Ostatnio pisaliśmy o tajemniczej chorobie, która dotyka polskie koty. Mają niepokojące objawy neurologiczne, po których umierają. Właściciele czworonogów są zszokowani i boją się o swoje zwierzęta. Nietypowy wirus szerzy się w naszym kraju, dlatego liczy się szybka reakcja.
Główny Lekarz Weterynarii informuje
Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Aż 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1, czyli ptasiej grypy. – Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew – czytamy w komunikacie. Niestety, nie wiadomo, jakie jest źródło zakażenia. Odbyła się pilna narada sanitarno-epizootyczna, podczas której ustalono plan dalszego postępowania z chorobą kotów.
Objawy choroby kotów:
- apatia, otępienie,
- duszności,
- drgawki,
- padaczka,
- sztywne kończyny,
- gorączka,
- brak reakcji źrenic na światło.
W razie wystąpienia tych lub innych niepokojących objawów należy jak najszybciej udać się do weterynarza.
Oficjalne zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii
Co należy zrobić, aby uchronić kota przed zakażeniem?
- Utrzymywać, jeśli to możliwe, koty w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;
- Zapobiegać kontaktom kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;
- Zapobiegać kontaktom kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;
- Karmić koty pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł;
- Myć ręce po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).
Czy ptasia grypa jest groźna dla ludzi?
Człowiek może zarazić się ptasią grypą jedynie po bezpośrednim kontakcie z zakażonym ptakiem, jego odchodami lub wydzielinami. Takie zakażenia zdarzają się jednak niezwykle rzadko. Na szczęście, wirus ptasiej grypy nie przenosi się z człowieka na człowieka.
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements
Źródło: Wetgiw.gov.pl