Dlaczego zęby nie są białe?
Dzieje się tak przez osad nazębny i genetykę. To głównie nasze nawyki mają wpływ na wygląd naszego uśmiechu. Należy pamiętać, że każdy ma naturalny odcień kości, który niekiedy jest ciemniejszy. Na powstawanie przebarwień wpływ mają również:
- papierosy,
- alkohol,
- duża ilość fluoru,
- kamień nazębny,
- potrawy i napoje, np. jagody, buraki, kawa czy herbata.
Bez niektórych z tych rzeczy nie wyobrażamy sobie życia, ale to nie znaczy, że efektów domowego wybielania nie będzie. Musimy się jednak nastawić na to, że proces będzie trwał dłużej, a efekty będą mniejsze.
Domowe sposoby na piękny uśmiech
Mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie i czyszczenie ich nicią dentystyczną wydaje się oczywiste, ale niestety, często pomijamy tę drugą sprawę. To pierwszy krok do pięknego uśmiechu i dobra profilaktyka, ponieważ dokładne szczotkowanie zębów zapobiega osadowi nazębnemu.
Soda i węgiel na białe zęby
Woda utleniona i sód mają działanie ścierające osad nazębny. Wystarczy połączyć 1 gram sody z dwoma kroplami wody utlenionej na szczoteczce i tą miksturą wyczyścić zęby. Ważne jest, aby pamiętać, że jest to sposób doraźny i nie można stosować go regularnie, ponieważ soda może destrukcyjnie wpłynąć na nasze szkliwo. Znakomitym sposobem wybielania zębów jest nałożenie na nie węgla aktywnego. Wystarczy połączyć sproszkowaną tabletkę z wodą tak, aby uzyskać emulsję i nałożyć ją na 10-15 minut na zęby. Ważne, żeby zrobić to przed myciem zębów. W nadmiernej ilości, węgiel aktywny również może być niebezpieczny dla szkliwa, więc zabiegi warto wykonywać raz na jakiś czas.
Truskawki wybielą zęby?
Owoce również mają zbawienny wpływ na nasze uśmiechy. Zachować białe zęby pomoże nam aplikowanie na nie soku z cytryny, jedzenie truskawek, a nawet okłady ze skórki z banana. Ta ostatnia bogata jest w minerały, które poprawiają kolor zębów. W dodatku, jest to bezpieczny sposób, ponieważ nie musimy obawiać się o szkliwo. Wybielanie zajmie więcej czasu, ale możemy być pewni, że nie zrobimy sobie krzywdy. Zmiana pasty na wybielającą również jest dobrym pomysłem. Są one przebadane pod kątem bezpieczeństwa dla naszych zębów i są najprostsze do wprowadzenia, ponieważ nie wymagają od nas żadnych dodatkowych zabiegów.
Po wybielaniu zębów
Gdy kolor zębów będzie nas satysfakcjonował, warto zastosować kilka trików, które pozwolą nam zachować efekt na dłużej. Ciemne napoje można pić przez słomkę, co pozwoli uniknąć kontaktu z płynem. Jeśli w posiłku pojawiają się składniki, które łatwo mogą zabarwić zęby, warto przepłukać usta wodą po jedzeniu, a najlepiej umyć zęby. Ograniczy to czas kontaktu osadu z zębami.
Sandra Matus
Fot. envato elements