Stanik sportowy ma za zadanie podtrzymywanie i ochronę biustu w szczególnych – nieco ekstremalnych warunkach. Posiada odpowiednią konstrukcję i wzmocnienia, aby móc utrzymać biust w miejscu podczas biegania, skakania i wykonywania siłowych ćwiczeń. Jest zatem niezbędnym elementem stroju sportowego. Niezależnie od sportu – w czasie ruchu biust przemieszcza się i porusza – trzeba go utrzymać w ryzach. Tak naprawdę ten typ stanika jest skuteczniejszy niż klasyczne biustonosze, dlatego wiele pań decyduje się nosić go codziennie.
Dlaczego podczas ćwiczeń potrzebny jest stanik sportowy?
Jeśli ćwiczymy bez specjalistycznego biustonosza przez dłuższy czas, nasze piersi są narażone na wiotczenie skóry i jej zbytnie naciąganie. W rezultacie piersi zaczynają opadać i zmienia się ich kształt.
1. Jak dobrać stanik sportowy?
Najpierw zaczynamy od wyboru typu stanika:
stanik sportowy kompresyjny – nie posiada wyraźnie oddzielonych miseczek, piersi są dociskane i podtrzymywane przy ciele, zaleca się kobietom o mniejszym biuście,
stanik sportowy z oddzielonymi miseczkami – obie piersi są w tym wypadku podtrzymywane osobno, na pewno jest wygodniejszy i zdrowszy dla piersi, to opcja dedykowana kobietom o każdym rozmiarze biustu,
stanik sportowy z wysokim wsparciem – z oddzielonymi miseczkami oraz lekkim usztywnieniem. Zapewnia mocne podparcie i unieruchomienie biustu podczas dynamicznych sportów,
stanik sportowy push-up – podtrzymuje i ochrania piersi, ale do tego jeszcze pięknie je eksponuje i powiększa.
Niektóre, bardziej zabudowane modele można nosić bez koszulki, bo pełnią funkcję topu.
Staniki sortowe mogą być zatem miękkie i usztywniane, z fiszbinami lub z dodatkowym wypełnieniem.
2. Jaki stanik sportowy dla dużego, a jaki do małego biustu?
Do dużego biustu najlepiej pasuje stanik z wysokim wsparciem, który jest odpowiednio zabudowany, może mieć fiszbiny i na pewno oddzielone miseczki. Dla małego biustu tak naprawdę dobry będzie każdy typ stanika, nawet taki bez żadnych usztywnień.
3. Jaki stanik sportowy na siłownię, a jaki do biegania?
Wybór biustonosza sportowego powinien być także podyktowany rodzajem uprawianego sportu. Przykładowo, stanik do jogi nie musi mieć wysokiego wsparcia – wystarczy niskie lub średnie. Im bardziej intensywny sport, tym mocniej musi być usztywniany biustonosz.
4. Jaki rozmiar biustonosza?
Warto przyłożyć się do prawidłowego mierzenia, ponieważ często panie wybierają biustonosze o za małej miseczce i za dużym obwodzie pod biustem. Obwód pod biustem należy zmierzyć ciasno – ta część stanika powinna bardzo dobrze przylegać do skóry, bo tu leży źródło podtrzymania całego biustu. Jeśli wynik wynosi na przykład 77 cm, to wybieramy obwód biustonosza w rozmiarze 75 cm, a nie 80 cm. Zawsze zaokrąglamy w dół, a nie w górę. Następnie mierzymy swój obwód w biuście, najlepiej w biustonoszu z miękkimi miseczkami. Oplatamy piersi na wysokości brodawek centymetrem krawieckim luźno, bez ściskania piersi. Taśma ma być na jednym poziomie z przodu i z tyłu. Na koniec odszukujemy w tabeli rozmiarowej odpowiedniego oznaczenia.
Złote myśli
- Obecność fiszbin zwiększa poziom stabilności piersi w czasie uprawiania sportu oraz ładnie je kształtuje.
- Pilates czy joga – wystarczy biustonosz ze średnim wsparciem, bez fiszbin.
- Wybieramy staniki z dobrych oddychających materiałów, które są mniej podatne na rozciąganie.
- Do dużych piersi najlepiej pasuje biustonosz z fiszbinami.
5. Design stanika
Na koniec ważna rzecz! Stanik musi się podobać! Na rynku jest dostępnych tyle modeli, że na pewno każda z nas znajdzie coś dla siebie. Kolor i wzory można dobierać do reszty sportowej garderoby, aby stworzyć przyjemny dla oka komplet. Obecnie modne są wszelkie pastelowe tonacje i te w kolorze nude.
Angelika Drygas
fot. envato elements