Spis treści:
- Jak pyłek pszczeli podbił TikToka?
- Co to jest pyłek pszczeli?
- Czy na pyłek pszczeli można mieć alergię?
- Pszczeli pyłek a większe piersi: czy to działa?
Jak pyłek pszczeli podbił TikToka?
Po tym, jak kilku TikTokowych twórców zasugerowało, że spożywanie pyłku pszczelego może zwiększyć poziom estrogenu, dziesiątki kobiet zaczęły dodawać go do swoich koktajli i jogurtów w nadziei, że zwiększą rozmiar miseczki.
Kilka miesięcy po tym, jak trend zdominował platformę, zaczęły się pojawiać także filmy szczegółowo opisujące łagodne do ciężkich reakcje alergiczne i zmiany w cyklu miesiączkowym, takie jak silniejsze krwawienia i bardziej bolesne skurcze. Eksperci twierdzą, że te skutki uboczne przypominają, że naturalność nie zawsze jest bezpieczna.
– Influencerzy bez wiedzy naukowej, zwłaszcza medycznej, opowiadają o tym, co robią lub o tym, za co się im płaci, ale żadne z tych twierdzeń nie ma oparcia w nauce – mówi dr Allison Rodgers, ginekolog-położnik i endokrynolog w Fertility Centers of Illinois w Stanach Zjednoczonych.
Przeczytaj także: Skin cycling i hair cycling – czy to przełom w pielęgnacji skóry i włosów?
Co to jest pyłek pszczeli?
Pyłek pszczeli od wieków stosowany jest jako naturalny lek. Starożytni Egipcjanie nazywali go życiodajnym pyłem, ponieważ zawiera witaminy, minerały, węglowodany, polifenole i inne związki aktywne, które kojarzono z korzyściami dla układu odpornościowego, a nawet właściwościami antyalergicznymi. Pyłek pszczeli w półkilogramowym słoiku można kupić w Internecie za około 50 zł, a większość producentów zaleca dzienną porcję wielkości nie więcej niż dwóch łyżek stołowych, przy czym zażywanie zaczyna się zwykle od jednej łyżeczki.
Przeczytaj także: Domowe sposoby na trądzik
Czy na pyłek pszczeli można mieć alergię?
W Internecie można znaleźć relacje Amerykanek, które doświadczyły dramatycznych skutków nowej kuracji. Jedna z nich, dwudziestokilkulatka, miała spróbować pyłku pszczelego, aby złagodzić niemiłe objawy towarzyszące zaprzestaniu stosowania pigułek antykoncepcyjnych, jak uderzenia gorąca i brak apetytu. Usłyszała od użytkowniczek na TikToku, że pyłkowy suplement może w tym pomóc. Przez miesiąc dodawała pół łyżeczki pyłku pszczelego do porannych koktajli. Po miesiącu doświadczyła ciężkiej reakcji alergicznej, w wyniku której trafiła do szpitala. Któregoś ranka w ciągu kilku minut pojawiły się niebezpieczne objawy. Nie mogła oddychać ani przełknąć wody. Skończyło się wymiotami i zastrzykiem z epinefryny, który miał zatrzymać wstrząs anafilaktyczny.
Przeczytaj także: Staniki sportowe – o tych 5 zasadach musisz pamiętać
Pszczeli pyłek a większe piersi: czy to działa?
Co na ten temat mówi nauka? Pyłek pszczeli nie może spowodować wzrostu piersi. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że pyłek zawiera fitoestrogeny – związki roślinne, które naśladują estrogen, wiążąc się z jego receptorami niczym zamek i klucz. Estrogen bierze udział w powiększaniu się piersi, dlatego wiele kobiet założyło, że pyłek pszczeli w naturalny sposób zwiększy rozmiar miseczki, powodując, że organizm będzie się zachowywał tak, jakby znalazło się w nim nagle dużo estrogenu.
Przeczytaj także: Jak dobrać biustonosz? Poznaj zasady brafittingu
Jednak badania wykazały, że to nieprawda. Testowany na drożdżach i komórkach ludzkich pyłek pszczeli nie wchodził w interakcję z receptorami estrogenowymi. Jedynym sposobem na naturalny wzrost piersi jest przybranie na wadze lub ciąża.
Artykuł został opublikowany w Tygodniku Poradniku Rolniczym. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij w link: Czy pszczeli pyłek pozwoli powiększyć biust?