StoryEditorWzrosną koszty...

Ups… Na horyzoncie – podatek za ogrzewanie. Ile może wynieść dodatkowa opłata?

22.08.2023., 14:00h
Unia Europejska walczy z kryzysem klimatycznym rozmaitymi metodami. Wprowadzając nowe dyrektywy, chce zachęcić do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Kolejnym pomysłem jest podatek za emisję dwutlenku węgla z budynków mieszkalnych. Kogo obejmie ten obowiązek?

Rok 2027 lub 2028 to rok wprowadzenia podatku za emisję gazów cieplarnianych. Wszystkie budynki, które korzystają z węgla, oleju, czy gazu do ogrzewania będą objęte dodatkową opłatą związaną z emisją dwutlenku węgla. Skutki unijnego prawa odczuje wiele osób, według danych Centralnej Emisyjności Budynków (z 23 marca 2023 roku) około 3,2 mln gospodarstw ogrzewa dom gazem, a węglem – 4,6 mln.

Czym jest system ETS?

Ten unijny system handlu uprawnieniami do emisji ma na celu redukcję emisji CO2 do atmosfery, ma także wspierać, promować i rozbudować przemysł energetyczny, który wykorzystuje alternatywne źródła energii ma również poprawić efektywność energetyczną całego przemysłu. Wszystko po to, aby chronić naszą planetę przed zwiększeniem emisji gazów cieplarnianych. Okazuje się, że określenie i pobieranie opłat za emisję CO2 w przemyśle to dobra droga do tego, aby zmobilizować innych do przejścia na proekologiczne źródła energii.

ETS 2 – co nowego wprowadza?

Podczas gdy ETS reguluje emisję CO2 w przemyśle i energetyce, tak ETS2 rozszerza tę grupę o całe budownictwo, także budynki mieszkalne oraz transport drogowy. To dlatego właściciele domów wykorzystujący instalacje grzewcze emitujące gazy cieplarniane będą objęci nowym podatkiem.

Podatek od emisji CO2 – ile wyniesie?

Wyliczenia ekspertów opierają się na danych szacunkowych. Warunkiem jest utrzymanie stawki 45 euro za tonę emisji dwutlenku węgla. Przyjmując, że średnio gospodarstwo domowe emituje ok. 6 ton gazów cieplarnianych do atmosfery na rok, wyniki jest prosty – to 270 euro, czyli około 1200 zł za rok. Kwota ta jednak może nieco wzrosnąć do 1500 zł lub 1600 zł w 2030 roku.

Od kiedy Polacy będą musieli zapłacić nowy podatek od ogrzewania?

Datą graniczną jest 1 stycznia 2027 rok – to od tego dnia wszystkie gospodarstwa domowe, które ogrzewają domy paliwami kopalnymi, będą zobowiązane do uiszczenia nowej opłaty. Możliwe jest jednak przesunięcie tego terminu o rok w związku z wysokimi cenami energii.

Kto nie zapłaci podatku od ogrzewania?

Właściciele domów korzystający z następujących źródeł energii do ogrzania domów:

  • z pompy ciepła,
  • instalacji fotowoltaicznej,
  • biomasy.

ETS2 – za co zapłacimy więcej?

Koszty ogrzewania wzrosną, ale nie tylko. Zapłacimy więcej za węgiel, a także za benzynę. Można spodziewać się również innych stawek za ciepło z sieci.

image
Pod lupę

Ulgi i dofinansowania dla właścicieli domów. Jakie formy pomocy są dostępne w 2023 roku?

Społeczny Fundusz Klimatyczny

Nowe przepisy Unii Europejskiej mają zachęcić obywateli oraz przedsiębiorstwa do inwestowania w alternatywne źródła energii, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego powstał Społeczny Fundusz Klimatyczny, który ma wspomóc gospodarstwa domowe będące w trudnej sytuacji materialnej. Wsparcie popłynie także do małych przedsiębiorstw oraz wszystkich tych, którzy są dotknięci ubóstwem energetycznym i transportowym. Czym jest owo ubóstwo energetyczne? To sytuacja, gdy występują szczególne trudności z dostępem do alternatyw dla paliw kopalnych. Ubóstwo transportowe natomiast dotyczy gospodarstw domowych, które mierzą się z utrudnionym dostępem do środków transportu lub ponoszą wysokie jego koszty. Społeczny Fundusz Klimatyczny to aż 87 mld euro, do rozdysponowania w latach 2026 - 2032.

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: consilium.europa.eu, www.europarl.europa.eu, forsal.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 20:32