StoryEditorNaturalne metody

Przywrotnik pospolity – ziele stworzone dla kobiet!

24.07.2024., 08:00h

Niepozorne ziele, jakim jest przywrotnik pospolity, ma wiele do zaoferowania, nie tylko kobietom. To roślina zawierająca sporo aktywnych składników mających konkretne – zbawienne działanie na ludzki organizm. Jakie są największe zalety tego ziela?

Spis treści:

Przywrotnik – jak wygląda?

Przywrotnik – jak działa?

Przywrotnik a cera

Napar z przywrotnika

Przeciwwskazania w stosowaniu ziela przywrotnika

Przywrotnik pospolity ma jeszcze inne nazwy: lwia łapa, gojnik, nawrotnik. Starszym pokoleniom może być znany jako ziele Matki Boskiej. Gdzie rośnie? Często porasta łąki, lasy, polany. W jaki sposób go używać? Medyczne zastosowanie mają liście i kwiaty przywrotnika, które świetnie sprawdzają się w formie naparów, soków czy nalewek. Ta roślina to prawdziwy przyjaciel kobiet. Dlaczego? Bo jego moc koi i wspomaga leczenie wielu dolegliwości. Jakie dokładnie ma działanie? 

Przywrotnik – jak wygląda?

Przywrotnik ma łatwo rozpoznawalny słodki zapach. Jego łodygi sięgają do 15 cm, liście mają charakterystyczną szarozieloną barwę, kwiaty są żółtawozielone. To roślina, która pięknie rośnie na stanowiskach wilgotnych i nieco zacienionych. Kwitnienie zaczyna się już od maja i trwa do września. Roślinę zbieramy latem. Po zerwaniu suszymy w ciepłym i przewiewnym miejscu. Susz przyda się do przyrządzania naparów, wywarów, czy toników, a nawet do kąpieli! Świeże ziele może być podstawą przygotowania nalewki.

Przywrotnik – jak działa?

Ziele przywrotnika ma działanie prozdrowotne:

  • wspomaga procesy trawienne (niweluje wzdęcia, biegunki, mdłości),
  • hamuje krwawienia,
  • goi stany zapalne.

Jego prozdrowotna moc pochodzi ze składu – roślina zawiera składniki aktywne, garbniki, woski, saponiny, sole mineralne, czy kwasy organiczne. Znajdziemy w nim flawonoidy (jak kwercetyna i rutyna) oraz sterole roślinne. Dzięki temu ziele ma przede wszystkim działanie ściągające, antybakteryjne i przeciwzapalne. Wzmacnia naczynia krwionośne, dlatego jest stosowane w żylakach i hemoroidach. Może być również używane w razie gorączki i w czasie dolegliwości menopauzalnych. Dlaczego jest nazywane przyjacielem kobiet? Bywa pomocne podczas bolesnego miesiączkowania, a nawet w czasie infekcji intymnych.

Zobacz także: Przygotuj w domu ocet wrotyczowy i zadbaj o skórę!

Przywrotnik a cera

To ziele wykorzystywane w kosmetyce – zwalcza trądzik i stany zapalne skóry i błony śluzowej, minimalizuje przebarwienia, wygładza cerę z oznakami starzenia. Stąd jego obecność w rozmaitych kremach czy tonikach.

image
Przywrotnik pospolity
FOTO: Envato Elements

Napar z przywrotnika 

Potrzebujemy jedną łyżkę ziół, którą należy umieścić w garnku. Zalewamy ziele szklanką wody i gotujemy przez 5 minut. Następnie przykrywamy napar i czekamy 20 minut. Odcedzamy i pijemy w niewielkich ilościach dwa razy na dzień. Ten sam napar stosujemy także jako okład np. na rany. Można nim płukać jamę ustną, aby pozbyć się stanów zapalnych gardła, czy dziąseł. Popularne są także nasiadówki w razie stanów zapalnych narządów rodnych. Inny – mniej skomplikowany przepis na napar do złudzenia przypomina parzenie tradycyjnej herbaty. Zalewamy ok. 3 g suszu 150 ml gorącej wody i odstawimy na 8 minut. Wystudzona mikstura może posłużyć do płukania jamy ustnej lub przemywania ran.

Przeciwwskazania w stosowaniu ziela przywrotnika

Może powodować alergię, dlatego jego spożywanie warto skonsultować z lekarzem. Nie zaleca się spożywania przywrotnika kobietom w ciąży czy karmiącym piersią. 

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 15:14