Okazuje się, że uprawa morwy białej nie należy do najtrudniejszych. Jest odporna na suszę, niskie temperatury, a nawet na zanieczyszczenia. Można ją posadzić w ogródku nawet na glebie piaszczystej, ale najlepiej na nasłonecznionym stanowisku lub w półcieniu. Morwa biała nie wymaga nawożenia i jest mało wrażliwa na choroby czy szkodniki. Kwitnie w maju, to wtedy na drzewie pojawiają się jasne kwiaty o przyjemnym zapachu. Owoce natomiast zobaczymy w lipcu – są barwy białej, różowej lub fioletowoczarnej. W smaku słodkie, a nawet mdłe.
Morwa biała – owoce czy liście?
Owoce morwy białej można jeść na surowo, prosto z drzewa oraz przygotować z nich smaczne i zdrowe przetwory, idealne na zimę, np. konfitury, nalewki, a także suszone owoce świetne na przekąskę, jako dodatek do owsianek, jaglanek, koktajli, czy jogurtu. Z liści morwy białej, które zbieramy w połowie maja przygotowuje się lecznicze napary. Ich stosowanie warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. Jak przygotować napar? Wystarczy zalać około 2 g liści morwy białej 200 ml gorącej wody (ok. 98°C) i zaparzać przez około 5 minut.
Morwa biała – właściwości:
- zmniejszanie stężenia cholesterolu we krwi,
- redukcja wolnych rodników będących przyczyną starzenia się komórek organizmu,
- wspieranie leczenia infekcji górnych dróg oddechowych,
- oczyszczanie organizmu z pasożytów,
- działanie bakteriobójcze,
- dostarczanie witamin z grupy B i witaminy C oraz ważnych składników mineralnych, jak: fosfor, potas, wapń, miedź, magnez, żelazo, cynk,
- blokowanie powstawania białka, które powoduje rozwój choroby Alzheimera.
Podsumowując, morwa biała jest pomocna w profilaktyce wielu chorób, np. cukrzycy, miażdżycy czy Alzheimera. Najważniejszą właściwością morwy białej jest jednak obniżanie stężenia glukozy oraz cholesterolu we krwi i jednoczesne regulowanie poziomu cukru we krwi.
Morwa biała na odchudzanie
Spożywanie morwy białej zmniejsza poczucie głodu (nie mamy ochoty na podjadanie między posiłkami), dlatego jest to roślina polecana osobom zmagającym się z nadwagą czy otyłością. Pomaga w zredukowaniu tkanki tłuszczowej. Dzięki niej mniej cukrów jest wchłanianych przez jelita i ich mniejsza ilość przedostaje się do krwi.
Morwa biała – przeciwskazania
Nie powinny jej zażywać kobiety w ciąży i te karmiące dzieci oraz osoby uczulone na morwę. Diabetycy zażywający leki powinni skonsultować z lekarzem ilość spożywanej morwy.
Sok z morwy białej (za zywienie.abczdrowie.pl)
Składniki:
- 1 kg owoców morwy białej,
- 200 ml wody,
- sok z 1 cytryny.
Przygotowanie:
Owoce przekładamy do garnka, rozgniatamy je drewnianą łyżką i zalewamy wodą. Doprowadzamy zawartość do wrzenia i gotujemy na niewielkim ogniu przez ok. 10 minut. Następnie odstawiamy do ostygnięcia. Sito wykładamy gazą i przelewamy przez nie zawartość garnka, nie przecieramy owoców. Do soku dodajemy sok z cytryny i gotujemy przez 5 minut. Regularnie zdejmujemy pianę z powierzchni. Sok przelewamy do małych słoików lub butelek. Przechowujemy w zacienionym i chłodnym miejscu.
Oprac. Angelka Drygas
Fot. envato elements
Źródło. izielnik.pl