StoryEditorŻywienie drobiu

Czym karmić kaczki i kury zimą?

Gdy nadchodzi zima, staramy się dbać o ptaki, które pojawiają się w naszych ogrodach. Jednak to także czas, by zadbać o ptactwo hodowlane, jak kaczki i kury. Drób potrzebuje witamin, a zimą trudniej mu je zdobyć. Jak karmić drób zimą, by wesprzeć jego rozwój?

Co lubią jeść kaczki i kury? 

Wydaje się, że karmienie kaczek i kur to nic trudnego, bo ptactwo może żywić się czymkolwiek. To jednak nieprawda! Drób, podobnie jak wszystkie inne zwierzęta, powinien mieć zdrową, zbilansowaną dietę, która wspomoże rozwój ptaków. Pokarm dla kur i kaczek powinien być dobrany do ich wieku i potrzeb, a nawet pory roku

Kury ze smakiem zjedzą z pewnością wszelkiego rodzaju ziarno, ale także marchew, buraki, kapustę czy ziemniaki. W ich przypadku dokarmianie odpadkami z kuchni jest dość bezpieczne, jednak nie należy czynić z obiadowych resztek podstawy diety, a tylko ewentualny dodatek. 

Kaczki z kolei powinny żywić się przede wszystkim kaszą zbożową. Możemy wzbogacać ich dietę, dodając do ziarna płatki owsiane, kukurydzę a nawet ugotowany ryż. W przypadku młodych ptaków warto pomyśleć o serwowaniu im drobnych ryb, mączki rybnej i kostnej - wesprą one wzrost kaczek i siłę ich szkieletu.

Przeczytaj także: Własna hodowla kur. Od czego zacząć?

Jak dokarmiać kaczki i kury zimą? 

Ludzie zimą wspierają swój organizm, jedząc przygotowane na ten czas przetwory oraz świeże owoce. W przypadku ptaków jest to często utrudnione, zwłaszcza jeśli spadł śnieg i przykrył trawę, którą drób lubi skubać i w ten sposób dostarczać sobie witamin. Dlatego należy je wspierać w tym okresie. 

Najlepsza dieta na zimę dla kur i kaczek opiera się na zbożach i mieszankach zbożowych. To dobry moment, by do pożywienia dla kaczek dosypać mączkę kostną lub rybną. Dobrze im zrobi także, jeśli co jakiś czas zjedzą ugotowaną marchew lub ziemniaki. 

O zimowym żywieniu kur warto pomyśleć zawczasu i już latem przygotować susz z zielonek. Mogą to być na przykład pokrzywy, lucerna, koniczyna i mniszek lekarski. Dla kur można także przygotować kiszonkę - posłuży im ta z liści buraków lub kapusty oraz z marchwi i ziemniaków. 

Jakie zioła podać kurom i kaczkom? 

Zimą dietę hodowlanego ptactwa można wzbogacić także o zioła. Badania wykazały, że olejki eteryczne oregano, szałwii, liścia laurowego i anyżu wspomagają trawienie i poprawiają zdrowie kur. Z kolei jeśli dodamy do ich paszy czosnek, obniżymy zawartość cholesterolu zarówno w mięsie ptaków, jak i w znoszonych przez nie jajach. Latem warto zbierać i suszyć dla drobiu zioła takie jak rumianek czy jeżówka, by zimą dodać je do pożywienia. 

Czego nie dawać do jedzenia kaczkom i kurom? 

Wciąż bardzo popularny jest mit, że kaczki i kury najlepiej dokarmiać suchym chlebem. To jednak fatalny pomysł, zwłaszcza jeśli pieczywo jest spleśniałe - w ten sposób możemy wyrządzić krzywdę swoim ptakom! Kaczek domowych lepiej nie karmić mlekiem, gdyż mogą dostać biegunki. Z kolei kury nie powinny jeść żołędzi ani dębowych liści i gałązek

Co ciekawe, do diety ptaków lepiej nie włączać również cebuli - choć dla ludzi jej spożywanie ma wiele dobrych skutków, organizmy kur i kaczek nie znoszą jej dobrze w nadmiarze.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:04