Pokrzywa, zawiera całe mnóstwo witamin (np. C, A, K, z grupy B) i minerałów, jak: żelazo, mangan, cynk, potas, kwas foliowy. Ale to nie wszystko! Znajdziemy w niej przeciwutleniacze, a także chlorofil, dzięki któremu przeciwdziałamy niedokrwistości. Wszystko to dzięki wysokiej zawartości żelaza. Pokrzywa pomaga zwiększyć poziom hemoglobiny i wspiera leczenie anemii.
Syrop z pokrzywy – zwłaszcza dla kobiet
To specyfik, który pomaga wyregulować zaburzenia miesiączkowania, jest wskazany także w czasie starania się o zajście w ciążę (w jej trakcie czy podczas laktacji już nie), czy w infekcjach układu moczowego. Bardzo dobrze są znane właściwości kosmetyczne pokrzywy, szczególnie jeśli chodzi o przeciwdziałanie wypadaniu i przetłuszczaniu się włosów, poprawianie kondycji skóry i paznokci, wzmacnianie układu moczowego, zapobieganie infekcjom. Pokrzywa jest jak czyścik – usuwa toksyny z organizmu, a także niweluje opuchliznę np. nóg (dzięki niej zmniejszymy gromadzenie się wody).
Syrop z pokrzywy na przeziębienie
To zioło wzmacniające odporność. Ta właściwość jest przydatna w okresie jesienno-zimowym, kiedy potrzebujemy prawdziwego wzmocnienia i powinniśmy wspomagać układ immunologiczny. Ze względu na dużą zawartośc witaminy C pokrzywa wspiera chroni organizm przed działaniem patogenów.
Przepis na syrop z pokrzywy
Zbiory pokrzywy najlepiej zaplanować na maj, zanim zakwitnie. Wykorzystujemy młode listki. Roślinę zrywamy w rękawicach, w miejscach czystych, oddalonych od źródeł zanieczyszczenia.
Składniki:
- 1 kg świeżych liści pokrzywy, najlepiej z górnych jej części,
- 150 gramów cukru,
- 1.5 litra wody,
- sok z cytryny.
Wykonanie:
Pokrzywę myjemy i wkładamy do dużego garnka. Następnie zalewamy wodą i zagotowujemy. Pozostawiamy na wolnym ogniu na około godzinę. Po tym czasie odcedzamy całość, dodajemy cukier i sok z cytryny. Gotujemy przez kilka minut, staje mieszając, aby cukier się rozpuścił. Tak przygotowany syrop przelewamy do butelek ze szczelną zakrętką, pasteryzujemy i chowamy w chłodne, ciemne miejsce. Syrop z pokrzywy można przechowywać do 6 miesięcy.
Syrop z pokrzywy – przeciwwskazania:
- cukrzyca,
- nowotwory,
- mięśniaki,
- krwawienia z dróg rodnych,
- przewlekłe choroby nerek,
- czas po zabiegach chirurgicznych.
- zbyt wysokie stężenie żelaza w organizmie.
Sok z pokrzywy – jak zrobić?
Z pokrzywy można zrobić także sok! Wystarczy umyte liście włożyć do blendera z wodą i zmiksować do momentu aż mieszanka nabierze jednolitej konsystencji. Napój przecedzamy przez sito i nalewamy do szklanego naczynia. Można wzbogacić go o cytrynę, miętę czy miód.
Oprac. Angelika Drygas
Fot. envato elements
Źródło i przepis na syrop: portal.abczdrowie.pl