StoryEditorZdrowe piersi

Czy noszenie stanika jest zdrowe? Fakty i mity o biustonoszu

06.10.2024., 10:00h
Halo WieśHalo Wieś

Coraz więcej kobiet decyduje się na chdzenie bez biustonosza na co dzień. Większość z nich kieruje się wygodą i komfortem. Jednak co ze zdrowiem? Czy staniki służą naszym ciałom?

Spis treści:

 

Może już od dawna decydujesz się na ubrania, które można założyć szybko, bez prasowania, tuż po wyjściu z wanny. A może pandemia, w której mniej dbaliśmy o to, czy wyglądamy reprezentacyjnie, przyzwyczaiła cię do wygody w postaci niezakładania biustonosza? W tym czasie część kobiet pewnie porzuciła staniki. Bez względu na to, kiedy pozwoliłyśmy sobie nie nosić permanentnie czy też od czasu do czasu tej części bielizny, pewnie część z nas wciąż ma z tyłu głowy pytanie, czy to zdrowe.

Niektóre pamiętają może porady ciotek, że biustonosz trzeba nosić, a nawet w nim spać, bo piersi obwisną i będzie to im szkodzić. A inne z nas słyszały może, że piersi muszą oddychać i czuć się swobodnie. Zobaczmy zatem, ile w tym prawdy, a ile błędnych przekonań. Spójrzmy na problem oczami naukowców.

Czy staniki z fiszbinami są groźne dla zdrowia?

Pierwsza z wątpliwości to, czy noszenie stanika może zwiększać ryzyko raka piersi. To mit. Jak czytamy na stronie australijskiej organizacji pozarządowej Cancer Counsil: „Nie ma wiary­godnych badań wykazujących związek pomiędzy noszeniem lub nienoszeniem stanika a rozwojem raka piersi. Twierdzono, że biustonosze z fiszbinami powodują raka piersi poprzez utrudnianie przepływu limfy, jednak nie ma dowodów naukowych potwierdzających tę teorię. Noszenie stanika do łóżka to indywidualny wybór i można to robić, nie martwiąc się o zwiększone ryzyko zachorowania na raka.

Przeczytaj także: Rak zapalny piersi (IBC) – co o nim wiemy? Jak się ustrzec przed chorobą?

Pomysł, że staniki mogą powodować raka, podsyciła książka z 1995 roku zatytułowana Dressed to Kill autorstwa antropologów Sydneya Rossa Singera i jego żony Somy Grismaijer. Autorzy twierdzili w niej, że kobiety noszące biustonosze z fiszbinami przez 12 godzin dziennie są o wiele bardziej narażone na ryzyko zachorowania na raka piersi niż te, które nie noszą stanika. Zdaniem autorów biustonosze ograniczają układ limfatyczny, co powoduje gromadzenie się toksyn. Jednak według American Cancer Society (Amerykańskiego Towarzystwa ds. Raka), nie ma dowodów na to, że ucisk węzłów chłonnych przez stanik powoduje raka piersi. W rzeczywistości płyny ustrojowe przemieszczają się w górę i do węzłów chłonnych pod pachami, a nie w stronę fiszbin. Podobnie nie ma wystarczających dowodów na to, że chodzenie bez stanika pomoże zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

image
Zaszkodzić nam nie może ani noszenie biustonosza, ani jego nienoszenie. Tak mówi nauka. Możemy nie zakładać go wcale, możemy też w nim spać
FOTO:

Skąd wziął się mit, że staniki powodują raka piersi?

W książce Księga piersi autorstwa dr Susan Love, wybitnej amerykańskiej chirurżki i propagatorki profilaktycznych badań piersi, autorka pisze, że hipoteza o powodowaniu raka przez staniki wynika z naszego pragnienia posiadania kontroli nad obszarami życia, w których jest dużo niepewności i strachu. Ludziom czasem łatwiej jest mieć co obwinić i tak ma się sprawa ze stanikami. Chociaż istnieją geograficzne różnice w częstości występowania raka piersi, istnieje wiele czynników, w tym dieta, ćwiczenia, styl życia, porody, a także inne zachowania i narażenia, które są bardziej przekonującym wyjaśnieniem regionalnych różnic w raku piersi niż staniki. W miejscach, w których ludzie mają mniejszy dostęp do opieki medycznej, rak piersi nie jest diagnozowany tak często. A ponieważ ryzyko raka piersi wzrasta wraz z wiekiem kobiet, wskaźniki tego raka będą niższe w tych częściach świata, gdzie ludzie umierają z innych przyczyn w młodszym wieku, niezależnie od tego, czy noszą stanik, czy nie.

Przeczytaj także: HIT z TikToka: pyłek pszczeli powiększa biust! Czy to prawda?

Noszenie stanika a wiotczenie biustu

Czy brak stanika powoduje szybsze obwisanie piersi? Tu znów musimy zaprzeczyć. Doktor Cassann Blake, chirurg z Cleveland Clinic, twierdzi, że noszenie stanika nie zapobiega, niestety, zwiotczeniu piersi, a unikanie biustonosza wcale nie powoduje szybszego zwiotczenia piersi i ich obwiśnięcia. Noszenie bądź nienoszenie nie wpływa również na kształt piersi. Jeśli jednak masz większy rozmiar biustu, będziesz się czuć bardziej komfortowo, nosząc stanik, ponieważ pomoże to złagodzić ból pleców, często wynikający z ciężaru piersi. Szczególnie pomocne może być wtedy noszenie stanika sportowego. Ważne, żeby biustonosz przy dużym biuście miał szerokie ramiączka.

image
Zaszkodzić nam nie może ani noszenie biustonosza, ani jego nienoszenie. Tak mówi nauka. Możemy nie zakładać go wcale, możemy też w nim spać
FOTO:

Jakie błędy popełniamy podczas noszenia stanika?

Nosząc biustonosze, popełniamy wiele błędów. Jednym z podstawowych jest noszenie nieodpowiedniego rozmiaru. Kiedy nosisz niewłaściwy rozmiar, szczególnie jeśli jest to biustonosz z fiszbinami, może skończyć się to bolesnością piersi, ponieważ drucik nie jest umieszczony we właściwym miejscu. Pamiętaj też, że rozmiar biustu zmienia się wraz z chudnięciem lub przybieraniem na wadze. Jeśli zmieni się nam waga, stary stanik nie będzie nam już dobrze służył. Aby zapobiec tym problemom, należy od czasu do czasu dopasowywać biustonosz z brafitterką w sklepie z bielizną.

Przeczytaj także: Rak sutka, rak piersi – jak nie zachorować?

Błędem jest też noszenie stanika nieodpowiedniego do twojej aktywności. Kupuj biustonosz zapewniający wsparcie odpowiednie do wykonywanej czynności. Jeśli biegasz, kup stanik lepiej podtrzymujący, zwłaszcza jeśli nosisz większą miseczkę. Dobry stanik sportowy może zminimalizować ruchy piersi. Kiedy często się poruszają, możesz odczuwać ból piersi lub pleców. Jeśli pierś boli dłużej, to zawsze powód, by zgłosić się do lekarza. Nie obawiaj się od razu najgorszego. Ból w piersiach to bardzo często zmiany niezagrażające życiu.

Przeczytaj także: Staniki sportowe – o tych 5 zasadach musisz pamiętać

Skąd się bierze wysypka pod biustonoszem?

Nadmiar potu, drożdżaki lub grzyby mogą sprawić, że noszenie stanika będzie dość niewygodne. Mogą one powodować wysypki, pęcherze, pęknięcia, przebarwienia i podrażnienia. Wielu z tych problemów można uniknąć, jeśli piersi są prawidłowo ułożone w staniku. Jest to szczególnie istotne w cieplejszych miesiącach. W przypadku miseczki o większym rozmiarze może wystąpić ocieranie skóry wzdłuż fałdu podsutkowego (obszaru pod piersią). Jeśli skóra w tym miejscu jest często otarta i wilgotna, może rozwinąć się tam infekcja grzybicza. Możesz temu zapobiec, układając piersi w staniku. Należy w tym celu „wybierać” pierś od strony pachy i wpasowywać w miseczkę. Możesz także zastosować antyperspirant pod i pomiędzy piersiami, aby zmniejszyć pocenie się. Możesz też wypróbować biustonosz z samych miseczek nakładanych na piersi lub nałożenie pod piersi skrobi kukurydzianej, aby zapobiec wilgotnieniu tego obszaru. Skrobia kukurydziana jest częścią zasypek, można ją też kupić niezależnie. Jest często stosowana jako naturalny antyperspirant.

Karolina Kasperek

Tekst ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym.

fot. redakcja, envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. październik 2024 12:07