StoryEditorUczestniczyć czy rezygnować?

Nie przegap terminu tego wniosku! Możesz stracić część pensji

24.02.2023., 12:00h
W tym roku, po raz pierwszy od wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, nastąpi tzw. autozapis do PPK. Na czym polega i w jaki sposób można z niego zrezygnować?

Pracownicze Plany Kapitałowe to program emerytalny, który ma być swoistą skarbonką na dodatkowe oszczędności, które mogą przydać się na starość. Każdy zatrudniony, który podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, może wziąć udział w tym programie. Te oszczędności gromadzone wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo stanowią dla wielu osób dodatek do emerytury. Nie każdy jednak chce w ten sposób oszczędzać. Koniec lutego oznacza jedno – tracą ważność deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jeśli pismo nie zostanie złożone w odpowiednim czasie, w kwietniu pensja zostanie uszczuplona. Jak temu zaradzić?

Czym jest autozapis w PPK?

Pracodawca nie musi czekać na zgodę pracownika, aby zapisać go do pracowniczego planu kapitałowego (PPK). Zgodnie z mechanizmem autozapisu dzieje się to z automatu. Jeśli pracownik w wieku 18-55 lat nie złożył deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, jest zapisany do programu. Mechanizm autozapisu jest regulowany co 4 lata. Pierwszy ponowny autozapis do programu będzie miał miejsce w 2023 roku, a kolejne: w 2027 roku, w 2031 roku itd. Dotyczy pracowników, którzy złożyli deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.  W przypadku pracowników, którzy ukończyli 55. rok życia, zapis do PPK jest dokonywany na ich wniosek, do PPK nie mogą dołączyć osoby, które ukończyły 70. rok życia.

Uczestniczyć czy rezygnować z odkładania kasy do PPK?

Termin autozapisu do PPK to także moment na refleksję, czy zostać w programie, ale mieć niższą pensję, czy może oszczędzać pieniądze na emeryturę? Podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą 2 procent wynagrodzenia brutto, które płaci pracownik oraz 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które jest po stronie pracodawcy. Do tego wpłata powitalna od państwa – 250 zł i co rok - 240 zł. Osoby zarabiające mniej niż 120 procent minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 procent. Z reguły najczęściej z programu rezygnują osoby o niższych pensjach.

image

Czym jest autozapis w PPK?

FOTO: Envato Elements

Jak zrezygnować z PPK?

Osoba zatrudniona po uzyskaniu informacji o ponownym autozapisie, jeżeli nadal nie będzie chciała oszczędzać w PPK, będzie musiała złożyć deklarację o rezygnacji. Dokonać tego będzie mogła od dnia 1 marca 2023 r. Deklarację dotyczącą rezygnacji należy złożyć w formie pisemnej. 

PPK – obowiązek pracodawcy

Do 28 lutego pracodawcy muszą poinformować pracowników, którzy wcześniej złożyli pisemne deklaracje o rezygnacji z oszczędzania w PPK, że od 1 kwietnia zaczną przekazywać za nich pieniądze do PPK. Sytuacja się zmieni, jeśli te osoby znów złożą deklarację o rezygnacji z oszczędzania w PPK. Taką deklarację można złożyć po 1 marca.

Symulacje oszczędności w PPK

Na stronie mojeppk.pl mona przeanalizować korzyści płynące z oszczędzania na konkretnym przykładzie. Wysokość kapitału zgromadzonego w PPK przy założeniu, że pracownik zaczyna odkładać pieniądze w wieku 30 lat, z pensją 4000 PLN brutto, wpłaca co miesiąc 80 PLN (2% pensji) na PPK do 60. roku życia, a wpłaty pracodawcy są na podstawowym poziomie 1,5%. 134 723 zł – to oszczędności uczestnika w momencie 60-tych urodzin, 33 681 zł – to jednorazowa wypłata, a 964 zł – to wypłata co miesiąc przez 10 lat.

image
Emerytury 2023

Waloryzacja rent i emerytur 2023. Kiedy i o ile wzrosną świadczenia?

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: mojeppk.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 02:37