Bóle kręgosłupa – znak czasów
Ból kręgosłupa to przypadłość cywilizacyjna, na którą cierpi coraz więcej osób. Wszystko wiąże się z mało aktywnym trybem życia, ciągłym przesiadywaniem przed laptopem lub ze smartfonem w dłoni. Nowotwory umiejscowione w tej części organizmu są zwykle diagnozowane u osób po 40. roku życia. Pierwotny rak kręgosłupa częściej występuje u małych dzieci. Tak naprawdę, każdy ból w tej części, który nie ustępuje, powinien być okazją do odwiedzenia specjalisty. To wyraźny sygnał od organizmu, że coś jest nie w porządku. Nie należy tego bagatelizować.
Objawy nowotworu kręgosłupa
Przede wszystkim, symptomem jest ból kręgosłupa, najczęściej opasający, promieniujący do żeber albo do mięśni brzucha. Na szczęście, zwykle jest on objawem zwyrodnienia lub przeciążenia związanego z długotrwałym siedzeniem, spaniem na niewygodnym łóżku lub procesami starzenia. Jednak nie zawsze. Ból pleców to tylko jeden z symptomów, który pojawia się w przebiegu tej choroby. Łatwo o przegapienie ważnych sygnałów, gdyż objawy różnią się w zależności od lokalizacji guza i jego wielkości.
Nowotwór kręgosłupa może rozwinąć się w każdym wieku, może być złośliwy lub o charakterze łagodnym. Częste objawy nowotworu kręgosłupa:
- ból pleców,
- spadek masy ciała,
- drętwienie i mrowienie kończyn,
- zaburzenia czucia,
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- ból kości,
- przewlekła gorączka lub stan podgorączkowy,
- osłabienie.
Jakie nowotwory powodują przerzuty do kręgosłupa?
Najczęściej spotykamy guzy przerzutowe w kręgosłupie, których przyczyną jest rak: płuca, pęcherza moczowego, piersi, prostaty, nerki czy nowotwory kości. Najczęściej lekarze znajdują je w piersiowym lub szyjnym odcinku kręgosłupa, jednak bywa, że umiejscowione są w odcinku lędźwiowym. Sygnałem ostrzegawczym, mobilizującym do wizyty lekarskiej powinny być wtedy:
- bóle pleców, które trwają mimo przyjmowania leków przeciwbólowych,
- ból pleców, który nasila się w nocy oraz w pozycji siedzącej,
- ból przy oddawaniu moczu,
- zaparcia,
- ból w okolicy żołądka,
- przewlekły kaszel,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- gorączka lub stan podgorączkowy.
Diagnostyka nowotworów kręgosłupa
Podstawą diagnostyki jest m.in. badanie RTG, tomografia komputerowa oraz badanie rezonansu magnetycznego. W leczeniu raka kręgosłupa o charakterze przerzutowym najczęściej zaleca się operację, pod warunkiem, że guz jest odpowiednio umiejscowiony i leczenie guza pierwotnego daje szansę na wyleczenie. Chemioterapia i radioterapia guza pierwotnego obejmuje również guzy w kręgosłupie. Guzy pierwotne usuwa się w całości, o ile to możliwe. Pacjent natychmiast poczuje różnicę, ponieważ zmniejszony jest nacisk na kręgosłup.
Rodzaje raka kręgosłupa
Na stronie fundacji Dobro Powraca, czytamy, że klasyfikacja nowotworów kręgosłupa opiera się na ich położeniu anatomicznym. Rozróżniamy nowotwory zewnątrztwardówkowe i wewnątrztwardówkowe. Te pierwsze, w procesie rozrostu naciskają na rdzeń kręgowy i w większości są spowodowane przerzutami. Pozostałe guzy złośliwe to np. mięsak Ewinga, szpiczak mnogi, chłoniak. Nie wszystkie są złośliwe, jak na przykład kostniaki, guzy olbrzymiokomórkowe, nerwiaki. Wśród nowotworów wewnątrzkomórkowych najczęstsze są raki będące wynikiem przerzutów z innych organów. Do złośliwych guzów pierwotnych zaliczamy na przykład chłoniaki. Z kolei nerwiaki i oponiaki to przykłady nowotworów niezłośliwych, które również mogą wystąpić w przestrzeni wewnątrztwardówkowej.
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements
Źródło: Fundacja Dobro Powraca