Także w bieżącym roku refundacja podatku VAT dotyczy paliw gazowych służących do ogrzania domu w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca 2024 roku. O zwrot VAT można ubiegać się po opłaceniu pierwszej faktury za gaz w 2024.
Komu należy się zwrot VAT-u za ogrzewanie gazem?
Refundacja przysługuje gospodarstwom domowym, które do ogrzewania korzystają z paliw gazowych i dodatkowo spełniają kryterium dochodowe. Wniosek składa osoba, która zawarła formalną umowę i poniosła koszty uwzględnione na fakturze (jej dane są zgodne z tymi wskazanymi na dokumencie).
Zwrot podatku za za ogrzewanie gazem – kryterium dochodowe
Przysługuje gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają:
- 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
- 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.
Obecnie dochód wyliczany jest na podstawie dochodów uzyskanych w roku 2022. Refundacja podatku VAT będzie wypłacana przez samorządy. Z tego powodu wniosek należy składać w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania lub innej gminnej jednostki wyznaczonej do realizacji tego zadania.
Terminy składania wniosków:
- do dnia 30 września 2024 roku – w dowolnym momencie po otrzymaniu faktury VAT;
- po dniu 30 września 2024 roku – w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury VAT dokumentującej dostarczenie paliw gazowych, która jest przedmiotem wniosku.
Zwrot podatku za ogrzewanie gazem – szczegóły
O jakie gospodarstwa chodzi? Tylko wyłączenie o te, które do ogrzewania (a nie jedynie do gotowania czy podgrzewania wody) stosują: kocioł gazowy, bojler gazowy, podgrzewacz gazowy przepływowy lub kominek gazowy, które są zasilane paliwami gazowymi (gazem ziemnym wysokometanowym lub zaazotowanym, w tym skroplonym gazem ziemnym oraz propan-butan lub innymi rodzajami gazu palnego, które dostarczane są za pomocą sieci gazowej, a także biogaz rolniczy).
Warunek konieczny do zwrotu VAT za ogrzewanie gazem – wpis do CEEB
Korzystanie z gazu do ogrzewania musi być także wykazane jako główne źródło ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w terminie do 21.12.2022 roku lub po tym dniu w przypadku wpisania lub zgłoszenia nowego źródła ogrzewania. Źródłem może być wspominany wyżej kocioł gazowy, bojler gazowy, podgrzewacz gazowy przepływowy, kominek gazowy. Uwaga! Wnioski za 2023 rok oraz za 2024 rok należy składać oddzielnie.
Zwrot podatku za ogrzewanie gazem – gdzie złożyć wniosek?
W urzędzie gminy bądź miasta lub online, wysyłając dokumenty na skrzynkę ePUAP właściwego urzędu (należy załączyć podpisany elektronicznie wniosek). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z aplikacji mObywatel.
Zwrot podatku za ogrzewanie gazem – jakie dokumenty załączyć do wniosku?
Kluczowe jest załączenie do wniosku faktury za ogrzewanie gazem oraz dowód uiszczenia zapłaty za tę usługę.
Wzór wniosku o wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 roku
Wzór wniosku o wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2024 roku
Angelika Drygas
fot. envato elements
Źródło: gov.pl