Hipertermia to stan zagrożenia dla zwierzęcia, ponieważ temperatura wzrasta bez możliwości jej samoregulacji. To dlatego należy szczególnie uważać na psy czy koty, gdy temperatura sięga 30 stopni, jest parno i bezwietrznie. Przyczyną tego niebezpiecznego zjawiska jest np. zbyt duży wysiłek fizyczny, zamknięcie w aucie w upalny dzień, otyłość, kaganiec, który uniemożliwia swobodne ziajanie, choroby.
Które rasy w upały cierpią najbardziej?
Bardziej narażone są niektóre rasy psów, np. buldog francuski i angielski, mops, pekińczyk, boston terier, bokser, shih tzu oraz kotów, jak: perskie, egzotyczne, himalajskie, brytyjskie krótkowłose. Ich krótsze drogi oddechowe utrudniają prawidłowe oddychanie.
Objawy, które powinny zaniepokoić:
- dyszenie,
- przekrwione i suche błony śluzowe,
- bardzo szybkie bicie serca,
- bardzo szybki oddech,
- wymioty, biegunka,
- płytkie oddechy,
- ślinienie się,
- objawy padaczkowe,
- mocne ziajanie u kotów,
- apatia,
- niepokój.
W razie niepokojących sytuacji koniecznie przenieś zwierzę w zacienione miejsce i podawaj wodę. W razie wystąpienia wyżej wymienionych objawów udaj się do weterynarza.
Jak zabezpieczyć zwierzę przed upałami?
Zapewniamy spokój i możliwość błogiego wypoczynku. W upał nie zmuszamy zwierzaka do wysiłku, nie zabieramy go na długi spacer czy wybieganie. Pupil musi mieć stały dostęp do wody w domu, na ogrodzie i podczas spaceru (trzeba wziąć ze sobą butelkę z płynem). Należy monitorować, czy w misce woda się nie kończy. Nalewamy chłodną wodę i dbamy o jej stałą podaż.
Podróżowanie w upalne dni
Najlepiej zaniechać długich podróży, ale jeśli są nieuniknione, należy zadbać o klimatyzację, przystanki na napojenie i krótkie wybieganie. Nigdy nie zostawiamy psa czy kota w aucie – podczas upałów mogą doznać udaru. Taka sama sytuacja dotyczy pomieszczeń szczególnie gorących. Jeśli pies uwielbia zabawy w wodzie, zabieraj go regularnie na tego typu wyprawy. Ewentualnie ustaw w ogrodzie mały basenik.
Inne zasady:
- Zabieraj psa na spacer wcześnie rano i późno wieczorem, aby uniknąć mocnego słońca.
- Zwilżaj sierść psa czy kota chłodną wodą.
- Zatroszcz się o cień w domu czy ogrodzie – można postawić parasol lub inny duży przedmiot tworzący cień, otworzyć pomieszczenie gospodarcze lub garaż, zostawić otwarte drzwi do łazienki, aby udostępnić chłodne kafelki do polegiwania.
- Zaopatrz się w maty chłodzące – pamiętaj, że zwierzęta mogą z nich korzystać w twojej obecności (ważne, aby nie przegryzły maty).
- Nie zmuszaj psa czy kota do jedzenia – w okresie upałów zwierzęta miewają mniejszy apetyt. Pamiętaj jednak, aby karma nie leżała zbyt długo w misce, bo może się zepsuć.
- Zwierzęta pozbawione włosów czy sierści smaruj filtrem z wysokim filtrem.
- Nie zmuszaj psa do wejścia do jeziora i nie polewaj go z zaskoczenia lodowatą wodą, aby nie wywołać szoku termicznego.
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements