StoryEditorDomowe sposoby

Goździki lepsze niż guma do żucia! Poprawią nieświeży oddech i nie tylko!

29.02.2024., 10:00h
Goździki mają niezwykle specyficzny zapach i smak. Nie pomylimy ich z żadną inną przyprawą! Kojarzone są zwykle z zimowymi świętami i czasem rozgrzewających herbat. Jednak warto stosować je przez cały rok! W jaki sposób?

Goździki to przyprawa, która bywa niedoceniana, a przecież znalazła szerokie zastosowanie w medycynie. Goździki mają właściwości znieczulające, ale nie tylko. Goździki pochodzą z Indonezji. Na szeroką skalę uprawia się je także np. na Sri Lance, czy Zanzibarze. Goździki w formie jaką znamy to suszone pąki kwiatów goździkowca korzennego. Dobroczynne właściwości tej rośliny były znane już w starożytnych Chinach.

image
Czarny bez w domu

Sok i syrop z owoców czarnego bzu – w sam raz na infekcje!

Goździki – właściwości prozdrowotne.

Na co pomagają goździki? Dzięki obecności wielu witamin (z grupy B, C, E, D, K), minerałów, jak mangan, magnez, potas, sód, selen, cynk, fosfor, a nawet kwasów omega 3, mają szerokie spektrum zastosowań. Są świetnym remedium w trakcie dolegliwości trawiennych, niwelują stany zapalne i uodporniają organizm na wirusy sezonowe. Hamują również rozwój wolnych rodników przyspieszających procesy starzenia. Oczyszczają skórę i łagodzą zmiany skórne. Mają wybitne właściwości antywirusowe i przeciwbakteryjne. Łagodzą stres, dlatego warto je spożywać przed snem.

Goździki a cukier

Wśród wielu prozdrowotnych i skutecznych działań na organizm ludzki, goździki mogą także służyć wyrównywaniu poziomu cukru we krwi i utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu. Uwaga! Goździki są niewskazane dla osób stosujących leki przeciwzakrzepowe, cierpiących na nadciśnienie czy hipoglikemię. Nie należy ich stosować w razie objawów alergii.

Goździki a uzębienie

To przyprawa, która wspaniale łagodzi ból zęba – dzięki eugenolowi (ma właściwości znieczulające). W tym wypadku wystarczy żucie przyprawy. Goździki mają także zbawienne działanie na stany zapalne dziąseł. Żucie goździków ponadto niweluje nieświeży oddech. Wystarczą 2 goździki na dzień – warto żuć je przez kwadrans, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust i dobrze podziałać na stan uzębienia.

Napar z goździkami

Herbatka goździkowa to dobry sposób na wzmocnienie organizmu i pozbycie się kaszlu. Parzymy tradycyjną czarną herbatkę i dodajemy do niej 2-3 goździki. Napar pijemy ciepły. To także dobry sposób na złagodzenie kaszlu i skrócenie czasu trwania infekcji.

Jak stosować goździki na zmarszczki?

Przyda się olejek z goździków połączony z oliwą z oliwą lub tonik z tejże przyprawy. Można go zrobić samodzielnie! Jedną łyżeczkę goździków zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i studzimy. Napar przelewamy do szklanej buteleczki. Tonizujemy twarz dwa razy dziennie, przecierając skórę wacikiem nasączonym miksturą. Goździki hamują rozwój wolnych rodników, wygładzają zmarszczki, oczyszczają skórę z toksyn, ale także rozjaśniają przebarwienia i łagodzą stany zapalne skóry.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. listopad 2024 13:39