Dolegliwości bólowe powodują ogromny dyskomfort, utrudniają codzienne funkcjonowanie i obniżają jakość życia. Oto kilka sposobów na radzenie sobie z tym kłopotem.
Ból kręgosłupa – gdzie boli najczęściej?
Ból kręgosłupa może pojawić się u każdego, bez względu na wiek i płeć. W zależności od lokalizacji bólu rozróżniamy:
- ból kręgosłupa lędźwiowego – potocznie ból krzyża,
- ból kręgosłupa piersiowego,
- bólem kręgosłupa szyjnego.
W każdym z tych przypadków należy udać się do lekarza specjalisty, który wdrąży odpowiednie leczenie. W przeciwnym wypadku może dojść do powstania wielu patologii tej części ciała.
Ból kręgosłupa – przyczyny
Powodów jest wiele. Może być nim uraz, przeciążenie, brak aktywności, zbyt długie siedzenie, niewłaściwa pozycja podczas snu czy pracy, nadwaga, stres, depresja, komplikacje porodowe.
Ból kręgosłupa – jak zadziałać?
Ćwiczenia rozluźniające to jeden z najlepszych sposobów na niwelowanie bólu. Wiele dolegliwości powodują bowiem nadmierne napięcia mięśni, najczęściej tylnej taśmy. Warto wdrożyć choćby 20 minut gimnastyki każdego dnia. W tym celu można sięgnąć do porad fizjoterapeuty lub filmików publikowanych w internecie. Niektóre ćwiczenia wykonujemy z użyciem taśmy oporowej i rollerów. Ulgę przynosi wykonywanie kocich grzbietów, psa z głową w dole, pozycji dziecka, przeprostów, jogi na otwarcie bioder, wzmacniania brzucha za pomocą pilatesu. Uwaga! Ćwiczenia te powinny być wykonywane po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Aktywny tryb życia
Oprócz wprowadzenia systematycznych ćwiczeń, należy zrewidować swoje nawyki i dążyć do większej aktywności, np. poprzez realizowanie celu 10 000 kroków każdego dnia! Regularna aktywność fizyczna pozwala zapobiegać występowaniu bólu w przyszłości.
Okłady i kąpiel
Na ból pleców ulgę przyniosą także okłady. Najlepiej ciepłe, jeśli nie mamy do czynienia z urazem, np. ciepła, relaksująca kąpiel z użyciem przyjemnych olejków eterycznych. Taka kąpiel pomoże rozluźnić napięte mięśnie i złagodzi dolegliwości. Na ból, będący efektem kontuzji, trzeba natomiast zastosować zimny okład. W obu przypadkach wystarczy zmoczyć ręcznik w ciepłej lub zimnej wodzie i przylożyć w newralgiczne miejsce. Można też kupić w aptece gotowe kompresy.
Leki na ból kręgosłupa
Bywa, że lekarz zleci na bolące plecy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomocne bywają także żele i maści przeciwbólowe.
Wskazówki na szybką autopomoc w przypadku bólu pleców:
- skontaktuj się z lekarzem,
- weź ciepłą kąpiel,
- przyjmij środek przeciwzapalny,
- zastosuj maść rozgrzewającą,
- połóż się w wygodnej pozycji, aby odciążyć obolały kręgosłup.
Jak zapobiegać bólom pleców?
1. Zadbaj o odpowiednią ilość aktywności fizycznej.
2. Staraj się unikać pochylonej pozycji ciała podczas siedzenia.
3. Wyposaż miejsce pracy w wygodne i ergonomiczne krzesło.
4. Zainwestuj w odpowiedni materac oraz poduszkę do spania.