StoryEditorNaturalne metody

Rumianek – kiedy zbierać i jak stosować? Jak przygotować leczniczy syrop i napar?

13.06.2023., 10:00h
Rumianek jest niepozorną rośliną, choć ma tyle do zaoferowania! Wiele osób uważa, że to chwast. A szkoda. Rumianek to przecież roślina lecznicza. W jaki sposób można go wykorzystać w domowej apteczce?

Kwiaty rumianku są jadalne – można dorzucać je do potraw, koktajli, zup czy sałatek. Do celów leczniczych wykorzystuje się właśnie kwiaty. Gdzie można spotkać tę roślinę? Niemal wszędzie – na polach, łąkach, w ogródkach, przy drogach. Biało-żółte kwiaty o charakterystycznym zapachu są dobrze wszystkim znane. Koszyczki wieńczą długie smukłe łodygi.

Kiedy zbierać rumianek?

Najlepiej sięgać po niego w czasie kwitnienia, w wiosnę i lato, od maja-czerwca do sierpnia, przy czym uwaga! Nie zbieramy roślin, które rosną przy drogach lub w miejscach zanieczyszczonych. Zrywamy kwiaty otwarte, w słoneczny dzień. Rumianek suszymy w cieniu, w przewiewnym miejscu, a przechowujemy w torebkach papierowych.

image

Właściwości rumianku

FOTO: Envato Elements

Co zawiera rumianek?

Ta roślina to bomba witaminowa i źródło cennych substancji! Zawiera m.in. flawonoidy, czyli przeciwutleniacze, cholinę, witaminę C, karotenoidy (niezbędne dla dobrego wzroku), fitosterole, sole mineralne. Cenny jest olejek eteryczny, który zawiera środki mające działanie przeciwzapalne, kojące, regenerujące, a nawet przeciwbólowe. To dlatego rumianek jest tak szeroko stosowany w ziołolecznictwie i kosmetologii. Popularna jest nie tylko herbatka, ale i szampony, maści, czy syropy przygotowywane na bazie rumianku.

image

Syrop z kwiatów akacji – na co pomaga? Jak go zrobić?

Właściwości rumianku – kiedy go stosować?

Rumianek działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, a więc jest pomocny w czasie infekcji górnych dróg oddechowych. Pomaga w problemach trawiennych, a nade wszystko jest ogromnym wsparciem w procesie gojenia ran. Napar z rumianku wypity przed snem zadziała uspokajająco. Można nim przemywać obrzęknięte oczy, rany, narządy intymne, czy zakończyć męczącą biegunkę. Rumianek zapobiega także wzdęciom. Wspiera leczenie wrzodów, działa przeciwbólowo.

Właściwości rumianku – pielęgnacja

Jeśli zastosujemy odwar z rumianku do pielęgnacji włosów, uzyskamy efekt wzmacniania i rozjaśnienia. Kosmyki staną się puszyste i błyszczące. Rumianek pozytywnie działa na cerę trądzikową, ponieważ oczyszcza oraz łagodzi podrażnienia.

Przepis na syrop z rumianku

Składniki: (za smakosze.pl)

  • 3 szklanki świeżych kwiatów rumianku,
  • 2 litry wody,
  • 2 cytryny,
  • 1 kg cukru.

Przygotowanie:

Kwiaty rumianku rozkładamy na papierze i układamy je w nasłonecznionym miejscu. Zostawiamy na jakiś czas, by pozbyć się owadów. Następnie wrzucamy je do garnka, wlewamy wodę i gotujemy przez 30 minut. Płyn przecedzamy przez sito i po raz drugi dodatkowo przez gazę. Do mikstury wsypujemy cukier. Zagotowujemy całość i podgrzewamy przez 10 minut, od czasu do czasu mieszając, by cukier się rozpuścił. Dodajemy świeżo wyciśnięty sok z cytryn. Łączymy wszystkie składniki. Gorący syrop przelewamy do wyparzonych butelek lub słoików. Syrop można dodawać do herbaty lub rozcieńczać z wodą.

Napar z rumianku – przepis

Składniki:

  • 1-2 łyżki kwiatów rumianku,
  • ok. 400 ml wrzącej wody.

Przygotowanie:

Kwiaty rumianku zalewamy wrzącą wodą, pozostawiamy pod przykryciem na około kwadrans i po tym czasie odcedzamy.

image

Właściwości rumianku

FOTO: Envato Elements

Okład z rumianku – przepis

Składniki:

  • 1 łyżka kwiatów rumianku,
  • woda.

Przygotowanie:

Koszyczki rumianku zalewamy wrzątkiem i czekamy kwadrans, aby wodą się naciągnęła. Taki napar można stosować do przemywania oczu.

image

Właściwości rumianku

FOTO: Envato Elements

Poduszka z rumianku

Świetnym rozwiązaniem jest poduszka ziołowa. Napełniamy lniany woreczek suszonymi kwiatami rumianku i przykładamy na bolące miejsce. 

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: medonet

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 13:31