StoryEditorEmeryci w Polsce

Dwie waloryzacje emerytur w przyszłym roku zatwierdzone!

20.12.2023., 10:00h
Wprowadzenie drugiej waloryzacji emerytur to postulat, który pojawił się w programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej – "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów". Jego realizację zapowiada najnowszy projekt budżetu na 2024 rok.

Jaka była waloryzacja emerytur w marcu 2023? 

Tegoroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych była rekordowo wysoka, wzrosły one o 14,8 procent. Waloryzacja miała charakter kwotowo-procentowy, zastosowano więc gwarantowaną kwotę podwyżki w wysokości 250 zł brutto

Od czego zależy wysokość waloryzacji? 

Do jej pory emerytury i renty były waloryzowane raz do roku, a stawki nie były stałe. To, o ile zmienią się emerytury i renty, zależy od sytuacji gospodarczej kraju. Wskaźnik waloryzacji ustala się w odniesieniu do inflacji oraz średniej krajowej pensji w roku poprzedzającym waloryzację. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. 

Waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku

Waloryzacja emerytur w 2024 roku prawdopodobnie będzie wysoka, powodem jest wysoki wskaźnik inflacji. Z zapowiedzi rządu wynika, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 roku wyniesie 12,3 procent. To prognoza, która znalazła się w projekcie budżetu na 2024.

image
Znamy datę!

Kiedy ruszą wypłaty świadczenia 800+?

Dwie waloryzacje – jaki jest warunek konieczny?

Druga waloryzacja będzie miała miejsce wtedy, gdy inflacja przekroczy 5% – w tym wypadku druga waloryzacja będzie we wrześniu lub październiku. Premier Donald Tusk zapewnił także, że 13. i 14. emerytury będą wypłacane.

Nowy projekt budżetu na 2024 rok

We wtorek Rada Ministrów przyjęła nowy projekt budżetu na 2024 rok. Oto niektóre najważniejsze rozwiązania:

  • wzrost średnich wynagrodzeń nauczycieli o 30 proc., a w przypadku nauczycieli początkujących – o 33 proc.;
  • zwiększenie o ponad 2,3 mld zł dotacji przedszkolnej dla samorządów na sfinansowanie podwyżek dla nauczycieli w przedszkolach;
  • wzrost wynagrodzeń nauczycieli akademickich o 30 proc.;
  • wzrost wynagrodzeń i uposażeń, w tym kwot bazowych, o 20 proc. dla wszystkich pracowników państwowej sfery budżetowej oraz żołnierzy i funkcjonariuszy;
  • realizacja programu „Aktywny rodzic”;
  • finansowanie procedury in vitro z budżetu państwa – 500 mln zł;
  • realizacja programu „Rodzina 800+”;
  • podwójna waloryzacja rent i emerytur w przypadku, gdy inflacja przekroczy 5 proc.;
  • wypłata tzw. 13. i 14. emerytury w 2024 r.;
  • zabezpieczenie środków na działalność kół gospodyń wiejskich, orkiestr dętych oraz klubów sportowych;
  • czasowe stosowanie stawek obniżonych: do 31 marca 2024 r. – obniżenie stawki VAT z 5 proc. do 0 proc. dla żywności oraz 0 proc. dla określonych produktów leczniczych i 8 proc. – dla określonych towarów wykorzystywanych w produkcji rolnej w 2024 r.

oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 16:52