StoryEditorEmerytury stażowe

Szykują się zmiany w emeryturach stażowych. Kwoty rozczarowują

12.09.2023., 12:00h
Temat emerytur stażowych powraca jak bumerang. Czy może stać się wabikiem przed wyborami? Jarosław Kaczyński właśnie zapowiedział zmianę wieku emerytalnego. Jaka rewolucja się szykuje?

Na spotkaniu w Końskich Jarosław Kaczyński zapowiedział realizację postulatów dotyczących emerytur stażowych: – W 1980 r., w Porozumieniach Sierpniowych, była mowa o stażowych emeryturach. Długo to trwało, bo już przeszło 43 lata minęło od podpisania tych porozumień. Dziś mogę z radością powiedzieć, że wprowadzimy emerytury stażowe: 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn – zapowiedział prezes PiS. Prace nad wprowadzeniem tych świadczeń trwają w Polsce już od lat. Zainteresowanych jest sporo – to przede wszystkim spracowani seniorzy z wieloletnim stażem. Przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi dyskusja rozgorzała na nowo.

Emerytury stażowe – dwa projekty

W Sejmie funkcjonują dwa projekty, które dotykają tej kwestii. Czekają na realizację od 2021 roku. Projekt prezydencki, który ustanawia dobrowolne przejście na emeryturę stażową po 39 latach pracy dla kobiet i po 44 latach pracy, jeśli chodzi o mężczyzn. Drugi – obywatelski wnosi, by takie świadczenie mogło przysługiwać kobietom po 35, a mężczyznom po 40 latach pracy. Jeśli znajdzie się zgoda na propozycję prezesa PiS, na emeryturę stażową przejść będą mogły kobiety, które przepracowały 38 i mężczyźni 43 lat. Do stażu będzie liczyć się odbycie służby wojskowej. Na razie nie ma żadnych innych konkretnych informacji, np. kiedy te potencjalne zmiany miałyby wejść w życie.

Emerytury stażowe – wyliczenia

Eksperci prognozują, że niestety stawki tych emerytur będą niskie: – Emerytury stażowe będą głodowe. Wiele osób, które z nich skorzysta, i tak zostanie na rynku pracy – analizuje w RMF FM ekonomistka dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego (cyt. za www.rmf24.pl). Portal przytacza także wyliczenia przygotowane dla RMF FM przez Instytut Emerytalny: – W przypadku kobiety, która skończyła 60 lat, zgodnie z obowiązującymi przepisami otrzyma emeryturę w wysokości 2 641,12 zł. Gdyby ta sama kobieta przeszła na emeryturę stażową w wieku 56 lat (38 lat stażu pracy) to otrzymałaby jedynie 1765,50 zł. O 875 zł mniej, czyli 49,6 proc – czytamy w serwisie. Natomiast mężczyzna w wieku 65 lat dostałby świadczenie w wysokości 3198,27 zł, a stażówka, gdyby przeszedł na nią w wieku 61 lat, wyniosłaby tylko 2106,79 zł, czyli 1091 zł mniej.

Emerytury stażowe – prognozy

Są i przeciwnicy wprowadzenia emerytur stażowych. Wiek życia wciąż wydłuża się, dlatego skrócenie czasu aktywności zawodowej zaburzyłoby cały rynek pracy i obniżyło stawki. Według ekonomistki, dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek stażówki oznaczałyby także odpływ pracowników i kłopoty z personelem w małych firmach. – Natomiast jeśli zostanie wprowadzona emerytura stażowa, to prawie 100 proc. dzisiejszych 30-latków będzie miało emeryturę na poziomie emerytury minimalnej – podkreśla ekonomistka (cyt. za www.rmf24.pl).

image
Emerytura pomostowa

Emerytura pomostowa na nowych zasadach. Jest podpis prezydenta!

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 11:02