Ciemne włosy są niezwykle piękne, dodają wyrazistości, kontrastują z cerą, pasują do wielu typów urody. Ich wadą jest jednak uwypuklanie siwizny. Sporo osób na widok pierwszych siwych włosów wpada w panikę i natychmiast chce je wyeliminować. Najprostszą metodą jest farbowanie. Na szczęście, istnieją naturalne sposoby na przyciemnianie siwych pasemek.
Płukanka z kawy na siwe włosy
Dzięki tej maseczce nie znikną srebrzyste pasma, ale przynajmniej staną się mniej widoczne. Dobra wiadomość jest taka, że przepis bazuje na składnikach, które zawsze są pod ręką! W ten sposób zaoszczędzimy na kupnie drogich kosmetyków.
Domowe sposoby na siwe włosy – przepis
Świeżo zmielone ziarna kawy lub mieloną kawę z paczki (ok. 5 łyżek) zalej połową litra wody i gotuj przez około 20 minut. Następnie wywar należy odcedzić przez sitko. W takiej płukance zanurz włosy lub wybrane pasma, pamiętaj, aby były one wcześniej umyte szamponem. Wcieraj wywar partiami, zanurzając włosy na kilka minut. Delikatnie odsącz płyn z czupryny i poczekaj aż włosy wyschną.
Maseczka z kawy na siwe włosy
Zalej 7-8 łyżek kawy mielonej 100 ml wrzącej wody i pozostaw pod przykryciem na 15 minut. Pastę wetrzyj we włosy i pozostaw na 25 minut, po czym spłucz włosy chłodną wodą.
Inne naturalne sposoby na przyciemnienie siwych włosów:
1. Płukanka z łupin orzechów włoskich. Zalej litrem gorącej wody dwie garście łupin i gotuj pod przykryciem przez około 20 minut. Po godzinie wywar trzeba odcedzić i przepłukać nim włosy.
2. Skorzystaj z gotowych mieszanek przygotowanych przez zielarza. Najlepsze efekty możesz osiągnąć, płucząc włosy po umyciu.
3. Płukanka z czarnej liściastej herbaty. Zanurzaj w niej włosy regularnie, zawsze po umyciu szamponem i zastosowaniu odżywki.
4. Wywar z ziemniaków. Do płukania włosów nada się przestudzona woda po gotowaniu ziemniaków.
Siwe włosy to sprawa wieku
Wiek, w którym pojawiają się siwe włosy to sprawa indywidualna. Zazwyczaj ma to miejsce między 30. a 40. rokiem życia. Jest to kwestią genów i przeżyć, jakie są częścią naszego życia. Nie od dziś wiadomo, że mocny stres może przyspieszać pojawianie się siwizny. Zwykle, to proces fizjologiczny będący oznaką starzenia się organizmu. Pierwsze siwe włosy pojawiają się na czubku głowy oraz na skroniach. Czynnikiem wpływającym na naturalne siwienie, jest także styl życia. Przemęczenie, niedobory składników mineralnych czy witamin mogą przyspieszyć zmianę koloru włosów.
Czynniki wpływające na siwienie:
- nadmierny stres – wpływa na produkcję melaniny i zmianę koloru włosów na siwy, to dlatego siwienie dotyka osoby, które są nerwowe i mocno zestresowane,
- nieprawidłowa dieta – uboga w witaminy i ważne dla dobrego funkcjonowania organizmu składniki mineralne (np. z grupy B, ale i biotyna, kwas foliowy, cynk, miedź, jod), ich brak powoduje osłabienie i uszkodzenie włosów, a także siwienie,
- niezdrowy styl życia – nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, stosowanie narkotyków,
- problemy z nerkami – wtedy pojawiają się włosy pozbawione barwnika,
- nienaturalna pielęgnacja włosów – stosowanie preparatów ze składnikami chemicznymi,
- genetyka – dziedziczenie tendencji po rodzicach czy dziadkach.
Co jeszcze pomoże na siwe włosy?
- Naukowcy dowiedli, że stosowanie preparatów, które w swoim składzie zawierają katalazę może odwrócić proces siwienia.
- Suplementacja witamin z grupy B działa pozytywnie na ubarwienie pasm. Niezbędne witaminy znajdziemy m.in. w jajach, bananach, wątróbce, brokułach, czy pieczywie pełnoziarnistym.
- Drożdże piwne mogą pomoc przywrócić kolor włosów. Zaleca się pół szklanki 2 razy w tygodniu.
Angelika Drygas
Fot. envato elements
Źródło: swiat-kosmetykow.pl