StoryEditorPyszne i zdrowe

Syrop i nalewka z melisy to hit! Jak je zrobić? Na co pomagają?

11.07.2023., 10:00h
Melisa lekarska to zioło, którego działanie trudno przecenić. Napar z tej rośliny działa cuda! Warto wiedzieć, że pija się go nie tylko w trakcie nerwic czy sytuacji stresowych. Z melisy można zrobić także syrop! Jak?

Melisa to roślina, którą łatwo zasadzić w ogródku i korzystać z jej dobrodziejstwa niemal każdego dnia. Nadaje się także do uprawy w donicach. W jej liściach znajdują się cenne olejki eteryczne, którym melisa zawdzięcza słynne działanie uspokajające. Dla wielu osób napar z melisy pity każdego wieczoru to już niemal rytuał!  

Melisa dobra na skołatane nerwy

Najbardziej znaną właściwością melisy jest ta związana z uspokojeniem. Kubek naparu tego zioła (wystarczy zalać świeże liście melisy wrzątkiem i chwilę odczekać) niweluje bezsenność, działa relaksująco, uspokaja. Wspiera leczenie bólu głowy, migreny, a nawet stanów depresyjnych.

Melisa a trawienie

Zioło to jest dobre dla układu pokarmowego, ponieważ działa rozkurczowo – likwidując wzdęcia, zaparcia, ból brzucha. Po kulinarnych szaleństwach warto wypić szklaneczkę naparu, aby nie dopuścić do bolesnych skurczy jelit. Melisa ponadto zadziała moczopędnie i wiatropędnie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci.

image

syrop z melisy

FOTO: Envato Elements

Inne właściwości melisy

Melisę można pić także:

  • w trakcie infekcji wirusowych i bakteryjnych, ponieważ pomaga pozbyć się zapalenia, wspomaga także górne drogi oddechowe,
  • niweluje bóle menstruacyjne, ze względu na działanie rozkurczające,
  • melisa poprawia koncentrację oraz pamięć,
  • zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi, zapobiegając miażdżycy,
  • płukanki z melisy są pomocne dla osób z przetłuszczającymi się włosami,
  • melisa opóźnia procesy starzenia się organizmu.

image
Na zdrowie!

Syrop z pokrzywy! Pij na zdrowie, zrób go już dziś!

Domowy syrop z melisy (za napiecyku.pl)

Składniki:

  • liście z około 15 dużych łodyg melisy lekarskiej, gdy łodygi nie są zdrewniałe, można ich użyć,
  • 1 litr wody,
  • 1 kg cukru lub 300 g miodu,
  • sok z dużej cytryny.

Wykonanie:

Liście melisy opłukujemy letnią wodą i ugniatamy w dłoniach. Wrzucamy je do garnka, zalewamy litrem zimnej wody, dodajemy łyżkę cukru, mieszamy i przykrywamy pokrywką. Odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie podgrzewamy miksturę do temperatury 85 stopni Celsjusza. Na koniec dodajemy sok z cytryny i ponownie odstawiamy na kilka godzin. Następnie przecedzamy całość przez gęstą gazę, liście partiami kładziemy na gazie i dokładnie wyciskamy z nich nadmiar płynu. Liście wyrzucamy. Do wywaru dodajemy cukier i całość dokładnie mieszamy. Gotowy syrop rozlewamy do czystych słoiczków i starannie zakręcamy. Większą ilość syropu w słoikach można pasteryzować.  Ten niepasteryzowany syrop można trzymać w lodówce około trzy tygodnie. Syrop jest smacznym i zdrowym dodatkiem do wody, lemoniady, deserów i lodów!

Nalewka z melisy na spirytusie

Składniki:

  • kilkanaście całych gałązek melisy,
  • pół litra spirytusu,
  • pół litra wody,
  • 250 g cukru.

Przygotowanie: myjemy melisę, odrywamy liście, wkładamy je do dużego słoja, a następnie rozcieńczamy pół litra spirytusu z 250 ml wody i zalewamy płynem liście melisy. Po trzech dniach odcedzamy nalewkę. Zagotowujemy 250 ml wody z cukrem, aż powstanie syrop. Studzimy go i mieszamy z alkoholem. 

Nalewka z melisy pomoże się odprężyć, a do tego zadziała przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Ułatwia także trawienie. Nie mogą jej pić dzieci i kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Nie jest wskazana dla osób, które na stałe przyjmują leki lub cierpią na choroby przewlekłe. 

Melisa – kiedy jej unikać?

Melisę mogą pić kobiety w ciąży (ale nie przed porodem), a nawet dzieci. Nie poleca się jej w trakcie karmienia piersią. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do picia melisy jest natomiast uczulenie. Melisa nie jest wskazana także co najmniej dwa tygodnie przed operacją i dwa kolejne tygodnie po zabiegu.

 

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Przepis na nalewkę: poradnikzdrowie.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 18:42