Kiedy zbierać perukowca?
Przydatne do leczenia są liście, gałęzie i kora. Liście powinno zbierać się w czerwcu i lipcu, a gałązki i korę wiosną oraz jesienią. Perukowca możemy posadzić w ogrodzie. Mimo że nie jest to roślina rodzima, jest łatwa w uprawie. Nie wymaga specjalistycznych gleb, lubi rosnąć na stanowisku słonecznym, bo sprzyja to jej wybarwieniu i kwitnieniu. Również jej pielęgnacja jest prosta, ponieważ wystarczy przycinać wyschnięte gałązki. Zabieg trzeba wykonać najpóźniej w kwietniu.
Perukowiec – właściwości lecznicze
Roślina ma wiele właściwości prozdrowotnych. Działa bakteriobójczo, grzybobójczo i antywirusowo, wykazuje działania antynowotworowe i przeciwzapalne. Pomaga w chorobach układu pokarmowego, polecana jest przy chorobach autoimmunologicznych i nowotworowych. Odpowiedzialne za to są zawarte w perukowcu substancje, np. limonen, kamfen, kwas galusowy czy fizetyna.
Perukowiec polecany jest przy:
- nowotworach gruczołu krokowego, jelita, żołądka, piersi,
- gorączce,
- infekcjach wirusowych,
- zakażeniach grzybowych,
- wrzodach,
- chorobach autoimmunologicznych (np. cukrzyca, choroba Hashimoto, łuszczyca).
Ważne, żeby perukowca przyjmować tylko po wysuszeniu. Najlepiej zbierać go w suche, ciepłe dni, a potem suszyć w temperaturze 20-50 stopni w zaciemnionym miejscu.
Perukowiec – jak przygotować odwar i wyciąg na winie?
Perukowca można przyjmować jako odwar albo wyciąg na winie.
Przepis na odwar ze strony mojazielarnia.pl:
2 płaskie łyżki rozdrobnionego, wysuszonego perukowca zwilżyć spirytusem 90%, pozostawić na pięć minut, po czym zalać dwoma szklankami wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez 30 minut. Potem wystarczy odwar przecedzić, dodać łyżeczkę witaminy C i stosować dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Odwar można posłodzić miodem, jeśli nie będzie używany do chorób grzybiczych.
Perukowiec – przepis na wyciąg na winie ze strony mojazierlarnia.pl:
1 część objętościową rozdrobnionych, wysuszonych liści zwilżyć spirytusem 90%, odstawić na 5 minut pod przykryciem i zalać pięcioma częściami wina czerwonego, najlepiej wytrawnego. Mieszankę zagotować i odstawić na miesiąc w szczelnym słoju. Wino stosować raz dziennie na noc, po 50 ml na porcję. Ważne, żeby nie stosować dłużej niż 3 tygodnie i stosować kurację raz na kwartał.
Przeciwwskazania do stosowania perukowca
Perukowca nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią, a także dzieci. Również osoby chore na białaczkę nie powinny go przyjmować.
oprac.Sandra Matus
fot. archiwum własne
Źródło: rytmynatury.pl, mojazierlarnia.pl, magicznyogrod.pl