Najczęściej chrapią mężczyźni. Tym samym uniemożliwią spokojny sen innym – zwykle chrapanie nie jest szkodliwe dla zdrowia, jednak zdarza się, że może być zwiastunem poważniejszych dolegliwości. Nie należy lekceważyć tej przypadłości, warto skonsultować swój problem ze specjalistą.
Czym jest chrapanie?
Chrapanie to hałas będących objawem utrudnionego oddychania – przepływu powietrza przez gardło. Pojawia się wtedy trudność z nabraniem powietrza do płuc.
Przyczyną chrapania często jest:
- obrzęk śluzówki,
- wady anatomiczne (krzywa przegroda nosowa, wydłużone podniebienie miękkie, przerośnięty języczek, powiększone migdałki),
- niedrożność dróg oddechowych,
- nadwaga lub otyłość,
- menopauza,
- picie alkoholu i palenie papierosów.
Chrapanie a bezdech
Chrapanie może być niebezpieczne, gdy pojawia się tzw. bezdech, czyli głośne wdechy po kilkunastusekundowej przerwie w oddychaniu. Obturacyjny bezdech senny może być przyczyną niedotlenienia. W tym przypadku należy umówić się na wizytę do lekarza.
Co może być skutkiem chrapania?
Osoba cierpiąca na patologiczne chrapanie może czuć się niewyspana, pojawia się brak koncentracji i rozdrażnienie. Cierpi na mocne bóle głowy i obniżenie sprawności intelektualnej. Partner lub partnerka osoby chrapiącej natomiast doświadcza przykrych konsekwencji emocjonalnych związanych z utrudnionym zasypianiem.
Domowe sposoby na chrapanie
Zmiana pozycji snu – spanie na plecach zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chrapania. Spanie na boku jest w tej sytuacji dogodniejsze.
Zmiana diety – przede wszystkim koniec z przejadaniem się na noc. Lepiej postawić na lekkie kolacje i wycofać z jadłospisu ostre i tłuste dania wieczorne. Warto zniwelować posiłki nabiałowe, ponieważ zaśluzowują gardło i nos.
Odchudzanie – ponieważ jedną z przyczyn chrapania jest nadwaga i otyłość, warto pomyśleć o systematycznym i zdrowym odchudzaniu, najlepiej pod okiem dietetyka. Każda redukcja wagi wpłynie na zmniejszenie częstotliwości chrapania.
Odpowiednia poduszka zagwarantuje dobrą pozycję w czasie snu, zmniejszając prawdopodobieństwo chrapania. Jaka jest wskazana? Najlepiej płaska lub taka dopasowująca się do kształtu głowy.
Mniej alkoholu – a najlepiej pełna rezygnacja z używek. Jeśli spożywamy alkohol przed snem, palimy papierosy czy zażywamy środki nasenne, to powodujemy np. wiotczenie mięśni w jamie ustnej, podrażniamy gardło i szkodzimy swojemu zdrowiu, co ma przełożenie na jakość snu i występowanie zjawiska chrapania.
Inne sposoby na chrapanie:
- ćwiczenia mięśni szyi, szczęki i języka – joga twarzy, śpiewanie, medytacja rozluźniająca, masaż mięśni twarzy;.
- aromaterapia, czyli stosowanie olejków eterycznych, np. eukaliptusowego, czy miętowego;
- środki apteczne – w porozumieniu z lekarzem czy farmaceutą, ziołowe specyfiki, spraye, plastry,
- wieczorne spacery dotleniające;
- wietrzenie sypialni;
- utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w pokoju;
- wyleczenie infekcji;
- szklanka wody przed snem;
- wieczorne płukanie gardła roztworem wody z solą lub inhalacje.
Pamietajmy, że niedobór snu może prowadzić do depresji i zaburzeń emocjonalnych, cukrzycy, otyłości, czy chorób sercowo-naczyniowych.
Angelika Drygas
fot. envato elements