StoryEditorWsparcie finansowe

Dodatek gazowy i zamrożenie cen gazu. Kto skorzysta i gdzie złożyć wniosek?

08.12.2022., 17:00h

Ceny gazu mogą przyprawiać o dreszcze. Dodatkowo, boimy się ciągłych podwyżek. Stąd tzw. ustawa gazowa, która właśnie została przyjęta przez Sejm. Ma regulować ceny i gwarantować ich zamrożenie na pewnym poziomie. Pojawił się także dodatek gazowy! Kto może na niego liczyć?

1 grudnia 2022 roku Sejm przyjął tzw. ustawę gazową, która bierze pod ochronę tych, którzy korzystają z gazu m.in. do ogrzewania domów. Skorzystają gospodarstwa domowe, ale także podmioty wrażliwe, jak: placówki medyczne, szkoły, przedszkola, czy wspólnoty mieszkaniowe. Celem projektu jest utrzymanie w 2023 roku ceny gazu na poziomie ok. 200 zł/MWh oraz zamrożenie wysokości stawek opłat dystrybucyjnych.

Zamrożenie cen gazu

Nienaruszalność kwot gazu dotyczy wszystkich gospodarstw domowych. Tutaj nie będzie obowiązywał żaden próg dochodowy. Niższa taryfa gazu należy się każdemu od nowego roku. Projekt ustawy przewiduje, że przez cały rok 2023, gaz będzie kosztował maksymalnie 200,17 zł netto/MWh. Zamrożona zostanie też wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.

Cena ta tyczy się odbiorców indywidualnych. Taryfa gazowa w 2023 roku zostanie zamrożona na poziomie z roku 2022.

– Gwarantujemy cenę dla paliw gazowych na poziomie nieco ponad 200 zł za MWh. Mrozimy również wysokość stawek dystrybucyjnych, aby zachować je na poziomie z tego roku – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych 25 listopada.

Dodatek gazowy na rok 2023 w ramach tzw. ustawy gazowej

W ustawie przewidziano również dodatek gazowy. Nowa dopłata do ogrzewania jest odpowiedzią rządu na trudną sytuację energetyczną. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dodatek gazowy?

Dodatek gazowy 2023 – dla kogo?

Ustawa nie obejmie wszystkich obywateli. Warunkiem branym pod uwagę będzie próg dochodowy. Dodatek gazowy przysługuje najuboższym, dostaną go gospodarstwa domowe o najniższych dochodach, z dochodem miesięcznym wynoszącym:

  • 2 100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 1 500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego.

Wysokość dodatku gazowego będzie wynosiła tyle, co podatek VAT

W związku z tym, że od stycznia 2023 r. będzie przywrócony podatek VAT na gaz o wartości 23 procent (obecnie w ramach tarczy antyinflacyjnej został zniesiony), dodatek gazowy ma odpowiadać wysokości podatku VAT. Ta kompensacja podatku należy się tym gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) i mieszczą się we wspomnianym progu dochodowym.

Czy trzeba będzie składać wniosek, żeby otrzymać dodatek do gazu? 

Aby otrzymać dodatek do gazu, nie trzeba będzie składać wniosku. Wystarczy przedstawić w urzędzie gminy fakturę za gaz. Wszystkie faktury wystawione w 2023 roku będzie można zanieść do urzędu. Urzędnicy na tej podstawie zwrócą zapłacony podatek VAT.

– Na podstawie faktury, którą osoba, gospodarstwo domowe otrzyma, będzie można się zwrócić do urzędu o zwrot równowartości VAT-u z każdego rachunku, który wpłynie do polskich rodzin w 2023 roku. Z zastrzeżeniem zachowania progu dochodowego. (…) To wsparcie jako równowartość zwrotu podatku VAT dla tych, którzy w tym progu dochodowym będą się mieścili i jednocześnie ogrzewają swoje mieszkania, domy gazem – podkreśla minister Anna Moskwa. 

Około 300 tysięcy gospodarstw domowych skorzysta z dodatku gazowego, koszt to około 1 mld złotych. Takie rozwiązanie ma obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

image
Wsparcie finansowe

Dopłaty do prądu to już fakt! Jak zdobyć 1500 zł dodatku energetycznego?

Dostawcy gazu z rekompensatą

Dostawcy gazu za sprzedaż paliwa w lepszych cenach gospodarstwom domowym i podmiotom wrażliwym dostaną od państwa rekompensatę, praktycznie na tych samych zasadach co teraz. Mogę się też spodziewać refundacji z tytułu zamrożonych opłat dystrybucyjnych.

Dopłaty do prądu i gazu 2023 mają złagodzić skutki rosnących cen energii elektrycznej.

 

Oprac. Angelika Drygas

Fot. pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:52