StoryEditorProsto z natury

Syrop i nalewka z młodych pędów sosny – jak zrobić i na co pomagają?

25.04.2023., 10:00h
Młode pędy sosny to źródło wielu dobroczynnych składników odżywczych. Syrop zaś stanowi naturalne remedium na nieprzyjemne schorzenia i choroby. Kiedy i jak zbierać pędy sosny?

Podstawową zasadą podczas zbierania pędów sosny jest wybieranie miejsc dalekich od dróg i zanieczyszczeń. Inne ważne reguły dotyczą poszanowania i ochrony roślin. Nie należy:

  • zrywać wszystkich pędów z jednego drzewa,
  • zrywać na zapas,
  • zrywać gałązek, a jedynie pędy,
  • łamać gałęzi w celu uzyskania dostępu do pędów.

Kiedy i jak zbierać pędy sosny?

Pędy sosny zbieramy na początku maja. Wybieramy te, które mają około 10-12 centymetrów, ponieważ zawierają najwięcej soku. Jak wyglądają? Są jasnozielone z brązową i lepką łupiną (bez igieł o brązowo-żółtej barwie). Te lepkie są najodpowiedniejsze na syrop. Przycinamy je ostrym nożem lub sekatorem.

Syrop z sosny – właściwości

To świetne domowe lekarstwo na przeziębienie i infekcje. To doskonały środek na kaszel zarówno mokry, jak i suchy, chrypkę, ból gardła, spadek odporności. Syrop sprawdza się w stanach infekcji, zwłaszcza górnych dróg oddechowych, ponieważ wykazuje działanie wykrztuśne, napotne i przeciwzapalne. Ale to nie wszystko.

Syrop z sosny –  na trawienie

Mikstura pomaga w niestrawności, w czasie zaburzeń wydzielania żółci, czy problemów z mikcją – działa moczopędnie. Młode pędy zawierają witaminę C, garbniki, flawonoidy, sole mineralne oraz olejki eteryczne. Syrop ma także właściwości przeciwutleniające, przeciwdziałając działaniu wolnych rodników. W ten sposób niwelowany jest stres oksydacyjny, przyspieszający procesy starzenia organizmu.

image
Dary natury

Syrop z mniszka lekarskiego – jak go zrobić i kiedy zbierać kwiaty?

Syrop z sosny – przepis

Składniki:

  • pędy sosnowe x 1 kg,
  • cukier brązowy lub biały x 1 kg,
  • woda.
image

Syrop z pędów sosny

FOTO: Envato Elements

Przygotowanie syropu z sosny:

Młode pędy myjemy i kładziemy je na około godzinę na słońcu. Kroimy na kawałki wielkości centymetra. Można je także delikatnie pougniatać drewnianym tłuczkiem. W czystym słoiku układamy na przemian warstwy pędów i cukru. Dodajemy odrobinę wody. Słoik zakręcamy i odstawiamy w mocno nasłonecznione miejsce na 2–3 tygodnie. Po upływie tego czasu powstały syrop przecedzamy do mniejszej ciemnej buteleczki. Przechowujemy w chłodnym i zaciemnionym miejscu.

Dawkowanie: dorośli profilaktycznie 1 łyżeczkę dziennie, w czasie choroby: 3-4 razy dziennie. Dodatkowe uwagi: niektórzy zalecają codzienne otwieranie słoika i mieszanie jego zawartości; syrop jest gotowy, kiedy sok przykryje pędy, do przecedzenia można użyć gazy.

image
Korzystaj z mocy roślin

Pokrzywa to cud natury! Kiedy ją zbierać i na co pomaga?

Syrop z sosny – przeciwwskazania

Syropu z sosny nie powinny stosować osoby uczulone na olejek eteryczny sosny, osoby chore na astmę oraz krztusiec. Nie jest zalecany cukrzykom, a kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny jego zażywanie uzgodnić z lekarzem.

Nalewka z młodych pędów sosny

Ma podobne działanie jak syrop, ale należy ostrożnie ją dawkować (około 25 ml przyjmuje się 3 razy dziennie w przypadku wskazań).

. Składniki:

  • około 30-35 sztuk młodych pędów sosny,
  • 0,5 l spirytusu 96 procent,
  • 1 szklanka płynnego miodu pszczelego,
  • 1 szklanka przegotowanej lub źródlanej wody,
  • sok i otarta skórka z całej cytryny (opcjonalnie).

Przygotowanie:

Kroimy i układamy pędy w dużym słoiku, zalewamy spirytusem, by dokładnie je przykrywał. Odstawiamy na 2 tygodnie w ciepłe, słoneczne miejsce. Po tym czasie filtrujemy i przelewamy do butelki. Do słoika z pędami dodajemy mieszankę miodu z wodą, sok i skórkę z cytryny i odstawiamy na kolejne 2 tygodnie;. Uwaga: należy od czasu do czasu wstrząsać naczyniem. Zlewamy płyn ze słoika i łączymy z wyciągiem spirytusowym. Filtrujemy nalewkę i rozlewamy do ciemnych butelek. Odstawiamy w chłodne miejsce na 3 miesiące.

Przeciwwskazaniem do stosowania nalewki sosnowej jest uczulenie, ciąża, karmienie piersią, niepełnoletność, astma, krztusiec, zażywanie niektórych leków.

Przepis: stronazdrowia.pl

 

Angelika Drygas

Fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. listopad 2024 20:19