StoryEditorŚwięta a pieniądze

Kosztowna Gwiazdka. Na co Polacy wydadzą najwięcej pieniędzy przed świętami?

18.12.2023., 17:00h
Boże Narodzenie to czas, kiedy budżet domowy zostaje dość mocno uszczuplony. Sama organizacja uroczystości generuje spore wydatki, a do tego dochodzą prezenty, podróże, dekoracje, odświętne ubrania. Czy w tym roku Polacy mają zamiar wydać więcej niż rok temu?

Spadek inflacji nie zawsze idzie w parze z atrakcyjniejszymi cenami na sklepowych półkach, ale bywa zachętą do przeznaczenia większej ilości gotówki na święta.

Ile pieniędzy wydadzą Polacy na święta?

Jak wynika z badania, zrealizowanego na zlecenie ZBP przez firmę badawczą Minds&Roses, statystyczny Polak planuje w okresie przedświątecznym wydać około 1490 zł. Jak te kwoty wypadają na tle zeszłego roku? W badaniu przeprowadzonym w 2022 roku było to nieco mniej, bo 1427 zł. Powód? Prawdopodobnie niższa inflacja.

Na co Polacy przeznaczą najwięcej pieniędzy przed świętami?

Najwięcej wydajemy na:

  • artykuły spożywcze i organizację świąt – przeciętnie 607 zł (wzrost wydatków względem ubiegłego roku o 3,8 procent),
  • prezenty dla najbliższych – około 565 zł – o 13 procent więcej niż w 2022 roku,
  • podróże świąteczne i dojazdy – 318 zł, czyli o 7 procent mniej niż w roku ubiegłym.

Prezenty na święta w 2023 roku

W raporcie „Świąteczny Portfel Polaków 2023” czytamy, że na prezenty średnio Polacy chcą wydać mniej niż w roku ubiegłym –plany wydatków do 500 zł deklaruje 53 proc. badanych. Wyższe kwoty, bo do 800 zł planuje 14 procent respondentów, a do 1000 zł – kolejne 11 procent badanych. 5 procent Polaków zamierza wydać na prezenty między 1001 a 1500 zł, a 4 procent nawet więcej.

image
Święta w dobie kryzysu

Czeka nas skromna Gwiazdka 2022. Na czym Polacy muszą oszczędzać?

Skąd Polacy wezmą pieniądze na święta?

Nie wszyscy mogą pokryć wydatki świąteczne z bieżących dochodów. W raporcie czytamy, że dla 30 procent badanych jest to niemożliwe, stąd potrzeba sięgania do oszczędności lub wybór pożyczki. 2 procent badanych wspomoże się kredytem zaciągniętym w banku, a 1 procent myśli o pożyczce od rodziny lub znajomych, natomiast 1 procent ankietowanych być może skorzysta z innej formy pożyczki niż bankowa. – Zapytaliśmy Polaków, w jaki sposób będą finansować wydatki świąteczne i dla zdecydowanej większości – 86%, podobnie jak w latach poprzednich, źródłem finansowania będą bieżące dochody. Spadł nieco odsetek osób deklarujących, że wydatki świąteczne będą finansować z oszczędności. Jednocześnie dla 30 proc. badanych bieżące dochody nie będą wystarczające, aby w całości pokryć wszystkie wydatki związane z organizacją Świąt. Zakładają oni, że aby zrealizować swoje świąteczne plany będą musieli sięgnąć do zgromadzonych oszczędności lub też wspomóc się pożyczką. – mówi dr Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR ZBP.

Raport „Świąteczny Portfel Polaków 2023”

Widać, że Polacy optymistyczniej patrzą w przyszłość – wydatki na święta ograniczy 64 procent osób, rok temu – aż 73 procent. Wśród ankietowanych myślących o zmniejszeniu wydatków aż 43 procent planuje wydać mniej na prezenty (podobnie jak w 2023 roku). 

Wydatki 4-osobowej rodziny

W raporcie „Świąteczny Portfel Polaków 2023” opisane zostały zmiany w cenach towarów i usług składających się na tzw. „świąteczny koszyk”. Zostały wzięte pod uwagę wydatki 4-osobowej rodziny (rodzice plus dwójka dzieci) spędzającej Boże Narodzenie w domu. Z analizy wynika, że w tym roku wyda ona ponad 3700 zł. 

Jak można oszczędzać na święta? 

Jednym ze sposobów jest rezygnacja z towarów luksusowych i wybór tańszych zamienników. Można też postawić na mniejsze ilości, bez robienia zapasów. To dobry sposób na późniejsze niemarnowanie żywności, czy zarzucenie domu niepotrzebnymi bibelotami. Zakupy najlepiej robić na promocjach i korzystać z kuponów. Warto wcześniej zrobić porządną listę potrzebnych produktów, aby nie kupować spontanicznie, pod wpływem impulsów!

oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: materiały prasowe, „Świąteczny Portfel Polaków 2023” badanie opracowane przez Związek Banków Polskich  przeprowadzone przez agencję badawczą Minds&Roses

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 17:05