacona? 

Część emerytów niepokoi się tym, że rząd Donalda Tuska nie spełnił obietnicy o drugiej waloryzacji emerytur w 2024 roku. Obawiają się, że wpłynie to także na wypłaty 13. i 14. emerytur w kolejnych latach. Na razie jednak obawy te są bezpodstawne: czternasta emerytura będzie wypłacana od września 2024 zgodnie z planem. 

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Będzie 14. emerytura! Czy senior może dostać podwójną wypłatę? 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:06