StoryEditorNiepokojące wieści

Czy ptasia grypa atakuje polskie koty? Mamy ważny komunikat

22.06.2023., 12:00h
Koty to jedne z ulubionych zwierzaków domowych. Polacy chętnie je przygarniają, ciesząc się ich wyjątkowym towarzystwem. W ostatnich dniach padł jednak cień na ich zdrowie, pojawiły się dziwne przypadki śmierci tych zwierząt. Czy koty zarażają się masowo ptasią grypą?

Niepokojące informacje dotyczące tajemniczej choroby kotów w Polsce docierają z różnych stron kraju. W mediach społecznościowych pojawiły się przerażające doniesienia o licznych zgonach kotów, które są poprzedzone dusznościami, zaburzeniami neurologicznymi, porażeniami mieśni, apatią.

Groźne symptomy choroby kotów – co robić?

W ciągu doby zwierzęta umierają niezależnie od wieku, wychodzenia na zewnątrz czy pozostawania w domu. Weterynarze nie wiedzą, jaka jest przyczyna tych tragicznych zdarzeń, zalecają ostrożność – radzą właścicielom pupili, aby ci trzymali koty w domu i nie podawali im surowego mięsa.

Stanowisko oficjalne w sprawie ptasiej grypy u kotów

Sprawę skomentował Główny Lekarz Weterynarii: – Na chwilę obecną, nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do twierdzenia, że opisywane w mediach objawy, obserwowane u kotów, wynikają z zakażenia wirusem grypy ptaków i nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a  pozyskanego w zatwierdzonych rzeźniach, w których przeszły badania przed – i poubojowe.

image

Ptasia grypa u kotów?

FOTO: Envato Elements

Ile jest przypadków ptasie grypy u kotów?

Okazuje się, że zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, do tej pory potwierdzono jedynie dwa przypadki zakażenia kotów domowych wirusami grypy ptaków. Wirus grypy ptaków stanowi przede wszystkim zagrożenie dla ptactwa domowego oraz dzikiego.

Objawy choroby kotów

Symptomy mogą zapowiadać poważne komplikacje zdrowotne u kotów. Są to, m.in. otępienie, duszności, drgawki, padaczka, sztywne kończyny, gorączka, brak reakcji źrenic na światło. W razie wystąpienia tych lub innych niepokojących objawów należy jak najszybciej udać się do weterynarza.

image
Tego o kotach nie wiedzieliście

5 ciekawostek o kotach, o których nie wiedzieliście

Ptasia grypa a zdrowie człowieka – w Azji największe zagrożenie

W przypadku przejścia wirusa z drobiu na człowieka może dojść do ciężkiej choroby, np. wirus H5N1 wywoływał agresywny przebieg grypy (np. pierwotne wirusowe zapalenie płuc) i wysoką śmiertelność. Najwięcej przypadków odnotowano w Azji. Najczęściej do zarażenia dochodziło poprzez kontakt bezpośredni z chorym ptactwem w hodowli lub z przedmiotami zanieczyszczonymi jego odchodami.

Ptasia grypa – jak można się zarazić?

Największe prawdopodobieństwo zarażenia ma miejsce w trakcie uboju, skubania pierza, czy przygotowywania mięsa do gotowania. W Azji dla wielu rodzin drób to jedyne źródło dochodów, dlatego wielokrotnie zarażone zwierzęta były zjadane. Na szczęście, wirus ten nie przechodzi łatwo z ptactwa na ludzi.

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: Wetgiw.gov.pl, gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 16:25