Nadmierne wypadanie włosów jest schorzeniem, które dotyka wiele mężczyzn, a także kobiet. Kłopot nasila się przed czterdziestką, a w przypadku płci żeńskiej po ciąży i w trakcie karmienia piersią. Zdarza się, że wypadanie włosów jest połączone z innymi schorzeniami i może być sygnałem ostrzegawczym.
Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów?
- błędy związane z nieprawidłową pielęgnacją: niedelikatne szczotkowanie, stosowanie nienaturalnych kosmetyków, trwała ondulacja, ciągłe farbowanie;
- dieta uboga w minerały i witaminy;
- palenie papierosów,
- stres,
- nadużywanie alkoholu;
- łuszczyca, grzybica i inne choroby skóry głowy;
- przyjmowanie niektórych leków;
- zaburzenia hormonalne, zwłaszcza nadczynność i niedoczynność tarczycy;
- obniżenie poziomu estrogenu po porodzie;
- łysienie androgenowe.
Wypadanie włosów jest związane z naturalnym cyklem. Problem pojawia się, gdy włosy „wychodzą” garściami i proces ten trwa przez dłuższy czas. Co możesz zrobić?
Zbalansuj dietę
Przerzedzona czupryna może być objawem braku ważnych witamin i mikroelementów. Aby włosy były silne i mogły utrzymać się w cebulkach, należy dostarczyć organizmowi substancji odżywczych. To dlatego restrykcyjne diety mogą spowodować nadmierne wypadanie włosów. Potrzebna jest witamina A, z grupy B, C, E, odpowiednia podaż potasu, synku, żelaza i wystarczająca ilość kwasów tłuszczowych. Te substancje znajdują się w:
- jajach,
- czerwonym mięsie,
- wątróbce,
- kaszy jaglanej, jęczmiennej, gryczanej (niepalonej),
- kakao,
- warzywach: brokułach, fasoli, groszku, sałacie, w słodkich ziemniakach, papryce lub szpinaku,
- pietruszce, bazylii,
- rybach,
- mięsie z kurczaka i indyka,
- niskotłuszczowych produktach mlecznych,
- owocach.
Polecana jest dieta śródziemnomorska zawierająca surowe warzywa, świeże zioła i ryby.
Zastosuj suplementy na wypadanie włosów
Warto wspomóc się dodatkowymi witaminami w postaci suplementów. Najczęściej stosowanymi preparatami są te zawierające: skrzyp polny, cynk, tran, olej z wiesiołka, witaminy z grupy B.
Wybierz zioła na wypadanie włosów
Napary ziołowe są skuteczne, pod warunkiem że są stosowane systematycznie i regularnie. Warto wypróbować wcierki do włosów i produkty do mycia skóry głowy, zawierające odpowiednie wyciągi z roślin lub przygotować w domu napary z:
- pokrzywy,
- skrzypu,
- dziurawca zwyczajnego,
- brzozy,
- nasturcji,
- chmielu.
Delikatna pielęgnacja
Osoby, które borykają się z wypadaniem włosów powinny unikać zbyt intensywnej stylizacji. Zrezygnuj zatem z prostowania, trwalej ondulacji czy farbowania, aby dodatkowo nie osłabiać cebulek włosowych.
Naturalne sposoby na wypadnie włosów
Moc olejów:
- olejowanie skóry głowy, przyda się olej kokosowy, rozmarynowy, imbirowy, z pokrzywy, z czarnuszki; rozprowadzamy olej na skórze głowy, masujemy i zostawiamy na kilka godzin, a najlepiej na noc na włosach.
Siemię lniane:
- gotujemy siemię lniane w wodzie przez 20 minut, odcedzamy i powstałą zawiesinę w postaci kisielu wmasowujemy w skórę głowy.
Zioła:
- napar z pokrzywy i skrzypu polnego pijemy przez 30 dni.
Jedwabna poduszka:
- śpij na poduszce z jedwabiu i używaj jedwabnych gumek do włosów, ponieważ ten materiał jest bardzo delikatny dla włosów.
Odpowiednie szampony i odżywki:
- wybieraj kosmetyki o delikatnym składzie, bez siarczanów (SLES i SLS).
Maseczka z cebuli:
- ścieramy cebulę i wyciskamy z niej sok, dodajemy łyżkę oliwy i powstałą miksturę wcieramy w skórę głowy, nakładamy czepek i dopiero po godzinie myjemy włosy szamponem.
Łysienie androgenowe
Łysienie androgenowe jest najczęstszym typem wypadania włosów. Dotyka ponad 80% mężczyzn i ok. 42% kobiet. Częstotliwość występowania schorzenia rośnie z wiekiem – dotyka nie mniej niż 50% dorosłych mężczyzn poniżej 50. roku życia. Skłonność do choroby jest uwarunkowana genetycznie.
Okazuje się, że androgenowe wypadanie włosów jest procesem odwracalnym. W związku z tym, że można pobudzić włosy do wzrostu, istnieje nadzieja na choć częściowe odbudowanie wymarzonej czupryny. To ważne, ponieważ utrata włosów może wiązać się ze spadkiem samooceny, a nawet wycofaniem się z życia społecznego. W terapii stosuje się produkty, które stymulują krążenie, przeciwdziałają łojotokowi, mają działanie przeciwzapalne i stymulują rozmnażanie się komórek włosa.
Zaleca się stosowanie kosmetyków z wyciągami roślinnymi z kasztanowca, miłorzębu japońskiego, rozmarynu, tymianku. Zbawienny wpływ ma także krokosz karwierski, krwiściąg lekarski i olej z pestek winogron. Polecane są także profesjonalne zabiegi trychologiczne oraz medyczne, np. mezoterapia, leczenie farmakologiczne, stosowanie specjalistycznych ampułek, a nawet przeszczep włosów.
Angelika Drygas
Fot. envato elements