Kury cochin – czym się charakteryzuje ta odmiana?
W polskich gospodarstwach najczęściej pojawiają się ozdobne kury cochin. Odznaczają się one szlachetnym i majestatycznym wyglądem, głównie dzięki masywnej i krępej budowie ciała. Waga koguta może wynieść nawet 5 kilogramów, kury są niewiele lżejsze. Ze względu na te czynniki ptaki tej rasy raczej kiepsko fruwają, nie jest więc koniecznością podcinanie im skrzydeł bądź budowanie wysokich ogrodzeń.
Upierzenie może występować w wielu barwach: białej, żółtej, czarnej, nakrapianej, kuropatwianej. Poza tym jest miękkie i puszyste, przyjemne w dotyku. Dodatkowo hodowcy tej rasy zaznaczają, że są to kury o wyjątkowo przyjaznym usposobieniu, zarówno w stosunku do człowieka, jak i innych zwierząt.
Cochiny mają dietę podobną do kur niosek w przydomowej hodowli. Warto jednak pamiętać, że przekarmienie tych ptaków służy ich nadwadze, dlatego też tuczące składniki, takie jak ziarna kukurydzy, należy podawać w umiarkowanych ilościach. Od kur tych można się spodziewać bardzo smacznych i zdrowych jaj. Co ciekawe, kury cochiny to także idealne kandydatki do wysiadywania jaj innych ptaków, ponieważ są bardzo opiekuńcze.
Piękne upierzenie kury silka
Ogromną popularnością cieszy się także kura jedwabista silka. Jest to bardzo drobna rasa, której pióra mają strukturę puchu. Najczęściej występuje w kolorach białym, czarnym, pręgowanym, niebieskim oraz perłowo-szarym. Może mieć formę brodatą bądź bez brody. Co ciekawe, cechą wyróżniającą tę pochodzącą z Chin rasę jest skóra o sinej barwie.
Kury silka są nielotami. Aby cieszyć się ich pięknym i delikatnym upierzeniem, należy ptakom tym zapewnić suchą ściółkę. Pomieszczenie, w którym przebywają powinno być także dobrze wentylowane. Warto co jakiś czas przeglądać pióra tych kur, aby zapobiec pojawieniu się pasożytów. Kury silka jedzą to samo, co kury domowe, warto jednak zadbać o pojawienie się w ich diecie karmy wysokiej jakości.
Urzekające kolory kury bantamki
W polskich gospodarstwach często hodowane są także kury bantamki. Są to drobne ptaki – masa ciała koguta wynosi średnio 600 gramów, kury z kolei – 500 gramów.
Kury odmiany bantamki występują w wielu barwnych odmianach:
- niebieskiej,
- jarzębiatej,
- gronostajowej,
- porcelanowej czy
- białej.
Drób ten charakteryzuje się specyficzną budową ciała – wypiętą piersią, długim i szerokim ogonem oraz swobodnie opuszczonymi skrzydłami. Kury bantamki mają duży temperament, ale także silny instynkt macierzyński.
Kury zielononóżki kuropatwiane mają niewielkie wymagania pokarmowe
Kolejną ciekawą rasą jest zielononóżka kuropatwiana. Jak można się spodziewać, skoki tych kur są zielone. Dodatkowo ptaki te odznaczają się efektywnym upierzeniem. Mają niewielkie wymagania pokarmowe, w dodatku są niezwykle odporne, jako rasa rodzima świetnie odnajdą się w polskich warunkach klimatycznych.
Jak dbać o kury ozdobne?
Aby zachować właściwy dobrostan kur należy pamiętać o odpowiedniej ściółce. Nie może ona być zabrudzona oraz zawilgocona. Na ściółkę można przeznaczyć pociętą słomę ze zbóż ozimych, co zapewni jej dużą chłonność. Innym odpowiednim materiałem są trociny, suche wióry drzewne oraz plewy z roślin zbożowych. Ściółka musi być sucha i czysta, aby upierzenie kur pięknie się prezentowało.
Trzeba pamiętać również o dbaniu o czystość karmników i poideł. Dla kur miniaturowych przyda się woliera, która ochroni ptaki przed drapieżnikami, a także uniemożliwi wyfrunięcie poza teren gospodarstwa. Należy zwrócić uwagę również na to, czym karmimy kury. Gwarancją ich dobrej kondycji jest także zapewnienie dostępu do wolnego wybiegu.
Jak powinien być wyposażony idealny kurnik?
Tomasz Symonowicz, zwany także Turbo Rolnikiem, jest miłośnikiem kur i podpowiada jak powinien być wyposażony kurnik, aby kury miały zapewniony dobrostan. W jego opinii, jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednia wentylacja w budynku. Warto także zabdać o odpowiednie ogrzewanie oraz dodatkowe oświetlenie, które przydaje się szczególnie późną jesienią i zimą.
– Staram się stworzyć moim kurom jak najlepsze warunki do życia i produkcji. Dzięki temu nie mam drastycznych spadków nieśności np. w okresie zimowym, gdy jest zimno i brakuje światła, u mnie kury tego nie odczuwają – wyjaśnia Turbo Rolnik.
Więcej na ten temat w artykule: Turborolnik: siłacz ekspertem od kur i jaj.
Kamila Berthold
Fot. Pixabay