StoryEditorUwaga na kleszcze

Ten domowy specyfik na kleszcze to rewelacja!

31.07.2024., 14:00h

Kleszcze atakują i ludzi, i zwierzęta. Niestety, mogą przenosić niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby. Jak unikać kontaktu z tymi owadami? Warto wypróbować mikstury na bazie naturalnych składników. Są łatwe do przygotowania!

Spis treści:

Domowy przepis na płyn na kleszcze

Inne sposoby na kleszcze

Kleszcze w Polsce

Jak usunąć kleszcza?

Metod na odstraszanie kleszczy jest całkiem sporo. Na początek dobrze jest zadbać o odpowiednie ubranie. Lepiej zakładać jasne rzeczy, aby było widać owada. Należy także nosić długie rękawy i długie spodnie, a skarpetki naciągnąć na nogawki i wybierać wysokie obuwie. Po każdej wizycie w miejscu, gdzie bytują kleszcze, należy przejrzeć całe ciało, zwłaszcza w zagłębieniu pod kolanem, za uszami, pod pachami, w pachwinie. Wcześniej warto zdjąć ubranie i wytrzepać je na dworze. Wiele osób używa płynów zakupionych w drogeriach. Niestety, nie zawsze są skuteczne.

Domowy przepis na płyn na kleszcze

Okazuje się jednak, że można samemu przygotować odpowiednią miksturę w domu, używając jedynie kilku składników. Najważniejszym ingredientem jest olejek eteryczny, bo to on odstraszy potencjalnego kleszcza przed wbiciem się w skórę. Te niebezpieczne pajęczaki szczególnie nie tolerują zapachu olejku z drzewa herbacianego, goździkowego, z mięty pieprzowej, tymiankowego, szałwiowego, z trawy cytrynowej, paczulowego, bazyliowego, eukaliptusowego, geranium oraz rozmarynowego. Jak zabrać się do przygotowania płynu? Przed wyjściem z domu trzeba połączyć odrobinę wybranego olejku z wodą i dokładnie wymieszać. Warto dzień wcześniej przeprowadzić próbę, czy nie jesteśmy uczuleni na dany zapach. Są też inne przepisy, jak ten proponujący użycie wody destylowanej i wódki. Wystarczy 1/3 szklanki wody destylowanej, łyżka wódki i 35-42 kropli wybranego olejku. Te składniki wlewamy do buteleczki z atomizerem i wstrząsamy nią, po czym spryskujemy ciało. Czynność można powtarzać kilka razy podczas spaceru po lesie.

Przeczytaj także: TOP 8 roślin, które odstraszają kleszcze.

Inne sposoby na kleszcze

Jeśli w apteczce domowej znajdują się specyfiki rozgrzewające i zawierające intensywnie pachnącą kamforę, czy olejek eukaliptusowy, to można ich spokojnie używać, ponieważ kleszcze nie lubią takiego zapachu.

Innym sposobem jest przygotowanie mikstury-mgiełki z ziół: szałwii, lawendy, melisy, tymianku czy rozmarynu. Wystarczy przygotować napar i się nim spryskać. 

Przeczytaj także: Jak sprawdzić, czy w ogrodzie są kleszcze? 

Odstraszająco zadziała też czosnek, dlatego warto go spożywać – dzięki niemu zmienia się zapach ciała – kleszcze nie przepadają za tego typu wonią.

image
Uwaga na kleszcze
FOTO: Envato Elements

Kleszcze w Polsce

Nawet do 30 procent kleszczy w naszym kraju to nosiciele boreliozy.  Aby doszło do zakażenia, kleszcz musi pasożytować w naszym ciele od 24 do 48 godzin. Natomiast rumień może pojawić się nawet do trzech tygodni po ugryzieniu. Najważniejsze, by jak najszybciej pozbyć się owada z ciała.

Jak usunąć kleszcza?

  • Ustawiamy narzędzie do wyciągania kleszcza (pęsetę, kleszczołapkę, szczypce) prosto i bezpośrednio nad kleszczem.
  • Czubek narzędzia umieszczamy jak najbliżej skóry i unikamy szczypania ciała kleszcza.
  • Wyciągamy kleszcza pionowo, a następnie dezynfekujemy ranę.
  • Obserwujemy miejsce ukąszenia pod kątem wystąpienia rumienia. W przypadku zaczerwienienia należy szybko skontaktować się z lekarzem.

Fot. envato elements

Źródło: jarocin.poznan.lasy.gov.pl, www.lasy.gov.pl, kelszcze.info.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 15:25