StoryEditorŚwiadczenie opiekuńcze

Czy babcia może wziąć zwolnienie lekarskie na chorego wnuka?

23.02.2024., 15:00h
Chory maluch wymaga opieki dorosłego, to oczywiste. Gdy infekcje atakują za często, rodzice zastanawiają się nad opcjami skorzystania z pomocy rodziny. Jeśli dziadkowie chcą zająć się chorym dzieckiem, ale wciąż pracują, mogą pobierać świadczenie opiekuńcze i wspomóc młodych rodziców.

Wielu rodziców nie może sobie pozwolić na częste zwolnienia lekarskie. Lęk przed utratą pracy powoduje nie tylko głęboką frustrację, ale także problemy rodzinne. Problem nasila się jesienią, zimą i wczesną wiosną, kiedy maluchy chorują najczęściej. Z tej opresji może wywabić rodziców babcia lub dziadek, którzy są uprawnieni do skorzystania z zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy dla dziadków

Dziadkowie mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym wnukiem, do momentu gdy ten osiągnie 14. rok życia. Jest jednak kilka warunków, które muszą zostać spełnione. Jakie?

  • Wnuk musi przebywać z dziadkami w czasie choroby we wspólnym gospodarstwie domowym – nie ma znaczenia, czy przed chorobą i zaraz po niej będą mieszkać osobno, chodzi o sam czas choroby. Pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym to warunek konieczny.
  • Zasiłek opiekuńczy przysługuje dziadkom, jeśli inni członkowie rodziny nie mogą w tym czasie zapewnić opiekę choremu dziecku.
  • Dziadkom przysługuje 14 dni opieki, które mogą podzielić między sobą.
  • Dziadkowe muszą wypełnić formularz Z-15B, a także złożyć oświadczenie, w którym potwierdzą pozostawanie we wspólnym gospodarstwie z chorym dzieckiem w czasie sprawowania nad nim opieki.

image
Tarcza antyinflacyjna

Dodatek osłonowy 2024: komu i w jakiej kwocie przysługuje?

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek mogą pobierać członkowie rodziny pracujący na umowę o pracę, umowę zlecenie oraz właściciele firm, którzy regularnie odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe. Zgodnie z przepisami za członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat. Oczywiście, jeśli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym w momencie sprawowania opieki.

image

Świadczenie opiekuńcze 

FOTO: Envato Elements

Jaka jest wysokość zasiłku?

To 80% podstawy pensji przysługujące od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Zarówno babcia, jak i dziadek mogą zatem wziąć zwolnienie na wnuka czy wnuczkę, jeśli inni pozostali członkowie rodziny, najczęściej rodzice, nie mogą zapewnić opieki choremu dziecku. Świadczenie zostanie przyznane i pracodawca nie może go odrzucić, jeśli w roku kalendarzowym nie został wykorzystany limit 14 dni.

Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 21:43