StoryEditorZniszczone pieniądze

Uszkodzone banknoty – czy sprzedawca może ich nie przyjąć?

19.09.2023., 14:00h
Fizyczne pieniądze często narażone są na uszkodzenia. Nie chodzi tylko o zupełnie rozerwane banknoty, ale również zamazane napisy, czy po prostu pieniądze z widocznymi śladami użytkowania. Czy sprzedawca może ich nie przyjąć?

Uszkodzony banknot a płacenie

Mimo znacznego rozwoju transakcji bezgotówkowych, wiele osób nadal korzysta z fizycznych pieniędzy. Szczególnie często są to osoby starsze, które nie są przekonane do pieniędzy na koncie. Nawet jeśli w naszym portfelu znajduje się banknot sklejony taśmą, poplamiony bądź postrzępiony, może być on użyty do transakcji gotówkowej. Warto jednak wiedzieć, że sprzedawca może odmówić przyjęcia takiej zapłaty. Również my, jako klienci, możemy odmówić przyjęcia zniszczonych pieniędzy jako reszty. Dlatego sprawna wymiana pieniędzy jest tak ważna. Jeśli mamy w portfelu taki banknot i żaden sklep nie chce go przyjąć, zmieni się on w bezwartościowy papier.

Gdzie można wymienić zniszczone banknoty?

Banknoty można bezpłatnie wymienić nie tylko w oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego. Istnieje również możliwość wymiany banknotu w kasie banków spółdzielczych i komercyjnych w Polsce. Dostęp do wymiany jest szeroki.

Istnieją jednak pewne zasady wymiany zniszczonych banknotów:

  • Jeśli banknot zachował od 45 do 75 proc. powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej.
  • Jeśli banknot zachował ponad 75 proc. powierzchni, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części (jeśli złożone stanowią całość banknotu), zostanie wymieniony za pełną wartość nominalną.

Dlatego tak ważne jest, żeby wymieniać banknoty jak najszybciej po ich rozerwaniu. Dodatkowo, jeśli nasz banknot jest rozerwany, możemy zgubić jedną część, przez co straci na wartości.

image

Gdzie można wymienić zniszczone banknoty?

FOTO: Envato Elements 

Do banku można oddawać również monety. Jeśli są wygięte lub nawet rozdzielone na rdzeń i pierścień, bank odda nam 100 proc. wartości pieniędzy. Jeśli przyniesiemy tylko jedną z dwóch części monety, dostaniemy 50 proc. jej wartości.

Warto wiedzieć, że możemy wymienić banknoty również korespondencyjnie. Wynika to z zarządzenia prezesa NBP, które weszło w życie w październiku 2020 r. Wystarczy wysłać banknot na adres centrali NBP z dopiskiem „DES – wymiana”.

Procedury przy wymianie pieniędzy

Wymiana pieniędzy może odbyć się od ręki, ale istnieje kilka procedur, które są konieczne żeby wszystko odbyło się zgodnie z prawem:

  • powinniśmy wypełnić wniosek o wymianę,
  • w przypadku porwania banknotu, powinien zostać sklejony przez pracownika banku w naszej obecności,
  • powinniśmy dostać potwierdzenie przyjęcia pieniędzy.

W razie podejrzeń, że przyniesiony przez nas banknot jest fałszywy, pracownicy mogą spytać w jaki sposób się u nas znalazł.

image
CZY STARE KSIĄŻKI SĄ COŚ WARTE?

Kolekcjonerzy zapłacą wiele za te książki z PRL-u! Masz je w domu?

oprac. Sandra Matus

fot. envato elements 

Źródło: finhack.pl

 

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 05:46