Dlaczego smog jest taki groźny?
Wraz z wdychaniem zanieczyszczonego powietrza, do naszego organizmu wnikają szkodliwe substancje. Są to wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie, dioksyny i furany oraz produkty uboczne przemian dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i amoniaku. Wdychane pyły bardzo szybko wnikają do płuc, a następnie akumulują się w pęcherzykach płucnych. Gdy tam osiądą, będą utrudniać oddychanie, podrażniać drogi oddechowe, powodować ataki kaszlu oraz duszności, doprowadzać do świądu nosa. Długotrwała ekspozycja prowadzić może nawet do przewlekłych schorzeń: alergii oraz nowotworów płuc, gardła i krtani.
Jak działają zioła?
Zioła to dobry sposób na pozbycie się toksyn z organizmu. Zawarte w nich olejki eteryczne pomogą oczyścić płuca i oskrzela. Inhalacja lub spożywanie ziół rozluźniają mięśnie układu oddechowego. W dodatku wywołują one kaszel, przez co umożliwiają wydalenie zalegających w płucach pyłów. Koją także podrażnione śluzówki. A jakie zioła są najlepsze na oczyszczenie płuc?
Eukaliptus
W olejku eterycznym zawartym w eukaliptusie obecny jest cyneol. To substancja o działaniu przeciwbakteryjnym, powszechnie używana w preparatach wykrztuśnych. Najlepiej używać olejków z eukaliptusa do inhalacji. W tym celu wlewamy kilka olejek substancji do naczynia z gorącą wodą. Następnie nakrywamy głowę ręcznikiem i nachylamy się nad miską. Podczas zabiegu starajmy się głęboko oddychać. Nie otwierajmy wówczas oczu, gdyż intensywny olejek może je podrażnić.
Lobelia
Roślina ta bogata jest w lobelinę. To alkaloid, który ma zdolność do rozrzedzania śluzu. W ten sposób lobelina skutecznie rozbija zatory zalegające w drogach oddechowych. Dodatkowo substancja ta pobudza nadnercza do produkcji adrenaliny. W ten sposób dochodzi do rozluźnienia układu oddechowego i rozszerzenia oskrzeli. W wyniku tego procesu oddychanie jest znacznie ułatwione. Lobelię dobrze jest spożywać w formie naparu bądź ekstraktu.
Oregano
W oregano znajduje się między innymi kwas karwakrolowy. Obkurcza on naczynia krwionośne i hamuje produkcję histaminy. Dzięki temu wpływa na drogi oddechowe i udrażnia zatkany nos. Z tego powodu warto zwłaszcza przyprawiać nim potrawy. Pijmy również napar z oregano i wykorzystujmy to zioło podczas inhalacji.
Mirt zwyczajny
Roślina ta ma działanie sekretolityczne, a więc sprzyja wytwarzaniu śluzu w drogach oddechowych. Znacząco ułatwia to oddychanie. Najlepiej spożywać napar z suszu bądź stosować wyciąg do inhalacji.
Mięta pieprzowa
Roślinę tę najlepiej dawkować w formie herbaty miętowej. Doskonale oczyszcza ona gardło z zalegającego śluzu. Zaparzamy ją około 10 min pod przykryciem. Spożywać należy ją minimum 30 min przed snem. Można także przepłukiwać jamę ustną zimną wodą z dodatkiem kropli olejku z mięty pieprzowej.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements