StoryEditorWygraj z bólem

Jak złagodzić ból kręgosłupa? Domowe sposoby

24.02.2023., 10:00h
Ból kręgosłupa dotyczy coraz większej ilości osób. To niemal problem cywilizacyjny. Do tego stanu rzeczy przyczynia się siedzący tryb życia, praca za biurkiem, nadużywanie smartfona. Jak złagodzić ból kręgosłupa?

Dolegliwości bólowe powodują ogromny dyskomfort, utrudniają codzienne funkcjonowanie i obniżają jakość życia. Oto kilka sposobów na radzenie sobie z tym kłopotem.

Ból kręgosłupa – gdzie boli najczęściej?

Ból kręgosłupa może pojawić się u każdego, bez względu na wiek i płeć. W zależności od lokalizacji bólu rozróżniamy:

  • ból kręgosłupa lędźwiowego – potocznie ból krzyża,
  • ból kręgosłupa piersiowego,
  • bólem kręgosłupa szyjnego.

W każdym z tych przypadków należy udać się do lekarza specjalisty, który wdrąży odpowiednie leczenie.  W przeciwnym wypadku może dojść do powstania wielu patologii tej części ciała.

Ból kręgosłupa – przyczyny

Powodów jest wiele. Może być nim uraz, przeciążenie, brak aktywności, zbyt długie siedzenie, niewłaściwa pozycja podczas snu czy pracy, nadwaga, stres, depresja, komplikacje porodowe.

Ból kręgosłupa – jak zadziałać?

Ćwiczenia rozluźniające to jeden z najlepszych sposobów na niwelowanie bólu. Wiele dolegliwości powodują bowiem nadmierne napięcia mięśni, najczęściej tylnej taśmy. Warto wdrożyć choćby 20 minut gimnastyki każdego dnia. W tym celu można sięgnąć do porad fizjoterapeuty lub filmików publikowanych w internecie. Niektóre ćwiczenia wykonujemy z użyciem taśmy oporowej i rollerów. Ulgę przynosi wykonywanie kocich grzbietów, psa z głową w dole, pozycji dziecka, przeprostów, jogi na otwarcie bioder, wzmacniania brzucha za pomocą pilatesu. Uwaga! Ćwiczenia te powinny być wykonywane po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Aktywny tryb życia

Oprócz wprowadzenia systematycznych ćwiczeń, należy zrewidować swoje nawyki i dążyć do większej aktywności, np. poprzez realizowanie celu 10 000 kroków każdego dnia! Regularna aktywność fizyczna pozwala zapobiegać występowaniu bólu w przyszłości.

image
Bądź czujny!

Jakie są nietypowe objawy raka kręgosłupa?

Okłady i kąpiel

Na ból pleców ulgę przyniosą także okłady. Najlepiej ciepłe, jeśli nie mamy do czynienia z  urazem, np. ciepła, relaksująca kąpiel z użyciem przyjemnych olejków eterycznych. Taka kąpiel pomoże rozluźnić napięte mięśnie i złagodzi dolegliwości. Na ból, będący efektem kontuzji, trzeba natomiast zastosować zimny okład. W obu przypadkach wystarczy zmoczyć ręcznik w ciepłej lub zimnej wodzie i przylożyć w newralgiczne miejsce. Można też kupić w aptece gotowe kompresy.

Leki na ból kręgosłupa

Bywa, że lekarz zleci na bolące plecy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomocne bywają także żele i maści przeciwbólowe.

Wskazówki na szybką autopomoc w przypadku bólu pleców:

  • skontaktuj się z lekarzem,
  • weź ciepłą kąpiel,
  • przyjmij środek przeciwzapalny,
  • zastosuj maść rozgrzewającą,
  • połóż się w wygodnej pozycji, aby odciążyć obolały kręgosłup.

Jak zapobiegać bólom pleców?

1. Zadbaj o odpowiednią ilość aktywności fizycznej.

2. Staraj się unikać pochylonej pozycji ciała podczas siedzenia.

3. Wyposaż miejsce pracy w wygodne i ergonomiczne krzesło.

4. Zainwestuj w odpowiedni materac oraz poduszkę do spania.

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 19:57