Pokrzywa ma wiele witamin, np. C, A i K2 oraz B. zawiera także magnez, żelazo, wapń. Dla wielu osób jest chwastem, być może dlatego, że ma złą sławę – jej dotknięcie grozi oparzeniem. To krzew o postrzępionych liściach, które są porośnięte drobnymi włoskami. To w nich znajdują się substancje drażniące.
Pokrzywa a zdrowie
Pokrzywa zwyczajna wykazuje działanie moczopędne, oczyszcza, uzupełnia niedobory żelaza, reguluje poziom cukru we krwi. Niegdyś dziadkowie zrywali ją, by zmniejszyć bóle reumatyczne. W tym celu uderzali się łodygami po ciele. Pokrzywa łagodzi przebieg infekcji wirusowej, także podczas grypy, czy przeziębienia. Stosuje się ją jako zioło wzmacniające odporność.
Pokrzywa a pielęgnacja
Pokrzywa używana jest także w kosmetologii, ponieważ wzmacnia włosy, przeciwdziała łupieżowi i łojotokowi skóry. Działa przyjmowana doustnie, jak i w postaci kremów, szamponów czy maści. Można po nią sięgać w stanach zapalnych jamy ustnej.
Herbata z pokrzywy a odchudzanie
Pokrzywa wspiera pracę trzustki, wpływa na produkcję żółci i reguluje przemianę materii. Spożywana regularnie ułatwia procesy zachodzące w układzie pokarmowym. Picie naparu z pokrzywy pobudza wydzielanie soków żołądkowych, przyspieszając trawienie. To naturalny środek wspomagający utratę zbędnych kilogramów.
Kiedy zrywać pokrzywę?
Zbiory pokrzywy najlepiej zaplanować na kwiecień i maj, zanim zakwitnie. Najlepsze są młode listki. Roślinę zrywamy w rękawicach, które uchronią przed poparzeniem. Unikajmy pokrzywy rosnącej w miejscach zanieczyszczonych. Uwaga! Świeża pokrzywa może parzyć, ale gdy ją umyjemy, osuszymy lub poszatkujemy – traci te nieprzyjemne właściwości.
Jak suszyć pokrzywę?
Suszenie należy rozpocząć od razu po zerwaniu i dokładnym umyciu pokrzywy. Rozkładamy listki osobno na papierze lub macie słomianej. Najlepsze środowisko to zaciemnione miejsce, ale przewiewne. Zbytnia ekspozycja na słońce może uszczuplić walory prozdrowotne rośliny.
Jak spożywać pokrzywę?
Najpopularniejszy jest chyba napar, bardzo łatwy w przygotowaniu: garść liści (świeżych lub suszonych) zalewamy wrzątkiem, a kubek przykrywamy spodkiem i parzymy pokrzywę przez 8-10 minut. Następnie przelewamy napar przez sitko. Możemy wzbogacić napój o miód, czy imbir.
Inne propozycje kulinarne z wykorzystaniem pokrzywy:
- pesto,
- dodatek do sałatek,
- zupa z pokrzywy,
- dodatek do smoothie,
- placuszki z dodatkiem pokrzywy,
- omlet,
- pasztety wegańskie.
Zupa z pokrzywy
Składniki:
- 3 garści świeżo zerwanej pokrzywy,
- 1 por,
- 1 duża cebula,
- 3 ziemniaki,
- 2 marchewki,
- 1 pietruszka,
- 3 ząbki czosnku,
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej,
- 3 liście laurowe,
- 3 ziarnka ziela angielskiego,
- 1 łyżka masła klarowanego
- sól morska,
- świeżo mielony czarny pieprz,
- śmietana lub jogurt do zupy.
Wykonanie:
Gotujemy w dwóch litrach wody warzywa z listkami laurowymi i zielem. Po kwadransie dodajemy pokrojone liście pokrzywy, sól, gałkę muszkatołową, świeżo mielony czarny pieprz i gotujemy całość przez 10 minut. Zupę można podawać z dodatkiem śmietany!
Pokrzywa – przeciwwskazania
Z pokrzywy powinny zrezygnować osoby cierpiące na cukrzycę czy chroby nerek, zażywające leki na nadciśnienie oraz środki zmniejszające krzepliwość krwi. Roślina ta nie służy kobietom chorującym na nowotwory narządów rodnych. Nie należy pić soku z pokrzywy w razie nadmiaru żelaza. Warto skonsultować swoje obawy z lekarzem.
Angelika Drygas
Fot. envato elements