StoryEditor14. emerytura

Wiemy, kiedy będzie wypłacana 14. emerytura! Kto będzie pokrzywdzony terminem?

W lipcu zapadła decyzja o tym, że 14. emerytura będzie świadczeniem stałym. W 2023 roku miała ona być wypłacona jak zwykle na przełomie sierpnia i września, jednak wiadomo już, że będzie nieco opóźniona i część emerytów otrzyma pieniądze nieco później niż w poprzednich latach. Kiedy “czternastka” wpłynie na konto?

14. emerytura zostaje na stałe 

13. i 14. emerytura pojawiły się jako świadczenia dodatkowe. Z czasem “trzynastkę” uznano za stałą, a w lipcu 2023 politycy ogłosili, że corocznie będzie wypłacana również “czternastka”. Do tej pory trafiała ona do seniorów na przełomie sierpnia i września - część emerytów, którzy otrzymują świadczenia pod koniec miesiąca, cieszyło się z wypłat wcześniej. Niestety, w tym roku ma być inaczej. 

Przeczytaj także: 14. emerytura na stałe. Od kiedy emeryci mogą spodziewać się wpłat na konta?

Jaka będzie wysokość 14. emerytury w 2023 roku? 

Zgodnie z ustaleniami rządu, zarówno “trzynastka” jak i “czternastka” są wypłacane w kwocie równej wysokości minimalnej emerytury w Polsce. Po rekordowo wysokiej waloryzacji z marca 2023, minimalne świadczenie emerytalne wynosi 1588,44 zł brutto i tyle też dostaną wszyscy seniorzy, których emerytura jest niższa niż 2900 zł. Ci, którym przysługuje wyższe świadczenie, dostaną “czternastkę” przeliczoną według zasady "złotówka za złotówkę", czyli pomniejszoną o kwotę przekroczenia. Oznacza to więc, że dodatkowa emerytura nie trafi do wszystkich. Nie otrzymają jej ci seniorzy, którzy mają emerytury w wysokości 4438,44 zł brutto i więcej. 

Czy trzeba złożyć wniosek o 14. emeryturę? 

Choć status 14. emerytury zmienił się w ostatnich miesiącach - jest ona teraz świadczeniem stałym, nie dodatkowymnie zmieniły się zasady jej wypłacania. Tak jak wcześniej, po “czternastkę” nie trzeba się zgłaszać. Będzie ona wypłacana przez ZUS i KRUS z urzędu wszystkim seniorom, którym przysługuje. 

Kiedy będzie 14. emerytura? Rząd przesunął termin 

W ubiegłych latach wypłata 14. emerytury ruszała pod koniec sierpnia. W tym roku będzie jednak inaczej, ponieważ Rada Ministrów nie zatwierdziła jeszcze rozporządzenia o datach i wysokości świadczenia. Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny, odpowiedzialnego za “czternastkę”, zapowiedziała, że wypłaty mogą ruszyć na początku września. 

- W momencie wypłaty emerytury, renty, czyli tego terminu, co każdego miesiąca świadczenie otrzymują, wpłynie też 14. emerytura. Planujemy, że od miesiąca września, tak się przygotowujemy - mówiła minister Maląg w rozmowie z Polskim Radiem. 

Kto będzie pokrzywdzony późną wypłatą “czternastki”? 

14. emerytura ma trafić do seniorów wraz z ich stałym świadczeniem za wrzesień. Jeżeli wypłaty ruszą wraz z początkiem września, emeryci otrzymają “czternastkę” w jednym z następujących terminów

  • 1 września - piątek, 
  • 5 września - wtorek, 
  • 6 września - środa, 
  • 10 września - niedziela, 
  • 15 września - piątek, 
  • 20 września - środa, 
  • 25 września - poniedziałek. 

10 września wypada w niedzielę i wówczas wypłat nie będzie. ZUS przekaże pieniądze emerytom przed tą datą, zatem powinny trafić do nich wraz z “czternastką” w piątek 8 września. 

Na opóźnionych wypłatach 14. emerytury ucierpią ci seniorzy, którzy dostają swoje świadczenie w ostatnim miesięcznym terminie. W ubiegłych latach pieniądze z “czternastki” trafiały do nich zwykle już 25 sierpnia. Tym razem będą musieli poczekać miesiąc dłużej i otrzymają je nie jako pierwsi, lecz jako ostatni. 

  

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:04